05 marca 2019

Dekret o zawieszeniu przez Rosję implementacji Traktatu INF


OBRONNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO
ROSJA - USA



Władimir Putin podpisał  (4 marca) dekret „O zawieszeniu przez Federację Rosyjską wprowadzenia w życie Traktatu między Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie eliminacji rakiet średniego i krótszego zasięgu” (О приостановлении Российской Федерацией выполнения Договора между Союзом Советских Социалистических Республик и Соединенными Штатами Америки о ликвидации их ракет средней дальности и меньшей дальности), w Europie występujący pod skrótem  „Traktat INF”.

Tekst  Dekretu:

Opierając się na konieczności podjęcia natychmiastowych działań w związku z naruszeniem przez Stany Zjednoczone zobowiązań wynikających z Traktatu między Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zlikwidowaniu rakiet średniego i krótszego zasięgu z 8 grudnia 1987 r., Dekretem:
1. Zgodnie z artykułem 37 ustęp 4 Ustawy Federalnej nr 101-FZ z dnia 15 lipca 1995 r. "O traktatach międzynarodowych Federacji Rosyjskiej", postanawia się zawiesić wdrożenie „Traktatu między Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie eliminacji rakiet średniego zasięgu i krótszych odległości od 8 grudnia 1987 r.”, dopóki Stany Zjednoczone nie wyeliminują naruszeń zobowiązań wynikających z Traktatu lub do czasu jego rozwiązania.
2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej przesyła Państwom-Stronom Traktatu, o których mowa w ust. 1 niniejszego dekretu, zawiadomienie o zawieszeniu jego wykonania.
3. Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Władimir W. Putin 
Prezydent Federacji Rosyjskiej
Moskwa, 4 marca 2019r.

***

Podpisanie Traktatu INF, od lewej: M. Gorbaczow (ZSRR)  i R. Reagan (USA)
Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces (INF Treat /Traktat INF) - „Traktat o eliminacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” jest międzynarodową umową zawartą 8 grudnia 1987 w Waszyngtonie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim o całkowitej likwidacji arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) oraz średniego zasięgu (MRBM) obu układających się stron, a także o zakazie jej produkcji, przechowywania i używania. Podpisany został przez prezydenta USA Ronalda Reagana i I sekretarza KC KPZR Michaiła Gorbaczowa. Ratyfikowany przez Senat Stanów Zjednoczonych 27 maja 1988, wszedł w życie 1 czerwca tego samego roku.

Obowiązywał do 2 lutego 2019r. – USA (wyjście z traktatu), a do 4 marca 2019r. – Rosję (zawieszenie Traktatu).
W ramach wykonywania jego postanowień do 1 czerwca 1991 zniszczono w sumie 2692 sztuki tej broni, 846 po stronie amerykańskiej i 1846 po stronie radzieckiej. 
Traktat zakładał też wzajemne inspekcje kontrolne stron i jest też pierwszym i jedynym porozumieniem prowadzącym do całkowitej likwidacji całego rodzaju broni.
Miesiąc temu,  2 lutego, po wymianie wzajemnych oskarżeń o łamanie traktatu INF - prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił wyjście USA z porozumienia INF, chociaż Rosja niejednokrotnie podkreślała, że ściśle przestrzega swoich zobowiązań wynikających z układu.       
Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że Federacja Rosyjska odpowie w analogiczny sposób na decyzję Stanów Zjednoczonych o zerwaniu traktatu INF i również zawiesza udział w nim.
Władimir Putin  podkreślił, że Rosja nie powinna i nie będzie angażować się w drogi dla Moskwy wyścig zbrojeń. Dodał również, że wszystkie propozycje Rosji w sprawie rozbrojenia „pozostają na stole, a drzwi są otwarte", zażądał jednak, aby w przyszłości nie inicjowano już żadnych negocjacji w tej sprawie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz