11 października 2018

„Kościuszkowcy”, żołnierze wymazani z pamięci


Bitwa pod Lenino, 12 - 13 października 1943r.
75 lat temu, półtora miesiąca przed moim urodzeniem, pod białoruską wsią Lenino w dniach 12 i 13 października (1943r.) została stoczona wielka bitwa między 33 Armią Frontu Zachodniego i walczącą w jej składzie polską - 1 Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki a 337 Dywizją Piechoty Wehrmachtu, wspieraną przez odwody 39 Korpusu Pancernego.  Wojskami dowodzili: gen. bryg. Zygmunt Berling i gen. płk Wasilij Gordow.

Nie będę opisywała bitwy, jak ktoś chce, to znajdzie opisy w odpowiednich książkach lub Internecie. 
Ja natomiast, polecam szczególnie specjalny dodatek, jaki przygotowała redakcja tygodnika „Przegląd” - „Od Lenino do Berlina. Kościuszkowcy – żołnierze wymazani z pamięci”.  
Wydanie wkładki współfinansowały: Unia Pracy i firma Tadeusza Rzepeckiego.


Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać
W bitwie pod Lenino wraz z radzieckimi żołnierzami, polskie wojsko przełamało linie obrony wojsk hitlerowskich, siły przeciwnika znacznie się wykrwawiły. Zginęło 1500 niemieckich żołnierzy, 326 dostało się do niewoli, zniszczono w dwa czołgi, 42 działa i moździerze, 72 karabiny maszynowe.
Zginęło ok. 3 tys. żołnierzy polskich i radzieckich. Polska dywizja wraz z jednostkami wsparcia poniosła w bitwie ciężkie straty – 510 zabitych, 1776 rannych. 776 polskich żołnierzy dostało się do niemieckiej niewoli lub zostało uznanych za zaginionych bez wieści. 
Jak podają różne źródła – było to ok. 25% całego stanu osobowego, co spowodowało wycofanie polskiej dywizji z pola bitwy.
Cmentarz wojenny pod Lenino


Tablica z cmentarza wojennego pod Lenino
Była to pierwsza wspólna walka żołnierzy polskich i radzieckich, chrzest bojowy polskich oddziałów. Dla jej upamiętnienia, w Polsce 12 października obchodzono przez ponad 40 lat (1950-1991r.) Dzień Wojska Polskiego. Za udział w bitwie przyznawane było odznaczenie wojskowe – Krzyż Bitwy pod Lenino.

Obchody rocznicowe w Polsce są skromne, ale są. 


Zaprasza na nie Stowarzyszenie „Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców”. 

Dzisiaj członkowie stowarzyszenia złożyli wieniec pod pomnikiem Kościuszkowca przy al. Okrzei w Warszawie i kwiaty w Parku Kościuszkowców w Legionowie, wieczorem uczestniczyli w mszy rzymskokatolickiej w intencji żołnierzy Kościuszkowców. Wcześniej spotkali się na grochówce żołnierskiej ze społeczeństwem Legionowa. 
Jutro, w rocznicę bitwy pod Lenino, w Wesołej odbędzie się uroczysty apel poległych, żołnierski poczęstunek i piknik rodzinny.  
Natomiast 19 października członkowie stowarzyszenia będą celebrować uroczyste walne zgromadzenie z okazji 70-lecia utworzenia i tchu bojowego 1 Dywizji im. T. Kościuszki. Wieczorem, członkowie Stowarzyszenia spotkają się z zaproszonymi gośćmi na raucie w Legionowie.   

Nie znalazłam w polskich mediach wzmianki o jutrzejszej rocznicy....
Ale wiem na pewno, że jutro na Białorusi gości będzie prezydent Rosji, Władimir Putin.  
W białoruskim Mohylewie odbędzie się sesja plenarna V Forum Regionów Rosji i Białorusi, w której udział wezmą prezydencji obu państw.
I wcale niewykluczone, że nie będzie im obojętna 75. rocznica bitwy pod Lenino.
Mohylew od Lenino dzieli w linii prostej zaledwie ok. 65/70 km. Można dolecieć bez trudu helikopterem, dojechać spokojnie samochodem...
Zaledwie kilka lat temu....
Na pewno kwiaty na cmentarzu wojennym pod Lenino złoży delegacja Stowarzyszenia „Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców”, która w dniach 10 - 13 października wybrała się do Katynia, Smoleńska i Lenino.
Kościuszkowcy, przed bitwą....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz