06 listopada 2018

Alternatywa dla pomnika Lecha Kaczyńskiego


100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Z wielką przyjemnością prezentuję zaproszenie, jakie skierowali  ludzie lewicy - inicjatorzy budowy pomnika Ignacego Daszyńskiego, którego odsłonięciem polska lewica pragnie uświetnić jubileusz odzyskania niepodległości przez Polskę.
Pomnik polityka socjalisty, męża stanu,  współtwórcy niepodległej Polski. premiera pierwszego rządu odradzającej się wolnej Polski, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.


Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,
11 listopada 2018 roku,

 o godz. 13.00,
serdecznie zapraszamy
na odsłonięcie pomnika
IGNACEGO DASZYŃSKIEGO
w Warszawie 
na placu "Na Rozdrożu"
Zaproście w naszym imieniu Rodzin i Przyjaciół!
Z poważaniem

(w imieniu SLD)
Danuta Waniek
Krzysztof Janik
oraz
Sebastian Wierzbicki
Sekretarz Komitetu Budowy
Jerzy Wenderlich
Przewodniczący Komitetu Budowy


Podczas uroczystości planowane są m.in.: wystąpienia: Aleksandra Kwaśniewskiego, b. prezydenta RP (1995-2005), Jerzego Wenderlicha – przewodniczącego Komitetu Budowy Pomnika Ignacego Daszyńskiego oraz  Bogusława Gorskiego – przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Autorem pomnika jest krakowski rzeźbiarz – Jacek Kucaba.

Niedaleko placu Na Rozdrożu swoje pomniki mają Roman Dmowski, Wincenty Witos czy też marszałek Józef Piłsudski. To wystarczający powód, dla którego właśnie w tym miejscu powinien stanąć monument Ignacego Daszyńskiego. Chcemy pokazać, że polska niepodległość ma nie tylko prawicową, konserwatywną czy ludową twarz, ale też twarz lewicową. Socjaliści i socjaldemokraci tak samo przyczynili się do tej niepodległości i tak samo są jej właścicielami”,  mówił jesienią 2017 r. Sebastian Gajewski, jeden z liderów Fundacji Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.

Pomnik stanie na skwerku przy placu Na Rozdrożu, między al. Szucha a Trasą Łazienkowską. Miejsce już w 2014 r. jednomyślnie zaakceptowała Rada Warszawy. O pomnik Daszyńskiego w Warszawie od kilku lat ubiegali się działacze warszawskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W inicjatywę zaangażował się także w 2012 r. ówczesny prezydent Polski Bronisław Komorowski. Podczas marszu „Razem dla Niepodległej” organizowanego 11 listopada zwrócił uwagę, że na Trakcie Królewskim daje się wyczuć brak pomnika socjalistycznego polityka. Początkowo ustawieniem monumentu zajmowały się aż dwa komitety: jeden, powołany pod auspicjami prezydenta Komorowskiego, którym kierował Bogdan Borusewicz, i drugi, SLD-owski, pod wodzą Jerzego Wenderlicha. By nie dublować prac, komitet Borusewicza wkrótce się rozwiązał.

***
Ignacy Daszyński i Józef Piłsudski
IGNACY DASZYŃSKI urodził się 26 października 1866 r., był polskim działaczem ruchu socjalistycznego. Wpisał się w odbudowę polskiej niepodległości jako premier rządu lubelskiego w 1918 r. Był współzałożycielem PPSD (Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej), później PPS (Polskiej Partii Socjalistycznej). 
Był posłem na Sejm ustawodawczy II RP. Po wyjściu z rządu miał swój wkład w powstanie ustawy zasadniczej, konstytucji marcowej przyjętej w 1921 r.W pracach parlamentu II RP był nie tylko posłem, ale i wicemarszałkiem Sejmu.
W 1926 r., po dokonaniu przez  marszałka Piłsudskiego dokonał zamachu majowego, Ignacy Daszyński stanął w gronie krytyków jego działań. Oburzył go m.in.: projekt nowej konstytucji, zmniejszający rolę władzy ustawodawczej.Na wniosek Daszyńskiego PPS w dniu 10 listopada 1926 zajęła opozycyjne stanowisko wobec rządu Józefa Piłsudskiego.
Zmarł 31 października 1936 r. w Bystrej.
,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz