23 stycznia 2019

Wojna amerykańsko - chińska w niemieckiej optyce. Cz. I


 USA - CHINY, RFN
Wojna handlowa między USA a Chinami jest zagrożeniem dla europejskiej gospodarki, tak samo jak prowadzona przez Amerykanów z Rosją. Stany Zjednoczone z niebotycznie wielkim długiem publicznym i będące de facto bankrutem, w niewypowiedzianej wojnie z światowymi mocarstwami sięga po coraz bardziej ostre, drastyczne, wręcz bandyckie metody, jak szantaż, fałszywe oskarżenia.

O ile wojna handlowa z Rosją dotyczy przede wszystkim możliwości eksportu amerykańskiego gazu do Europy, co przekłada się na wojnę z budowanym gazociągiem między Rosją a Niemcami na dnie Bałtyku (Nord Stream 2), to wojna z Chinami jest wielopłaszczyznowa. Ale najbardziej spektakularna jest w przypadku koncernu Huawei.

W przypadku Nord Stream 2 – władze niemieckie, kierując się narodowym interesem i potrzebami niemieckiej energetyki, stoją murem za budową gazociągu i żadne groźby sankcji dla niemieckich i innych zachodnich udziałowców w tej budowie nie zmieniły opinii niemieckich władz.

W przypadku Huawei, jak na razie mamy do czynienia z silnym oporem i ostrą krytyką środowisk biznesowych kierowaną pod adresem niemieckiego rządu, który przygotowuje się do wykluczenia chińskiej firmy Huawei Technologis z procesów rozwojowych niemieckiej sieci 5G., Mimo, że chińska firma jest absolutnie światowym liderem w tej technologii. 
Wg niemieckich mediów, przetarg rządowy będzie tak sformułowany, by Chińczycy nie mogli złożyć wniosku przetargowego.

Media niemieckie, opierając się na opiniach ekspertów, twierdzą, że działania rządu RFN - wynikają z opinii amerykańskiego wywiadu dot. firmy Huawei, której Amerykanie zarzucają działalność szpiegowską na całym świecie, bez przedstawienia, oczywiście, jakichkolwiek dowodów. Co jest normą ze strony USA.

Niemieccy eksperci uważają, że administracja prezydenta Trumpa stara się zamknąć na świecie, tj., poza rynkiem amerykańskim - Huawei i inne chińskie firmy z branży high-tech (wysokich technologii), by doprowadzić je do bankructwa. 
To agresywne działanie, wg USA, ma powstrzymać wzrost gospodarczy Chin. Dlatego też USA wzywają swoich sojuszników, w tym także Polskę, by przyłączyły się do anty-chińskiej akcji.

Do Niemiec w połowie grudnia wybrała się w tej sprawie amerykańska delegacja rządowa, która odwiedziła niemieckie MSZ. Polska odpowiedziała natomiast aresztowaniem przedstawiciela Huawei pod zarzutem szpiegostwa.

Działania Amerykanów wywołały ostry protest ze strony niemieckiej społeczności biznesowej. Huawei przoduje w technologii 5G, a działająca sieć 5G jest niezbędna do korzystania z najnowocześniejszych technologii przyszłości. Menedżerowie ostrzegają, że wykluczenie Huawei oznaczałoby wyższe koszty i bolesną porażkę w rozwoju 5G w Niemczech.

EMBARGA
Stany Zjednoczone rozpoczeły kolejną ofensywę w walce z Huawei. Kilka dni temu, 16 stycznia, ponadpartyjna grupa członków Kongresu USA wprowadziła ustawę zakazującą eksportu amerykańskich komponentów do tych chińskich firm telekomunikacyjnych, które rzekomo łamały amerykańskie sankcje. Ustawa ma na celu nałożenie embarga na chińskie korporacje - Huawei i ZTE Corporations. "Obydwie firmy wielokrotnie łamały prawa Stanów Zjednoczonych, stanowią poważne zagrożenie dla amerykańskich interesów bezpieczeństwa narodowego i muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności" – stwierdził senator Demokratów Chris Van Hollen[1]. Dla tych chińskich firm groźba embarga jest poważna, ponieważ - jak wszystkie firmy z tej branży - są one głęboko osadzone w międzynarodowych łańcuchach dostaw. ZTE Corporation na przykład, prawie załamała się wiosną 2018 r. z powodu braku dostaw z USA, który trwał kilka tygodni. Zablokowanie  dostaw dotknęło jednak rykoszetem gospodarkę amerykańską.

Przed embargiem, Qualcomm, amerykański producent półprzewodników, dostarczył, co najmniej połowę chipów, które ZTE wykorzystuje do swoich smartfonów. Z powodu embarga, ZTE stracił strategicznie ważną umowę o wartości miliarda dolarów. Prezydent Stanów Zjednoczonych anulował w końcu zakaz dostawy na początku czerwca w zamian za drastyczną grzywnę dla Huawei. Qualcomm i inne amerykańskie firmy są ponownie zagrożone stratami rzędu miliardów dolarów, jeśli pojawi się kolejne embargo.

SPRZĘT SOLARNY - RYZYKO BEZPIECZEŃSTWA, wg USA
,
W ciągu ostatnich dni, w mediach amerykańskich i powielanych dalej przez zachodnie, pojawia się coraz więcej zarzutów i to, jak zwykle, nieuzasadnionych, przeciwko Huawei.  

Od lat, agencje rządowe USA insynuują, że Huawei współpracuje z władzami Pekinu, co ułatwia chińskie szpiegostwo w USA. Eksperci i specjaliści natomiast są zgodni, że nigdzie na świecie nie przedstawiono ani jednego na to dowodu.

Wręcz przeciwnie: od 2010 r. Huawei systematycznie współpracuje z władzami brytyjskimi, aby obalić wszelkie podejrzenia, że jego sprzęt telekomunikacyjny ma wbudowane backdoory dla chińskich agencji czy służb rządowych. Partnerzy z Huawei współpracują z brytyjską centralą łączności rządowej (GCHQ - współpracownikiem NSA w ogólnoświatowym szpiegostwie internetowym. Brytyjczycy ponownie potwierdzili w grudniu ubiegłego roku, że nie mają żadnych dowodów na złośliwą aktywność ze strony Huawei[2].
Władze USA jednak rozszerzają swoje zarzuty. 
Republikanie i Demokraci z Kongresu USA twierdzą, jak zawsze bez jakichkolwiek dowodów, że komponenty elektroniczne Huawei używane w amerykańskim sprzęcie solarnym mogą zostać zhackowane i stanowią, zatem "zagrożenie bezpieczeństwa narodowego"[3].  
Aby udowodnić swoją niewinność, Huawei zaproponował współpracę z władzami USA. Jednak, jak pokazuje przykład z Wielkiej Brytanii, nie przeszkadzałoby to amerykańskiej administracji i w innych krajach zachodnich - w wysuwaniu dalszych nieudowodnionych zarzutów.
***
Część II - poniżej 
https://sophico21.blogspot.com/2019/01/wojna-amerykansko-chinska-w-niemieckiej.html




[1] Dan Strumpf, Nicole Hong, Aruna Viswanatha: “Huawei Targeted in U.S. Criminal Probe for Alleged Theft of Trade Secrets”, The  Wall Street Journal, 16.01.2019. Patrz: https://www.wsj.com/articles/federal-prosecutors-pursuing-criminal-case-against-huawei-for-alleged-theft-of-trade-secrets-11547670341 
[2] David Bond, Nic Fildes: “Huawei caves in to UK security demands”. Financiel Times, z  07.12.2018. patrz: https://www.ft.com/content/fd69e2a4-f97d-11e8-8b7c-6fa24bd5409c 
[3] Kiran Stacey: “Huawei solar gear could threaten US grid, warn lawmakers”,  Financial Times, z  17.01.2019. Patrz: https://www.ft.com/content/58fcedea-1905-11e9-9e64-d150b3105d21

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz