sobota, 8 marca 2014

Piechociński o Ukrainie – cz.2 „ Relacje gospodarcze Ukraina– Rosja”UKRAINA - GOSPODARKA


Ukraina posiada dwustronną umowę o wolnym handlu z Rosją. Rosja dla Ukrainy jest
najważniejszym partnerem gospodarczym zarówno w eksporcie (z udziałem 23,8%) jak i  imporcie (z udziałem 30,2%) towarów. W eksporcie z Ukrainy dominują te same towary, co i w eksporcie do Polski tj. metale żelazne i wyroby z nich, produkty pochodzenia roślinnego, produkty mineralne, urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz części zamienne i produkty chemiczne. Przedmiotem importu ukraińskiego z Rosji są przede wszystkim produkty mineralne, w tym gaz ziemny (15%), a także urządzenia mechaniczne i elektryczne i części zamienne, produkty chemiczne, środki transportu.

Ukraina wyraża gotowość do rozmów z Rosją nt. konfliktu na Krymie.

W dniu 1 marca 2014 r. Rada Federacji Rosyjskiej, na wniosek Prezydenta W. Putina, podjęła decyzję o użyciu sił zbrojnych na Ukrainie. Aktualnie wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad najważniejszymi obiektami na półwyspie krymskim.

Wobec sytuacji na Ukrainie Rosja (wypowiedź Prezydenta W. Putina 4.03 br.) nadal uważa W. Janukowycza za prawowitego prezydenta Ukrainy, twierdząc, iż na Ukrainie mamy do czynienia z przewrotem, w wyniku którego powstała nowa władza, z którą Rosja nie podpisywała żadnych umów.

Rosja jednoznacznie neguje nowo wybrane władze na Ukrainie 25 lutego br. Rosja zamknęła swój rynek na dostawy wieprzowiny z Ukrainy.

Zapowiedzi sankcji wobec Rosji

Sekretarz stanu USA J. Kerry poinformował o rozważanych sankcjach wobec interwencji Rosji na terytorium Ukrainy. Wg ministra R. Sikorskiego w grę wchodzi zawieszenie negocjacji dotyczących umowy o współpracy Brukseli z Moskwą, a także zakaz wjazdu do Unii dla konkretnych osób odpowiedzialnych za eskalację konfliktu na Krymie oraz zamrożenie pieniędzy na kontach w europejskich bankach.

Jeżeli dojdzie do wprowadzenia sankcji ekonomicznych (zamrożenie aktywów) w związku z rosyjskim zaangażowaniem w konflikt ukraiński, najmocniej mogą je odczuć największe rosyjskie firmy energetyczne działające na rynkach zagranicznych. Obawy o rachunki w zachodnich bankach powinny wyrażać mogą „Gazprom” (m.in. „BNP Paribas Fortis” i „SNP Bank”) i „Rosnieft” („JP Morgan Chase” i „Citibank”).

W związku z konfliktem ukraińskim, znacząco spada kurs rubla. W weekend w wielu kantorach dolary sprzedawano po cenie powyżej 38 RUR, a euro powyżej 52 RUR; przy czym występowały kłopoty z dostępnością tych walut, chętnie wykupywanych przez Rosjan

Cena rosyjskiego gazu dla Ukrainy

W dniu 4 mara br. A. Miller, Prezes Koncernu GAZPROM w rozmowie z Premierem D. Miedwiediewem poinformował o zniesieniu z dniem 1 kwietnia br. ulgowej ceny gazu (268 USD/m3) dostarczanego dla Ukrainy zgodnie z porozumieniem z 17 grudnia 2013 r. W 2013 r. średnia cena gazu dostarczanego na Ukrainę wynosiła 400 USD/m3.  Wg Gazpromu zadłużenie Ukrainy z tytułu dostaw gazu wynosi na dzień 1 marca 2014 r. 1,549 mld USD.

UWAGA:

Analiza opracowana na podstawie oficjalnych danych publikowanych przez Państwową Służbę Statystyczną Ukrainy, Narodowy Bank Ukrainy oraz Ministerstwo Finansów Ukrainy.


Janusz Piechociński

Wicepremier, minister gospodarki
„Informacja na temat sytuacji gospodarczej na Ukrainie
i jej wpływu na interesy gospodarcze Polski” 
Warszawa, 7 marca 2014 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz