06 kwietnia 2019

R.I.P. - Aleksander Gonczarow




Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość
o śmierci bliskiego Znajomego, 
Męża mojej zmarłej już
przyjaciółki  Małgorzaty
i Ojca ich syna - Michała,
z którym przyjaźnię się do dzisiaj.
Odszedł od nas na zawsze 

ALEKSANDER GONCZAROW 
Rosjanin, który był Polakiem

8.08.1930 – 29.03. 2019

Filmowiec, reżyser dokumentalista, dziennikarz
Dzisiaj spoczął na cmentarzu  w Konstancinie


Michałowi i jego Rodzinie
składam szczere kondolencje
z powodu śmierci Ojca i Dziadka
Na zawsze pozostanie w mojej serdecznej pamięci.

Aleksander Gonczarow był absolwentem Wydziału Architektury w Szkole Inżynierskiej w Szczecinie i na Politechnice Gdańskiej.  Już podczas studiów zdobył nagrodę międzynarodowej organizacji filmowej UNICA za film „Spotkanie”.

Związany z Klubem Studentów Wybrzeża  w Gdańsku, z działającym tam  kabaretem Bim-Bom ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą i Wowo Bielickim, oraz małą szkołą filmową, zajmował się filmem. Kierował klubem filmowym i studenckim pismem krytyki filmowej „Nasz Ekran”.

Wyróżniony w konkursie na zdjęcia filmowe w Telewizji Warszawa podjął pracę jako operator filmowy i korespondent z terenu Wybrzeża tworząc setki małych form filmowych, reportaży, filmów dokumentalnych, m.in. „Młyny nad Iną”, „Książęta Pomorscy”, „Spichlerze Pyrzyc i Stargardu”, „Morska baza Odry”, „Nieznana kraina”, „Tam, gdzie konie w butach chodzą”, „Łowiska Kogi”, „Dzieje Darłowa i swawolnego Eryka”, „Zamek Malborski w ogniu”.

Łączył pracę artystyczną operatora filmowego i reżysera z dziennikarstwem. Jako operator filmowy zrealizował dwa filmy dokumentalne, fabularyzowane zrealizowane w Afryce a emitowane w programie telewizyjnym „Peryskop”: „Gwinea po polsku” i „Gdzieś w Conakry” z udziałem miejscowych aktorów oraz filmy „Wizyta w Bissau - Gwinea Portugalska”, „Jeden dzień w Casablance”
Po powrocie z Afryki podjął praktykę asystenta reżysera w Teatrze Telewizji. Został asystentem Janusza Morgensterna, w Zespole Filmowym Syrena. Jego egzaminy w łódzkiej Filmówce zaowocowały o samodzielnym debiucie.
Aleksander Gonczarow  z wnukiem, Warszawa 2018r.

Z grupą niezależnych autorów powołał Fundację Kultury Filmowej zostając jej prezesem(w lipcu 2005r.). Fundacja i utworzona Redakcja Promocji Filmowej FKF-FFC Film Studio zrealizowała wiele filmów jego autorstwa, m.in.: „Chemar”, czy „Civitatis Cammin”.
Z  inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaproszony w skład delegacji rządowej do Algierii, zrealizował kilka filmów dokumentalno-fabularnych wg własnych scenariuszy we współpracy z algierską ENTV.
Był też członkiem ZASP (Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji).

1 komentarz: