środa, 23 stycznia 2019

Wojna amerykańsko - chińska w niemieckiej optyce. Cz. II


 USA - CHINY, RFN
Wojna handlowa między USA a Chinami jest zagrożeniem dla europejskiej gospodarki, tak samo jak prowadzona przez Amerykanów z Rosją. 
Stany Zjednoczone z niebotycznie wielkim długiem publicznym i będące de facto bankrutem, w niewypowiedzianej wojnie z światowymi mocarstwami sięga po coraz bardziej ostre, drastyczne, wręcz bandyckie metody, jak szantaż, fałszywe oskarżenia.

T-MOBILE US:  PO TRUPACH DO CELU

Kolejnym sposobem amerykańskiej ofensywy przeciwko wysokim technologiom z Chin, które mogą mieć wpływ na niemiecką, ale nie tylko gospodarkę - są śledztwa ujęte kodeksem karnym.
Chińska firma Huawei została oskarżona o kradzież technologii dla testera smartfonów. T-Mobile US, filia niemieckiego Telekom w Stanach Zjednoczonych, miała być ofiarą kradzieży. Sprawa była przedmiotem amerykańskiego postępowania cywilnego w 2014 r., w którym T-Mobile US twierdziło, że straty sięgają setek milionów dolarów. Jednak w 2017 r. sąd uznał Huawei za winnego jedynie naruszenia umowy i przyznało spółce zależnej Telekom - 4,8 mln USD. Huawei został uniewinniony w odrębnej sprawie, w której T-Mobile US oskarżała ją o nielegalne wykorzystywanie tajemnic przedsiębiorstwa[1].

Federalni prokuratorzy ponownie wracają do sprawy przed sądem karnym. Powszechnie uważa się, że jest to część nowej ofensywy Departamentu Sprawiedliwości USA przeciwko chińskim firmom,oskarżonym lub podejrzewanym o kradzież własności intelektualnej. 
Dzięki czemu T-Mobile US podnosi swoje możliwości uczestniczenia na rynku europejskim. W grudniu firma uzyskała pozwolenie od właściwych władz USA na połączenie się ze swoim rywalem - Smart. Przedtem Deutsche Telekom zgodził się, że "ponownie rozważy" dobrą współpracę z Huawei. 
Natomiast T-Mobile US chce opracować 5G bez jakiejkolwiek współpracy z Huawei.

PLANOWANE WYKLUCZENIE

Oficjalna delegacja USA z 14 grudnia ub. roku łożyła wizytę w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych w sprawie m.in. rozwoju niemieckiej sieci 5G. Amerykanie starali się wywrzeć presję na Niemcy, by wykluczyli udział Huawei w tym procesie·.

Według ostatnich doniesień medialnych z RFN i USA, rząd niemiecki faktycznie zaczął brać pod uwagę amerykańskie sugestie. Niemiecki MSZ wysłał zaproszenie na czwartą dyskusję wewnętrzną na temat Huawei[2]. Niemieckie media podają, że rząd niemiecki intensywnie debatuje nad tym, w jaki skuteczny sposób wykluczyć chińską firmę z procesu rozwoju 5G. 
W przypadku Huawei jest to raczej niewykonalne, może spełniać warunki przetargu. Ale zawsze alternatywą może być zmiana prawa telekomunikacyjnego.

Niemiecki biznes uważa, że inicjatywa rządu nie tylko zwodzi kompetentne władze zainteresowanych firm, ale także jest sprzeczna z interesami znacznych segmentów niemieckiej gospodarki, nie tylko w sferze IT. 
Prezes Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI), Arne Schönbohm, wielokrotnie stwierdzał, że nie dostrzegł żadnych przesłanek, by postawić zarzuty szpiegostwa przeciwko Huawei. W rzeczywistości -  Huawei pracuje w nowo utworzonym "Security Innovation Lab" w Bonn w ścisłej współpracy z BSI, umożliwiając BSI testowanie swojej technologii, w tym 5G . Jest to krok, absolutnie nowatorski, którego nie podejmują inne przedsiębiorstwa w branży.[3]

POWAŻNE ZAGROŻENIA DLA NIEMIECKIEJ GOSPODARKI
Niemiecki przemysł jest podwójnie zaniepokojony. Wszyscy trzej niemieccy operatorzy sieci - Deutsche Telekom, Vodafone, Telefónica - korzystają z technologii Huawei. Z wyjątkiem ogłoszenia przez Telekom w połowie grudnia, że "przewartościował" jego współpracę z Huawei, wszystkie trzy firmy zawsze wyrażały zaufanie do Huawei[4].

Rezygnacja z dotychczasowej współpracy z chińską firmą, oznaczałaby wysokie wydatki i znaczne obniżenie harmonogramu procesów rozwojowych 5G. 
Ponadto, w branży - chińskie Huawei jest nie tylko uważane za tanie, ale także wiodące w technologii 5G. Anonimowy menedżer jednego z dostawców sieci, którego cytują niemieckie media, stwierdził: "Nie możemy obyć się bez Huawei, jeśli nie chcemy stracić gruntu pod nogami w konkurencji 5G"[5]
Perturbacje w niemieckim procesie rozwoju 5G miałyby wpływ nie tylko na dostawców sieci i ich klientów, ale ogólnie na branżę - ponieważ 5G, to warunek wstępny do korzystania z najbardziej zaawansowanej technologii - od sztucznej inteligencji do autonomicznej jazdy. Jeśli Niemcy opóźnią procesy rozwojowe w 5G, to najwyższa pozycja niemieckiej gospodarki będzie zagrożona.

PRZECIWKO INTERESOM PRZEMYSŁU
Wiodące firmy w kluczowych sektorach rozwojowych niemieckiej gospodarki również z niecierpliwością oczekują bli współpracy z Huawei.

Najnowszym przykładem jest Audi. 10 lipca ub. roku, Audi i Huawei podpisały w Berlinie umowę o strategicznej współpracy w zakresie rozwoju autonomicznych pojazdów[6]
Już w roku 2017 Audi i Huawei współpracowały przy podstawowych krokach technologicznych ułatwiających komunikację między pojazdem a jego otoczeniem - w chińskiej metropolii Wuxi[7].

Działania podjęte w stosunku do Huawei wpłynęłyby również na Audi, a także inne niemieckie przedsiębiorstwa współpracujące z chińskimi firmami high-tech.

W niedawno opublikowanym dokumencie strategicznym, Federacja Przemysłów Niemieckich (BDI) sprzeciwiła się podjęciu środków w celu wykluczenia i izolacji chińskich firm wysokich technologii (high-tech).

Wydaje się jednak, że rząd niemiecki pod wpływem USA i przy jednoczesnym ostrym sprzeciwie niemieckich sfer biznesowych - zmierza w kierunku wykluczenia Huawei w procesie rozwoju 5G w Niemczech.
Czy mu się to uda – nie wiadomo. 
Pięć dni temu niemieckie MSZ potwierdziło amerykańskiej stacji telewizyjnej CNBC [8], że spotkanie dot. Huawei odbyło się 17 stycznia br. Natomiast Ministerstwo Gospodarki i Energii RFN przekazało amerykańskim mediom, że "Bezpieczeństwo przyszłej sieci 5G ma duże znaczenie dla rządu federalnego, a rząd federalny będzie kierować się tą kwestią w związku z utworzeniem przyszłej sieci 5G", dodając, że w tym momencie nie podjęto żadnych decyzji.
,
Uwaga:
Powyższa analiza (cz.I i cz.II) oparta jest m.in. na:
 raportach dot. polityki zagranicznej RFN 
(German-Foregain-Policy.com),
raportach i informacjach MSZ RFN,
Ministerstwa Gospodarki i Energii RFN, 
serwisu informacyjnego Huawei
oraz 
podanych w przypisach 
materiałach prasowych
i oficjalnych portali informacyjnych.

***
Część I. powyżej
https://sophico21.blogspot.com/2019/01/wojna-amerykansko-chinska-w-niemieckiej_23.html

[1]  Dan Strumpf, Nicole Hong, Aruna Viswanatha: “Huawei Targeted in U.S. Criminal Probe for Alleged Theft of Trade Secrets”, The  Wall Street Journal  z 16.01.2019. Patrz: https://www.wsj.com/articles/federal-prosecutors-pursuing-criminal-case-against-huawei-for-alleged-theft-of-trade-secrets-11547670341 
[2] Dana Heide, Stephan Scheuer: “Sorge um Datensicherheit - Berlin erwägt Huawei beim Netzwerkausbau auszusperren”, Handelsblatt z 17.01.2019. Patrz:  https://www.handelsblatt.com/politik/deutschland/5g-mobilfunknetz-sorge-um-datensicherheit-berlin-erwaegt-huawei-beim-netzausbau-auszusperren/23872152.html?ticket=ST-1980728-OzTBEyam1WFpsKqvtdRs-ap1 
[3]  Raport “The Battle over Huawei”, German-Foreign-Policy.com z 12.11.2018,  Patrz: https://www.german-foreign-policy.com/en/news/detail/7812/ 
[4] Achim Sawall: “Bundesregierung erwägt Ausschluss von Huawei bei 5G”. golem.de  z 17.01.2019. Patrz: https://www.golem.de/news/mobilfunk-bundesregierung-erwaegt-ausschluss-von-huawei-bei-5g-1901-138786.html 
[5] Dana Heide, Stephan Scheuer: “Sorge um Datensicherheit - Berlin erwägt Huawei beim Netzwerkausbau auszusperren”, de.finance.yahoo z 17.01.2019. Patrz:  https://de.finance.yahoo.com/nachrichten/hat-angst-huawei-sorge-um-175937172.html 
[6] Inf. prasowa Huawei: “Huawei und Audi kündigen gemeinsame Innovation im Bereich L4 Automatic Driving an”. presseportal.de z 12.10.2018.Patrz: http://huawei-dialog.de/huawei-und-audi-kuendigen-gemeinsame-innovation-im-bereich-l4-automatic-driving-an
 [7] Stefanie Eckardt: “Audi und Huawei mit strategischer Kooperation”. elektroniknet.de z 10.07.2018. Patrz: https://www.elektroniknet.de/elektronik-automotive/wirtschaft/audi-und-huawei-mit-strategischer-kooperation-155461.html 
[8] Inf. CNBS z 18.01.2019. Patrz: https://www.cnbc.com/2019/01/18/huawei-5g-ban-in-germany.html

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza