02 listopada 2018

Rola prawosławia w dialogu społecznym i cywilizacyjnym rozwoju Rosji


Pierwszego listopada, obchodzonym w świecie rzymskich katolików, jako dzień Wszystkich Świętych, rosyjscy prawosławni świętowali w Moskwie, podczas plenarnych obrad - 25-lecie działalności Wszechświatowego Rosyjskiego Soboru Narodowego (WRNS), organizacji (publicznej) o charakterze międzynarodowym, działającej pod egidą Rosyjskiego Kościoła (Cerkwi) Prawosławnego.

21 lipca 2005 r. Wszechświatowy Rosyjski Sobór Narodowy (Международная общественная организация Всемирный Русский Народный СоборВРНС) otrzymał specjalny status doradczy przy Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ. Jednocześnie utworzono przedstawicielstwo WRNS przy UN ECOSOC.

Organizacja ta, zgodnie z intencją rosyjskiej Cerkwi, jest „publiczną platformą i miejscem spotkań ludzi, którzy niezależnie od poglądów politycznych są zjednoczeni jednym celem - troska o teraźniejszość i przyszłość Rosji, odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego". Jej oddziały funkcjonują w jednostkach administracyjnych Federacji Rosyjskiej.

Wszechświatowy Rosyjski Sobór Narodowy (Wszechświatowe Rosyjskie Zgromadzenie Narodowe) ustanowiony został w maju 1993 r., od lutego 2009 r. na jego czele, którego stoi patriarcha Moskwy i Wszechrusi - Kiryłł. W okresie między posiedzeniami plenarnymi Soboru, jego działalnością kieruje Prezydium i jego stały organ. Obecna sesja plenarna była 22-gą z kolei i przebiegała pod hasłem: „25 lat na drodze społecznego dialogu i cywilizacyjnego rozwoju Rosji
Inauguracja 22. obrad plenarnych WRSN, Moskwa 1.11.2018r.
Cele działalności organizacji, są określone w jej statucie i przedstawiają się następująco:

1.    Promowanie duchowego, kulturalnego, społecznego i gospodarczego odrodzenia Rosji i narodu rosyjskiego.
Pomoc we wzmacnianiu rosyjskiej państwowości, wzmacnianie roli Cerkwi Prawosławnej w życiu społecznym.

3.    Pomoc w interakcji Cerkwi Prawosławnej z tradycyjnymi religiami Rosji w zakresie moralnej poprawy społeczeństwa, eliminacji religijnego ekstremizmu i nietolerancji.

4.    Promowanie pokojowego jednoczenia narodu rosyjskiego.

Realizuje ona swoje cele poprzez określone zadania:

1.    Łączenie sił twórczych w celu rozwiązywania problemów narodowych w zakresie odnowy duchowej, kultury, ekonomii, ekologii, ochrony środowiska i zasobów naturalnych, życia społecznego, budowania wieloetnicznej Rosji, wzmacniania przyjaznych stosunków między narodami, przezwyciężania nienawiści etnicznej i separatyzmu oraz walki z międzynarodowym terroryzmem;.

2.    Pomoc w wychowaniu młodego pokolenia dla świętego obowiązku służby w imię wolności, integralności, honoru i godności ojczyzny;

3.    Wdrożenie środków, wraz z innymi zainteresowanymi podmiotami, w celu wzmocnienia zdrowia narodu.

4.    Wsparcie i praktyczną pomoc w tworzeniu szkół narodowych, ochronę języka rosyjskiego.

5.    Ochrona cywilnych, etno-kulturowych i innych praw i interesów Rosjan żyjących poza Federacją Rosyjską zgodnie z procedurą ustanowioną przez prawo.

6.    Organizacja spotkań, spotkań, konferencji, forów i innych wydarzeń w celu opracowania decyzji Soboru w sprawie najważniejszych problemów życia Rosjan i innych narodów Rosji.

7.    Opracowywanie i wdrażanie programów edukacyjnych, kulturalnych i wychowawczych, społeczno-gospodarczych i innych, które przyczyniają się do kształtowania tożsamości prawosławnej, patriotyzmu i odpowiedzialności obywatelskiej, przyjaźni i między-etnicznego rozumienia narodów Rosji.

8.    Promocja i wsparcie popularnych inicjatyw dot. religijnego, kulturalnego, moralnego i społeczno-gospodarczego odrodzenia Rosji i Rosjan, niezależnie od ich miejsca zamieszkania.

9.    Udzielanie naukowej, metodologicznej i praktycznej pomocy w samoorganizacji Rosjan w ośrodkach i wspólnotach kulturalnych.

10. Organizacja gromadzenia, badania i rozpowszechniania informacji o wszystkich aspektach rosyjskiego życia na świecie.

11. Promowanie rozwoju przyjaznych stosunków między narodami Rosji i innych krajów w celu ustanowienia świata bez przemocy.

12. Pomoc w tworzeniu krajowego systemu wychowania i edukacji na wszystkich poziomach.

13. Pomoc w rozwiązywaniu twórczych, prawnych, moralnych, społeczno-ekonomicznych i innych problemów związanych z ponownym zjednoczeniem Rosjan, jako podzielonego narodu.

Do udziału w pracach tej organizacji zapraszani są przedstawiciele wszystkich organów władzy, liderzy stowarzyszeń publicznych i religijnych, naukowcy, przedstawiciele ze sfer edukacji i kultury, delegaci rosyjskich wspólnot z dalekiej i bliskiej zagranicy.

W 22 sesji plenarnej tej organizacji udział przyjął prezydent Rosji Władimir Putin. Po raz pierwszy w obradach plenarnych WRNS uczestniczył w grudniu 2001r. Były one poświęcone tematowi "Rosja: Wiara i cywilizacja. Dialog z epokami "
Kiryłł, Patriarcha Moskwy i Wszchechrusi oraz Władymir Putin, prezydent FR
Podczas wczorajszego, inauguracyjnego wystąpienia na 22. posiedzeniu plenarnym Soboru, patriarcha Kiryłl powiedział[1] m.in.:

Wiele pomysłów, które zostały po raz pierwszy wypowiedziane w WRNS, znalazło kontynuację w działaniach Międzywyznaniowej Rady Rosji. Powstała koncepcja wyodrębnienia wspólnych wartości etycznych tradycyjnych religii Rosji, które są bardzo ważne dla harmonijnego rozwoju i utrzymania pokoju między-etnicznego. Pomyślmy tylko: dziś w Rosji przedstawiciele różnych religii, religii historycznych, mogą odwoływać się do wspólnych wartości moralnych i przekazywać te wartości całemu społeczeństwu. Oczywiście nakazuje to - zwracanie wielkiej wagi do przesłania, że ​​tradycyjne religie Rosji wspólnie zwracają się do świata. Sobór przyjął "Deklarację rosyjskiej tożsamości", która potwierdziła ideę kulturowego i wartościowego określenia rosyjskości. Dziś aktywnie dyskutuje się publicznie o koncepcji rozwoju narodu rosyjskiego, w której to dyskusji szczególna rola przypada rozwojowi Rosjan, jako globalnego narodu emanującego na całym świecie”.

Patriarcha Kiryłl zwrócił też uwagę, że: „integralną częścią rosyjskiej tożsamości, rosyjskiego świata, rosyjskiej duszy - jest poczucie sprawiedliwości. Współczesnego świata nie można nazwać sprawiedliwym. Istnieje duża przepaść między bogatymi i biednymi krajami, między tak zwaną "globalną Północą" i "globalnym Południem". Luka ta występuje również w samych krajach, zarówno opóźnionych, jak i rozwiniętych, "południowych" i "północnych", "wschodnich" i "zachodnich". Rosja nie jest wyjątkiem: sukces naszego kraju w dziedzinie ekonomii w ciągu ostatnich 15 lat jest dość oczywisty, ale wielu nadal żyje w ubóstwi.”
Najwyższe władze - Rosyjskiej Cerkwi i  Federacji Rosyjskiej
W swoim wystąpieniu Władimir Putin[2], zwrócił natomiast uwagę, że zgodnie z mottem Soboru, "zaprojektowanym, aby zjednoczyć się", organizacja wiele dobrego robi „dla konsolidacji narodowej”.

Jestem przekonany”, mówił rosyjski prezydent, „że tylko zjednoczone, spójne społeczeństwo może odpowiedzieć na najpoważniejsze historyczne wyzwania, osiągnąć prawdziwy przełom i imponujące wyniki, oprzeć się wszelkim zewnętrznym naciskom, obronić suwerenność, nasze duchowe i historyczne pokrewieństwo”. 

Zaznaczył też, że to nie prosta i łatwa droga: „Widzimy, jakie wysiłki są dzisiaj podejmowane, aby przeformatować świat. Zniszczyć wartości cywilizacyjne oraz te przestrzenie kulturowe i historyczne, które ukształtowały się przez stulecia. Celem jest stworzenie różnego rodzaju anonimowych protektoratów, a przecież łatwiej i wygodniej jest sterować podzielonymi ludami pozbawionymi pamięci narodowej, wyniesionymi do poziomu wasali. Używać, jako karty przetargowej we własnych interesach”. 
Jest to, jego zdaniem, praktykowane w wielu krajach, zwłaszcza na dawnych obszarach poradzieckich, zaś do używanych w tym celu skandalicznych metod zaliczył:jaskiniowy nacjonalizm, rusofobię i rażącą ingerencję w życie Cerkwi”. Podkreślił, że: „taka polityka jest obarczona poważnymi konsekwencjami, jest niebezpieczna, ale jestem przekonany, że życie wszystko postawi na swoim miejscu, ponieważ nie można zmusić ludzi do pójścia przeciwko swojej wierze, swoim tradycjom, przodkom, ostatecznie przeciwko prawdzie, sprawiedliwości i po prostu przeciwko zdrowemu rozsądkowi”.

Na zakończenie dodał: „Nie mam żadnych wątpliwości, co do jednego: głos Rosji w świecie przyszłości zabrzmi w sposób przyzwoity i pewny siebie. Jest to z góry określone przez naszą tradycję i naszą wewnętrzną kulturę duchową, samoświadomość, a na koniec – przez samą historię naszego kraju, jako oryginalnej cywilizacji, wyjątkowej, ale nieroszczącej sobie - pewności siebie i chamskiej wyłączności. Ponieważ niemożliwe jest wyobrazić sobie historię ludzkości bez tak wyjątkowych cywilizacji jak Indie, Chiny, Europa Zachodnia, Ameryka i wiele innych. Jest to rzeczywiście wielopłaszczyznowa złożoność, z której każdy aspekt uzupełnia się i wzbogaca. Pragnę przypomnieć tutaj słowa Mikołaja Danilewskiego, wybitnego rosyjskiego myśliciela XIX wieku: "... Żadna cywilizacja nie może być dumna z reprezentowania najwyższego punktu rozwoju...”. Dzisiaj zrozumienie złożoności rozwoju cywilizacji jest podstawą wielobiegunowego świata, dla podtrzymania zasad prawa międzynarodowego”.
Zdjęcia: 
Kancelaria Prezydenta FR




[1] Pełen tekst (w języku rosyjskim) wystąpienia patriarchy Kiryłła , jest pod linkiem:  https://vrns.ru/news/4978 
[2] Pełen tekst (w języku rosyjskim) wystąpienia prezydenta Władimira Putina, jest pod linkiem: http://kremlin.ru/events/president/news/59013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz