09 listopada 2018

Prawosławne świętowanie


 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Cerkiew Katedralna św.Marii Magdaleny, Warszawa
Wyznawcy prawosławia w Polsce w ostatnią niedzielę października (28 października 2018 r.,) obchodzili uroczyście stulecie niepodległości państwa polskiego.
Rozpoczęto je się nabożeństwem, w katedrze prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie które poprowadził Sawa, Metropolita Warszawski i Całej Polski przy współudziale członków Świętego Synodu Polskiego Kościoła Prawosławnego.  



Przed rozpoczęciem liturgii, zwracając się do wiernych, metropolita Sawa podkreślił znaczenie tego święta i wezwał do pokoju, wzajemnego szacunku i miłości. "Napisz stronę opowieści w duchu miłości Ewangelii i wzajemnego szacunku. Tego właśnie Bóg oczekuje od nas i tych, którzy walczyli o niepodległość, dzięki którym dzisiaj jesteśmy szczęśliwi "- apelował metropolita Sawa.(...). „Wspominając 100. rocznicę Niepodległości uwalniajmy się przeto od błędnych stereotypów. Likwidujmy przejawy uprzedzeń i nienawiści. Piszmy karty historii w duchu miłości ewangelicznej i wzajemnego szacunku. Tego oczekuje od nas Bóg i Ci, którzy walczyli o niepodległość, którą dzisiaj się cieszymy. Do tego wzywa nas tegoroczna rocznica i nasz patriotyzm”.

Po nabożeństwie, jego uczestnicy przeszli  pod pomnik śp. ks. pułkownika Szymona Fiedorońko i jego synów, którzy zginęli w walce za ojczyznę, służąc w Wojsku Polskim i Powstaniu Warszawskim. Zaśpiewano Wiecznaja pamiat’. Ks. Fiedorońko z okazji  obchodów Narodowego Święta Niepodległości, przyznany został  pośmiertnie Order Orła Białego, najwyższe i najstarsze polskie odznaczenie państwowe.

Centrum Kultury Prawosławnej
W Centrum Kultury Prawosławnej otwarto wystawę: „Metropolita Dionizy Waledyński – człowiek Niepodległej”, którą zorganizowało Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Otwarcia metropolita Sawa wspominając, że niektóre ważne dla historii naszej Cerkwi eksponaty są nadal w liturgicznym użytku, tak jak panagia metropolity Dionizego, wykonana z okazji nadania PAKP autokefalii 17 września 1925 roku.

Uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie
Wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się koncert muzyki cerkiewnej i pieśni patriotycznych.

Przed koncertem, metropolita Sawa krótko przedstawił wkład Polskiego Kościoła Prawosławnego w tożsamość narodową Polski. Powiedział m.in.: „Misja duszpasterska Cerkwi nie jest realizowana poza czasem i przestrzenią. Ale polega na aplikacji wiecznych prawd i moralności w konkretnych warunkach, w jakich dziś żyją ludzie. Jest zachętą dawania świadectwa Ewangelii poprzez wkład w dobro wspólne narodu. Tę świadomość Cerkiew prawosławna zachowuje poprzez całą historię swej obecności w Rzeczypospolitej, poczynając z momentu rozpoczęcia misji Cyryla i Metodego. Dzisiaj żyjemy w czasach ciekawych, ale pełnych lęku, niepewności, moralnego zniewolenia – chociaż z drugiej strony głoszona jest wolność. Żyjemy w czasach pogardy autorytetu, duchowej pustki, naruszania prawa, aprobaty zbrodni, wojen, terroryzmu. Wszystko to niszczy podstawową wartość w człowieku, który często staje się osamotniony. Jego trwanie traci swój wielki wymiar i powołanie. Dlatego uświadomienie sobie wartości głoszonych przez naszych przodków jest cenne i pouczające. To czynimy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Temu służy dzisiejszy dzień przeżywany przez wszystkich nas. Prawosławie jest najstarszym chrześcijańskim nurtem na obecnych ziemiach polskich”.

W części artystycznej wystąpiły: Chór Metropolitarnej Katedry św. Marii Magdaleny, ortodoksyjny chór Wojska Polskiego oraz chór studentów przy Wydziale Teologicznym w Warszawie. 
Chór studentów przy Wydziale Teologicznym w Warszawie.
Ortodoksyjny Chór Wojska Polskiego

Chór Metropolitarnej Katedry św. Marii Magdaleny,

W uroczystościach uczestniczyli także duchowni innych wyznań oraz przedstawiciele władz. Odczytane zostały listy okazjonalne od premiera i prezydenta RP.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz