25 kwietnia 2019

Putin w Petersburgu. Cz. I wizyta w stoczni


W.Putin, Stocznia Północna, Petersburg, 23.04.2019
 PRZEMYSŁ OKRĘTOWY
ROSJA
Początek świątecznego tygodnia (za kilka dni prawosławna Wielkanoc) rosyjski prezydent spędzał szalenie pracowicie w rodzinnym Petersburgu. Z bardzo bogatego programu pobytu, zainteresowały mnie dwa wydarzenia z jego udziałem.

Pierwsze, to wizyta w petersburskiej Stoczni Północnej (Siewiernaja) będąca swego rodzaju rosyjskim triumfem przemysłu okrętowego, bowiem z udziałem czy to osobistym, czy za pośrednictwem wideo-spotkań, Władimir Putin miał okazje uczestniczyć w różnych etapach stoczniowej produkcji floty dla obronności kraju w trzech stoczniach rosyjskich bez mała jednocześnie. 
Drugim, istotnym wydarzeniem było, także za pośrednictwem wideo-spotkania oficjalne zainaugurowanie przez Władimira Putina działalności zakładu „Kriogaz – Wysock”, poprzez załadowania ciekłym gazem (LNG) gazowca w porcie Wysock.
Oba te wydarzenia przestawię dokładniej.

Natomiast dzięki transmisji rosyjskiej telewizji (kanał Rossija24) miałam okazje uczestniczyć w posiedzeniu Rady Powierniczej Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego (RTG), z udziałem Władimira Putina. To było kilka bardzo pouczających godzin.
Spotkanie RTG, omówię oddzielnie, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki arktycznej.

ODNOWA I WYMIANA TONAŻU W ROSYJSKIEJ MARYNARCE WOJENNEJ

W. Putin i S. Szojgu w Stoczni Północnej, Petersburg,
Wizyta w Stoczni Północnej (23 kwietnia) była związana położeniem stępki pod dwie seryjne fregaty (projekt 22 350) - „Admirał Amielko” i „Admirał Cziczagow,” przeznaczonych do prowadzenia operacji bojowych w strefie dalekomorskiej. 
Na stępkach zostały zamocowane specjalne tabliczki informacyjne, na „Admirale Amielko” przykręcił ją prezydent Putin,w towarzystwie emerytowanego oficera marynarki wojennej Wsiewołodowa Chmyrkowa, na stępce drugiej fregaty – zespół trzyosobowy: wicepremier Jurij Borysow, minister obrony Siergiej Szojgu oraz minister przemysłu i handlu Denis Manturow. 

Mocowanie pamiątkowej tabliczki na stępce fregaty "Admirał Amielko", Petersburg,

W tej samej stoczni odbyła się też uroczystość wodowania z doku – kadłuba korwety „Merkury” (projekt 20 386,) przeznaczonej do ochrony obiektów morskiej działalności gospodarczej, tj. platform wiertniczych na morzy, mostów, jak np. Most Krymski, elektrowni wiatrowych na morzu, itp.

Stocznia Północna w Petersburgu jest jednym z wiodących przedsiębiorstw przemysłu stoczniowego i obronnego w Rosji. Od momentu założenia (w 1912 r.) w stoczni zbudowano około 600 cywilnych statków handlowych i pasażerskich oraz okrętów nawodnych dla floty marynarki wojennej, w tym krążowników rakietowych, okrętów obrony powietrznej, dużych okrętów zwalczającym łodzie podwodnym oraz okrętów ofensywnych - niszczycieli. Obecnie księga zamówień firmy obejmuje serię fregat i korwet, a także statków dla różnych celów cywilnych. Władimir Putin na krotko spotkał się ze stoczniowcami. 
Spotkanie z pracownikami Stoczni Północnej
Następnie, dzięki tele-mostowi, rosyjski prezydent uczestniczył w wodowaniu atomowego okrętu podwodnego „Biełgorod” (projekt 09 852) w zespole przemysłowo-stoczniowym „Siewmasz” w Siewierodwińsku. Po raz pierwszy o tej jednostce, Władimir Putin wspomniał podczas orędzia do Zgromadzenia Narodowego 1 marca ub. roku.
W uroczystej ceremonii w Siewierodwińsku wzięli udział wiceadmirał Andriej Wołoziński, szef sztabu głównego marynarki wojennej oraz Igor Orłow, gubernator Obwodu Archangielskiego. 
Nowo zwodowana łódź podwodna może poruszać się na bardzo dużych głębokościach, w zasięgu międzykontynentalnym, jest też wiele razy szybsza od innych łodzi podwodnych, torped i okrętów nawodnych.
Będzie to pierwsza jednostka na służbie bojowej, przenosząca podwodne atomowe drony „Posejdon”
Nadaję ci nazwę Biełogorod....
W kwietniu 2018 r. w Wielkiej Brytanii nazwano broń projektu „Status-6”, w ramach, którego powstaje „Posejdon”, maszyną „sądu ostatecznego”. „Posejdona” zaprezentowano oficjalnie w marcu 2018 r. Pierwsze informacje o tych dronach pojawiły się w listopada 2015 r.
W lutym Ministerstwo Obrony Rosji zaprezentowało pierwsze nagranie testów poligonowych „Posejdona”. Prezydent Putin zapowiedział wtedy, że łódź podwodna, która będzie ich nosicielem zostanie zwodowana wiosną. W tym samym miesiącu poinformowano też, że testy fabryczne Posejdona na morzu rozpoczną się latem
Atomowa łódź podwodna "Biełogorod"
Po zwodowaniu, okręt podwodny „Biełgorod” postanie na powierzchni i będzie wykańczany. Na 2019 r. zaplanowano m.in. testy reaktora jądrowego i próby cumownicze. W 2020 r. rozpoczną się kontrole fabryczne i testy państwowe, po których „Biełgorod” zostanie przekazany Marynarce Wojennej.
„Rejsy próbne „Biełgorodu” będą odbywać się zgodnie z harmonogramem”, zapowiedział Aleksiej Rachmanow, szef Zjednoczonej Korporacji Okrętowej. Po czym zamknął dyskusję z dziennikarzami, stwierdzając: „Nie uzbroimy potencjalnego przeciwnika w niepotrzebne informacje, które są zbędne”.

Natomiast w Kaliningradzie w stoczni „Jantar” zwodowano dwa duże okręty desantowe „Wasilij Truszin” i "Władimir Andriejew”, i tę uroczystość obserwował Władimir Putin dzięki tele-mostowi.

W.Putin i S. Szojgu, Stocznia Północna, Petersburg,
Przed uroczystościami w trzech stoczniach, przeprowadzonej jedna za drugą, rosyjski prezydent podkreślił, że: „Dziś mamy całą konstelację, można powiedzieć, jasnych wydarzeń, które są istotne dla krajowego przemysłu stoczniowego, dla zwiększenia zdolności obronnych kraju, a zatem dla całej  Rosji. Jest wiele wydarzeń i wszystkie, mówiącbez przesady, świadczą o jakościowo nowym etapie rozwoju marynarki wojennej naszego kraju”.
Dla Władimira Putina terminowe realizowanie stoczniowych zamówień dla marynarki wojennej ma istotne znaczenie, przede wszystkim „dla realizacji wielkoskalowych planów wzmocnienia floty, dla niezawodnej obrony morskich granic Rosji, ochrony naszych interesów na oceanach świata a także w bliskich i dalekich strefach morskich”.
Prezydent Rosji przypomniał również, że „w samym tylko 2012 roku, do służby weszło ponad 80 okrętów wojennych i łodzi, w tym trzy rakietowe okręty podwodne o znaczeniu strategicznym, siedem wielozadaniowych okrętów podwodnych i 21 okrętów nawodnych”.
Foto: 
Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta FR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz