01 października 2018

Odszedł - wybitny Francuz, który był Ormianinem i nigdy o tym nie zapomniał



1 października 2018r.,
w wieku 94 lat,
odszedł od nas na zawsze
legendarny francuski wokalista,
kompozytor, aktor, dyplomata

CHARLES AZNAVOUR
(Szahnur Waghinak Aznawurian)
Urodził się 22 maja 1924 r. w Paryżu
jako syn ormiańskich imigrantów,
zmarł w swoim domu w Alpilles
w południowo-wschodniej Francji.

Jego wielki talent zaklęty w muzyce
pozostanie na zawsze w moim sercu
R.I.P.
***
Dla mnie Charles Aznavour był i jest nadal - symbolem francuskiej piosenki, razem z Edith Piaff są kanonem piosenki literackiej, która z biegiem lat stała się moim ulubionym gatunkiem  muzyki rozrywkowej.
Niewielkiego wzrostu, o charakterystycznym tembrze głosu i  charyzmatycznej interpretacji wykonywanych utworów, już w II połowie minionego wieku był najbardziej rozpoznawalną postacią światowej muzyki rozrywkowej.
Pierwsze płyty z jego nagraniami w domowej płytotece mają dobre kilka dziesiątków lat. Przywozili je prosto z Francji - ojciec i brat, gdy zawijali na statkach do francuskich portów.
Aktywność artystyczna Charlesa Aznavoura zaczęła się 70 lat temu. 
„Mój ojciec był śpiewakiem, a matka aktorką. W domu rozmawiało się o Czechowie, o metodzie Stanisławskiego. Najpierw poznałem wielkich autorów rosyjskich, dopiero później francuskich”, przyznawał  publicznie.
W latach 60. Aznavour ugruntował swoją popularność w Europie i na świecie. Na początku dekady wystąpił w prestiżowej nowojorskiej Carnegie Hall, a następnie odbył długie międzynarodowe tournée po Turcji, Libanie, Grecji, Afryce i ZSRR, gdzie miał okazję odwiedzić ojczyznę przodków – Armenię.
W swojej biografii Aznavour napisał: „Mój ojciec Misza  Aznawourian, moja matka Knar Baghdasaryan i moja siostra Aida, urodzona w Grecji podczas podróży z Armenii, tymczasowo przebywali we Francji czekając na wizę do USA. W rzeczywistości moja rodzina nie zdawała sobie wtedy sprawy, że osiedlą się tu na czas nieokreślony. Urodziłem się 22 maja 1924 roku w Paryżu. Szpital znajdował się w 5. Dzielnicy, przy rue Assas...” (...) „Mój ojciec był cudownym mężczyzną, ciężko pracującym, ale był bardziej utalentowany w muzyce niż w prowadzeniu firmy. Jego restauracja, „Le Caucase” (Kaukaz), zapraszała węgierskie orkiestry i oferowała darmowe lunche ubogim, a także niektórym  znajomym. To oczywiście nie trwało długo, ponieważ biznes nie przynosił praktycznie żadnych zysków. Moja matka, która miała dyplom z literatury, musiała podjąć tymczasową pracę jako szwaczka...”.
W 1995 Aznavour został mianowany Ambasadorem i Stałym Przedstawicielem Armenii przy UNESCO. Artysta był również członkiem organizacji charytatywnej Armenia Fund, która od 1992 roku przekazała ponad 150 milionów dolarów na pomoc humanitarną i rozwój infrastruktury w Armenii. Jego strona internetowa jest redagowana w czterech  językach:  angielskim oraz francuskim, ormiańskim i rosyjskim.
Skomponował ponad 1,3 tys. piosenek (w tym ok. 150 do tekstów po angielsku, 100 po włosku, 70 po hiszpańsku i 50 po niemiecku ), nagrał ponad 1,4 tys. utworów, wykonanych w ośmiu językach, sprzedał ponad 180 mln płyt.
Brał udział w tysiącach koncertów w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Jego muzyka i wykonanie: ”La bohème“, "Je m'voyais déjà", "Hier encore", czy „Isabelle“ lub „She” – zna każdy, są nieśmiertelnymi przebojami.
Chyba nikt tak pięknie o różnych odcieniach miłości nie śpiewał....
Wystąpił w blisko 80 filmach, m.in.  w filmie Volkera Schloendorffa „Blaszany bębenek”, nagrodzonym Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1979r.
Trzykrotnie żonaty, osierocił  synów: Charlesa i Patrika, oraz (z ostatnią żoną, Szwedką  Ullą Thorsell)  - Miszę i Nikolasa oraz córkę Katię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz