02 października 2018

Bez zmian w kierownictwie Deutsche Welle



Kilka dni temu, 28 września br, Rada Nadawców koncernu medialnego (rozgłośni radiowej i telewizyjnej) - Deutsche Welle (DW) [1],[2], jednogłośnie wybrała ponownie na stanowisko dyrektora generalnego (prezesa) Petera Limbourga. Od 1 października pokieruje niemieckim koncernem medialnym przez kolejne sześć lat.
Peter Limbourg przejął kontrolę nad Deutsche Welle w październiku 2013 r. Od tego czasu jego konsekwentny kurs modernizacji sprawił, że niemiecki nadawca międzynarodowy stał się bardziej odpowiedni do aktualnych potrzeb i rozszerzył zasięg .

Minister Michelle Müntefering
Michelle Müntefering, minister stanu ds. międzynarodowej polityki kulturalnej niemieckiego MSZ, jako przedstawiciel  MSZ w zarządzie Deutsche Welle z zadowoleniem przyjęła reelekcję Petera Limbourga na stanowisku dyrektora generalnego koncernu medialnego.  Zdaniem niemieckiego MSZ, Deutsche Welle opowiada się za wolnością prasy i różnorodnością opinii, a Peter Limbourg realizuje oba te kierunki działań. 
W czasach dezinformacji i państwowej propagandy, Deutsche Welle jest ważniejsza niż kiedykolwiek, jako wiarygodny głos dla wartości liberalnych. Nie mogę się doczekać naszej stałej współpracy” ,stwierdziła minister Michelle Müntefering.

Ks.prałat Karl Jüsten
Przewodniczący rady programowej DW, ks. prałat Karl Jüsten[3] (Kościół Rzymskokatolicki w RFN) stwierdził, że Peter Limbourg „ w okresie swojej pierwszej kadencji jako dyrektor generalny przeforsował istotne zmiany, wprowadzając niezbędne innowacje, które były niezbędne dla zapewnienia przyszłości Deutsche Welle na polu międzynarodowej konkurencji medialnej. Sytuację niemieckiej rozgłośni nadającej na zagranicę można określić jako znakomitą jak nigdy dotąd i świadczy ona o ogromnym wzroście znaczenia tej rozgłośni w skali międzynarodowej. Rada Rozgłośni cieszy się, że będzie mogła towarzyszyć Peterowi Limbourgowi w jego dalszej owocnej działalności”.

Peter Limbourg
Peter Limbourg, ur. 1960 w Bonn, z wykształcenia jest prawnikiem. W latach 2008-2013 był głównym prezenterem codziennego programu informacyjnego SAT.1 News. Ponadto pełnił funkcję redaktora naczelnego stacji telewizyjnych: N24 (2008-2010) oraz dyrektora ds. Informacji w ProSiebenSat.1 Media (2010-2013).
Był także doradcą Episkopatu Kościoła rzymskokatolickiego Niemiec ds. mediów. 
Ponad to działa w różnych gremiach i organizacjach, związanych z mediami, m.in.: w  Aktion Deutschland Hilft (członek rady nadzorczej); Civis Media Foundation (członek Rady Fundacji od 2013r.); International Journalists 'Programs - IJP (członek rady nadzorczej); RIAS Berlin Komisja (współprzewodniczący wraz z Davidem Reinertem). 
Był tez członkiem Rady Nadzorczej (do 2014r.) organizacji „ Reporterzy bez Granic Niemcy”.





[1] Rada Nadawców Deutsche Welle - gremium nadzorcze DW składające się z 17 członków. W jej skład wchodzi po dwóch przedstawicieli Bundestagu i Bundesratu, trzech przedstawicieli rządu RFN  oraz 10 przedstawicieli innych organizacji społecznych oraz wyznaniowych.
[2] Deutsche Welle – niemiecka stacja nadawcza z siedzibami w Bonn i Berlinie, która nadaje programy radiowe i telewizyjne w języku niemieckim, angielskim i innych. W Internecie jest obecna w ponad 30 językach, w tym w języku polskim. DW jest członkiem Związku Niemieckich Nadawców Publicznych. DW nadaje swoje audycje od 3 maja 1953r.
[3]  Ks. prałat Karl Jüsten jest szefem tzw. „Komisariatu niemieckich biskupów” – Biura Katolickiego w  Berlinie . Katolickie biura są  punktami kontaktowymi Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech  i jego biskupów z  przedstawicielami sceny politycznej i organizacjami społecznymi. Przedstawiciele  tych biur, uważają, że są łącznikiem Kościoła rzymskokatolickiego z polityką, która reprezentuje poglądy Kościoła katolickiego na świat zewnętrzny. Biura m.in. przedstawiają oświadczenia na temat aktualnych wniosków legislacyjnych rządowi federalnemu i Bundestagowi lub odpowiednim organom państwowym. Biura są instytucjami czysto wewnętrznymi i niezależnymi od państwa. Kierownicy urzędów tradycyjnie mają rangę ministra. Katolickie Biuro w Berlinie jest - oprócz sekretariatu Konferencji Episkopatu z siedzibą w Bonn - jednym z dwóch wydziałów Niemieckiej Konferencji Episkopatu. Ich podmiotem prawnym jest Stowarzyszenie Diecezji Niemieckich (VDD). Sekretariat Konferencji Episkopatu jest przede wszystkim odpowiedzialny za formułowanie opinii w Kościele, zadaniem Biura Katolickiego jest również lobbing na zewnątrz. Zgodnie z własnymi oświadczeniami, Biuro Katolickie angażuje się we wspólne dobro i twierdzi, że reprezentuje także te grupy społeczne, które nie mają silnego lobby. W związku z tym realizuje swoje zadania w szczególności w zakresie polityki społecznej i polityki dotyczącej uchodźców. Katolickie biskupstwa również utworzyły odpowiednie urzędy na szczeblu prowincji. Wynika to z faktu, że zgodnie z przepisami Ustawy zasadniczej (Konstytucji RFN) kraje związkowe mają kompetencje ustawodawcze w zakresie wielu dziedzin, które mają szczególne znaczenie dla Kościoła rzymskokatolickiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz