29 marca 2019

200–lecie odkrycia Antarktydy przez Rosjan

 ŻEGLUGA, ODKRYCIA GEOGRAFICZNE
ROSJA
Pamiątkowy medal z okazji odkrycia Antarktyki

W przyszłym roku minie okrągłe 200 lat od odkrycia Antarktyki, przez rosyjską południową ekspedycję polarną dowodzoną przez znakomitych żeglarzy i badaczy: urodzonego w Estonii Fabiana Gottlieba von Bellingshausena (1778-1852), na slupie „Wostok (Wschód)” i 10 lat od niego młodszego Michaiła Łazarewa (1788-1851) na slupie „Mirnyj (Spokojny)”.

Bellingshausen marzył o życiu w morzu od wczesnego dzieciństwa. Wyznał kiedyś, że urodził się na środku morza, więc, jak ryba bez wody, nie może bez niej żyć. Łazarow, znakomity nawigator w swoim morskim życiu poprowadził trzy wyprawy żeglarskie dookoła świata. Uczestniczył w bitwie pod Navarino w 1827 r., po czym przez prawie dwadzieścia lat był dowódcą Floty Czarnomorskiej. Wśród jego uczniów byli tak wybitni dowódcy marynarki wojennej Rosji, jak Władimir Istomin, Paweł Nachimow, Władimir Korniłow.

F.Von Bellingshausen
M.Łazariew
Obaj żeglarze w 1819r. na swoich slupach opuścili Kronsztad i 28 stycznia 1820 r. dotarli na południowy biegun, odkrywając Antarktykę, po czym oba żaglowce wróciły do Kronsztadu w 1821r. 
Na cześć tego odkrycia obu Rosjan uhonorowano nazywając ich imieniem dwa morza przybrzeżne tego lądu - Morze Bellingshausena i Morze Łazariewa.

Rosyjskie jednostki przebywały na morzu 751 dni pokonując ponad 92 tys. km, tj. prawie 50 tys. mil morskich. Oprócz Antarktyki ekspedycja odkryła 29 wysp i jedną rafę koralową. Rosyjscy żeglarze prowadzili w tym czasie badania naukowe, w tym badania oceanograficzne.
Sluby "Wastok" i "Miłyj"

Współcześni Rosjanie postanowili uczcić tą rocznicę i wysłać na morze ze specjalną misją swoje trzy znakomite żaglowce, których armatorem jest Federalna Agencja ds. Rybołówstwa: dwa czteromasztowe barki  - „Kruzensterna” i „Siedowa”, należące do rodziny „pogromców wiatrów”, czyli tzw. windjammerów, najstarszych żaglowców na świecie oraz Pałładę”, trójmasztową fregatę wybudowaną w Stoczni Gdańskiej wg projektu znanego polskiego konstruktora Zygmunta Chorenia (typ B810/04), bliźniaczą jednostkę, co nasz „Dar Młodzieży” i rosyjski „Mir”.

Fregaty ""Dar Pomorza" i "Mir" podczas zlotu wielkich żaglowców w Szczecinie
Wały Chrobrego, Szczecin
Polscy miłośnicy pięknych żaglowców, ja również, mieli wiele okazji by je zobaczyć z bliska, oba windjammery zawijały już do Szczecina i Świnoujścia. „Pałłady”, niestety nie poznałam, ale jej bliźniaczego „Mira” już tak, pięknie się prezentuje jak stoi burta w burtę z naszym „Darem Młodzieży”. Nic dziwnego, że te białe fregaty ,żeglarze nazywają łabędziami mórz i oceanów.

Dmitrij Miedwiediew, premier federalnego rządu Rosji, 23 marca podpisał Dyrektywę Rządową w sprawie poparcia światowej ekspedycji rosyjskich żaglowców, poświęconej 200. rocznicy odkrycia Antarktydy przez wyprawę Bellingshausena i Łazariewa.

Jubileuszowa ekspedycja ma się rozpocząć pod koniec tego roku, kiedy żaglowce wypłyną ze swoich macierzystych portów: „Pałłada” z Władywostoku i „Siedow” z Kronsztadu (Petersburga) w rejs dookoła świata oraz „Kruzenstern” z Kaliningradu w rejs transatlantycki. Większość miejsc i portów, do których zawiną piękne rosyjskie żaglowce, zostały odkryty przez Rosjan podczas ich wypraw dookoła świata.

Ważnymi wydarzeniami podczas jubileuszowej ekspedycji będą spotkania trzech żaglowców na pełnym morzu przy przylądkach Ushuaia (Argentyna) i Cape Town (RPA), przy wyspie Georgia Południowa (Wielka Brytania) oraz przy wyspie South Sandwich Islands (Wielka Brytania), skąd żaglowiec „Pałłada” popłynie do najbliższego punktu na Antarktydzie. 
Fregata trójmasztowa "Pałłada"
Rejs fregaty „Pałłada” rozpocznie się we Władywostoku w listopadzie 2019 r. I potrwa do czerwca 2020 r. Ma za zadanie podpłynąć do Antarktyki jak najbliżej. „Pałłada” pływa w polarne akweny, brała już udział w rejsie na cześć 270-lecia osadnictwa rosyjskiego na Alasce.
"Siedow" w Szczecinie, przy Walach Chrobrego
Bark „Siedow” wyruszy w rejs z Kronsztadu w grudniu 2019 i pojawi się w Kaliningradzie w grudniu 2020. Celem rejsu tego żaglowca jest przeprowadzenie transatlantyckich podejść na umówione miejsca i przepłynięcie fragmentu trasy wspólnie z fregatą „Pałłada”, potem czeka go dalsze samotnie żeglowanie.

Po etapie na cześć 200-lecia odkrycia Antarktyki (i zawinięciu do portu w Kapsztadzie w RPA) żaglowiec rozpocznie się drugi etap ekspedycji poświęcony 75-lecia Zwycięstwa w II wojnie światowej. „Siedow” będzie żeglował na Oceanie Indyjskim i Spokojnym, przez Kanał Panamski wejdzie na Ocean Atlantycki, gdzie nadal będzie pływał odwiedzając miejsca związane z najważniejszymi wydarzeniami II wojny światowej.

Rejs barku „Kruzenstern” rozpocznie się w Kaliningradzie w grudniu 2019 r. I zakończy się we wrześniu 2020 r. Zadaniem żaglowca jest przeprowadzenie transatlantyckiego przejścia do wyznaczonego miejsca spotkań trzech żaglowców, a następnie wspólne odpłynięcie razem z „Palladą”. Będzie nadal żeglował samotnie po Morzu Czarnym i odwiedzi rosyjskie porty: Sewastopol, Noworosyjsk, Jałtę i Soczi. 
"Kruzenstern" w Świnoujściu
"Kruzenstern" w Szczecinie

Po ukończeniu pierwszego etapu morskiej podróży i spotkaniu z pozostałymi dwoma żaglowcami w pobliżu wyspy Georgia Południowa (Wielka Brytania), „Kruzenstern” będzie kontynuował rejs poświęconą 75. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej, odwiedzając porty miast bohaterskich i chwały wojskowej oraz porty europejskie, których znajdują się miejsca upamiętnienia tych, którzy zginęli w wojnie z nazizmem.

Podczas ekspedycji, na pokładach żaglowców zostaną zorganizowane wystawy fotograficzne poświęcone datom pamiątkowym w historii Rosji. Odbędą się również spotkania z przedstawicielami zagranicznej opinii publicznej i Rosjanami mieszkającymi za granicą.
Specjalny komitet organizacyjny nadzoruje przygotowanie i przeprowadzenie wyprawy.

*** 
Albumy fotograficzne 
Rosyjskie żaglowce w Szczecinie i Świnoujściu


„Siedow” w Szczecinie, latem 2011 r. 
Szczecin pod masztami, sierpień 2013 r. 
„Mir” i „Kruzenstern” i inne mniejsze jednostki
 https://www.facebook.com/zofia.babczynskajelonek/media_set?set=a.528766817191821&type=3  
Oldtimery (stare żaglowce) w Szczecinie, lato 2014r.
m.in. z wierną repliką pierwszego rosyjskiego statku wojennego z czasów Piotra I Wielkiego - "Sztandart" (bandera rosyjska)
 https://www.facebook.com/photo.php?fbid=521966174538552&set=a.521962124538957&type=3 
Carska fregata w Szczecinie, lato 2014 r.
 https://www.facebook.com/zofia.babczynskajelonek/media_set?set=a.528766817191821&type=3 
„Kruzenstern” w Świnoujściu  w dniach 28-30.10.2015r.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz