05 czerwca 2019

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Sankt-Petersburgu

GOSPODARKA / SPIEF
ROSJA,  ŚWIAT
XXIII Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu (St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF), odbywa się w dniach 6-8 czerwca. Przebiega pod hasłem „Kształtowanie programu zrównoważonego rozwoju”.

Forum jest organizowane od 1997 roku, a od 2006 roku odbywa się pod patronatem i przy udziale Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Stanowi od ostatnich 20 lat globalną platformę dla kontaktów przedstawicieli środowiska biznesowego i dyskusji na temat kluczowych problemów gospodarczych przed którymi stoi Rosja, rynki wschodzące i ogólnie świat. 
Skutecznie konkuruje z podobnym forum organizowanym w szwajcarskim Devos. 
W ubiegłym roku forum odwiedziło 17 tysięcy gości ze 143 krajów. Podpisano 593 umów.
Polska reprezentowana była przez ambasadora RP w Moskwie Włodzimierza Marciniaka, konsula generalnego RP w Petersburgu Andrzeja Chodkiewicza, delegację z Ministerstwa Infrastruktury pod przewodnictwem wiceministra Andrzeja Bittela oraz przedstawicieli PAIH, NIK i PGNIG. 
,
Gościem honorowym tegorocznego petersburskiego forum jest Chińska Republika Ludowa z udziałem przewodniczącego ChRL- Xi Jinping, który już 5 czerwca przyleciał do Moskwy. 
Zapowiedziano też wizytę w Petersburgu sekretarza generalnego ONZ - António Guterresa.

W programie ujęto 123 kluczowe tematy. Są one podzielone na 6 wiodących segmentów tematycznych:

  1. Globalne trendy (2.862 zapisanych wystąpień prelegentów, ekspertów, panelistów i dyskutantów)
  2. Przemysł (917)
  3. Rosyjski wektor (1.644)
  4. Technologiczna przyszłość (548)
  5. Finanse i handel (1.646)
  6. Projekty narodowe (107)

1. Globalne trendy

Przy omawianiu globalnych trentów zaplanowano blisko 3 tys. wystąpień. Są one ujęte w trzech blokach tematycznych: globalne wyzwania, kapitał ludzki oraz współpraca gospodarcza.

  • Jako globalne wyzwania określono zagadnienia związane z Arktyką, globalizacją-regionalizacją, demografią, zmianami klimatycznymi, własnością intelektualną, cyber-bezpieczeństwem, migracją, ochroną środowiska naturalnego, oswajaniem Kosmosu, bezpieczeństwem żywności. Klęskami żywiołowymi, zagrożeniami spowodowanymi przez człowieka, urbanizacją, zrównoważonym rozwojem, cyfryzacją, nierówności ekonomiczne.
  • Przy omawianiu kapitału ludzkiego – poruszane są zagadnienia związane z równością płci, zdrowiem, kreatywnością, kulturą, polityką młodzieżową, edukacją, przedsiębiorczością, rynkiem pracy, przedsiębiorczością społeczną, oraz poziomem i jakością życia.
  • Omawiając współpracę gospodarczą i integracją, na Forum zaprezentują się następujące międzynarodowe grupy i stowarzyszenia: ASEAN, ATR, BRIKS, EAES, Komisja Europejska (EC), SNG i SzOS.

2. Branże (przemysłowe)

Przy omawianiu problemów związanych z przemysłem, podzielono je na trzy bloki tematyczne: przemysły rozrywkowe (sfera społeczna), przemysł, sfera usług,   

  • Do tematyki związanej z przemysłami rozrywkowymi (społecznymi) zaliczono związane ze sztuką, kinem i multimediami, mediami oraz ze sportem.
  • Omawianie zagadnień związanych z przemysłem, podzielono wg 10 branż: branża IT, kosmonautyka, motoryzacja, metalurgia, ropa i gaz, poszukiwania i wydobycie, rolnictwo, recykling i utylizacja śmieci, farmaceutyka i energetyka.
  • Usługi będą przedyskutowane w 8 grupach tematycznych: branża evantowa (organizowanie wydarzeń biznesowych), sprzedaż detaliczna (retail), medycyna, budownictwo, telekomunikacja, transport, tranzyt, turystyka.

3. Rosyjski wektor

Tu także dyskusje i wystąpienia są zgrupowane w trzech blokach tematycznych: administracja rządowa, rozwój regionalny oraz punkty wzrostu.

  • Administracja rządowa zaprezentuje się przy omawianiu, zagadnień związanych: jej obudową i narzędziami, instytucjami dot. rozwoju i mechanizmami wsparcia, działaniami nadzoru, regulacjami prawnymi, zarządzeniem przyjętych projektów, strategicznym rozwojem oraz systemem sądowym w Rosji.
  • W segmencie zagadnień związanych z rozwojem regionalnym w Rosji, będą poruszane zagadnienia dot.: rozwoju infrastruktury, polityki regionalnej, regionów w Rosji oraz ekonomiki odległości.
  • W bloku dyskusji o punktach wzrostu ekonomicznego w Rosji rozmowy będą się koncentrowały wokół: z marki - „wykonano w Rosji” (made In Russia), dywersyfikacji przemysłu, zastępowania importu, MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), startup’ów (nowo utworzonych przedsiębiorstw lub tymczasowych organizacji poszukujących modelu biznesowego), oraz potencjału tranzytowego.

4. Technologiczna przyszłość

Dyskusja o przyszłości technologicznej skupi się na dyskusjach w dwóch blokach tematycznych: przemysł 4.0 oraz nauka i innowacje.

  • Blok tematyczny przemysł 4.0 - to zagadnienia związane z blockchain’nem (technologią przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie), przewidującym Internetem, masowością danych, sztuczną inteligencją i inteligentnymi miastami.
  • Blok tematyczny nauka i innowacja – to natomiast zagadnienia odnoszące się do: biotechnologii, nanotechnologii, energii odnawialnej, „zielonych” technologii, innowacyjnej infrastruktury, wybranych przykładów rozwoju (nauki), badań podstawowych.

5. Finanse i handel  

O finansach i handlu, na petersburskim forum dyskusja odbywa się w trzech blokach tematycznych: inwestycje, międzynarodowy handel oraz finanse.

  • W bloku tematycznym poświęconym inwestycjom, dyskusje przebiegać będą wokół zagadnień związanych z: inwestycjami typu joint venture, inwestycjami krajowymi, partnerstwem publiczni-prywatnym (PPP), klimatów inwestycyjnych, projektów inwestycyjnych, bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz zarządzaniem inwestycjami.
  • W dyskusjach nad handlem międzynarodowym (zagranicznym) podczas forum, skupiono się nad: integracją, protekcjonizmem, nowoczesnym konsumentem, polityką handlową, eksportem oraz handlem elektronicznym.
  • Omawiając tematykę finansów, forum zwróci uwagę na: działalność bankową, politykę pieniężną, krypto waluty, system podatkowy, rynek ubezpieczeń oraz rynek finansowy.

6. Narodowe projekty

W tym segmencie Forum, Rosjanie zaprezentują wiodące, priorytetowe projekty rozwojowe realizowane w kraju, uszeregowane w trzech blokach: komfortowe środowisko do życia, kapitał ludzki oraz wzrost ekonomiczny.

  • Komfortowe środowisko do życia – to krajowy (federalny) projekt „Mieszkalnictwo i środowisko miejskie
  • W bloku kapitał ludzki zostaną zaprezentowane trzy projekty krajowe „Zdrowie”, „Kultura” i „Edukacja”.
  • Przy omawianiu wzrostu ekonomicznego, w Petersburgu zostaną zaprezentowane: kompleksowy plan modernizacji i rozbudowy infrastruktury transportowej, narodowy program „Gospodarka cyfrowa Federacji Rosyjskiej”, krajowy projekt „Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz wsparcie dla indywidualnych inicjatyw przedsiębiorczych” oraz krajowy projekt „Współpraca międzynarodowa i eksport”. 

Petersburg,centrum kongresowe, gdzie odbywa się SPIEF

Celowo przedstawiam szeroko tematykę, jaka jest i będzie poruszana podczas tegorocznego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu. Pokazuje ona zakres zagadnień, jakimi interesuje się nasz wschodni sąsiad, nad czym pracuje, jak planuje swój zrównoważony rozwój
To nie tylko dyskusje i prezentacje prelegentów, ale też pokaz realnych osiągnięć lub etapów podejmowanych przedsięwzięć gospodarczych w Rosji. To także dyskusje ekspertów rosyjskich i zagranicznych, spotkania w ramach ekskluzywnego Klubu Valdai (Wałdaj), to realne, podpisane umowy biznesowe, porozumienia gospodarcze, przyjęte wspólne projekty i programy rozwojowe.

Polska żurnalistyka, politolodzy i przeróżni „eksperci” od Rosji, którzy tak ochotnie dowodzą publicznie, że Rosja to zadupie staczające się gospodarczo na dno, którzy z wielką ochotą wspierają zachodnie sankcje i amerykańskie represje gospodarcze wobec Rosji – powinni pojechać do Petersburga i przynajmniej, jako widzowie, uczestniczyć w tym wielkim Forum Gospodarczym.
Zobaczyć na własne oczy, jak prosperuje ekonomicznie Rosja, jak wygląda jej kooperacja z krajami Azji i Pacyfiku, relacje z Chinami i wspólne, rosyjsko-chińskie przedsięwzięcia, jak wygląda kooperacja rosyjskiego biznesu z zachodnimi gospodarkami.

Jest też okazja poznać pięknie prezentowaną rosyjską kulturę na licznych koncertach i wystawach przygotowanych dla uczestników Forum, wreszcie zobaczyć Petersburg i jego zabytki, a także zobaczyć, jak funkcjonuje miasto nad Newą, jak prosperuje tamtejszy przemysł stoczniowy, port i jego zaplecze, żegluga śródlądowa, co poleciłabym szczególnie ministrowi Gróbarczykowi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz