piątek, 7 marca 2014

Nie lekko być kobietąNie, nie jestem żadną wojującą feministką. Broń Boże! W każdym staram się widzieć przede wszystkim człowieka, a nie wyłącznie jego płeć. Ale tak się składa, że z  tą równością w traktowaniu ludzi jest w Polsce fatalnie.

Zdominowane przez mężczyzn piedestały władze (jakiejkolwiek i gdziekolwiek) wykreowały od wieków patrzenie się na kobiecy ród przez pryzmat jej płci, ze wszystkimi tego faktu konsekwencjami. Kobiety na równorzędnych stanowiskach zarabiają mniej, inteligentniejsze są sekowane i odsyłane do garów, a te, które oddały się macierzyństwu i wychowują kolejne pokolenia nie mają lekko. O seniorkach już nie wspominam.

Od dziesięcioleci handel ma problemy z bielizną i ubraniami dla kobiet w ciąży, opieka zdrowotna nad matką i jej dzieckiem jest fatalna. 
Podobnie jest z odzieżą i obuwiem dla kobiet w starszym wieku. Starsza kobieta w szpitalu traktowana jest jak zawalidroga. W wieku senioralnym Polka na pomoc i ułatwienie życia liczyć też za bardzo nie może. Nie ma należytej opieki geriatrycznej, właściwie – w ogóle jej nie ma!

Architekt i projektant nie myślą o dziecięcych wózkach i staruszkach o laskach. Fatalne wychowanie mężczyzn i złe nawyki wyniesione z domu mszczą się agresją w rodzinie, pijaństwem, biedą.  

Los kobiet w Polsce nie jest wcale usłany różami. Zwłaszcza w dużym, anonimowym mieście.

Kobiet w Polsce jest więcej niż mężczyzn, mniej więcej ten stosunek wynosi 52% do 48%, z tym, że od 45 roku życia, ilość kobiet rośnie a mężczyzn maleje. Największe dysproporcje są w przedziale 60 -75 i więcej lat. W tej grupie pań jest o 1/3 więcej niż mężczyzn, wszyscy seniorzy (obu płci) natomiast z tej grupy stanowią ok. 17% populacji Polaków z tendencją wzrostu. Społeczeństwo po prostu się starzeje.

Niestety liczby te nie mają odzwierciedlenia w polityce społecznej naszego państwa.  Ostatnio dużo się o tym mówi, niewiele działa. Poza Orkiestrą Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, która od ub. roku poza pomocą chorym dzieciom i profilaktyką dzieci i młodzieży,  zainteresowała się opieką zdrowotną ludzi w podeszłym wieku i wyposaża szpitale i placówki zdrowia w stosowny sprzęt i aparaturę medyczną.

Polki są też poza praca zawodową mocniej zaangażowane w prace domowe i poświęcają na dom dwa razy więcej czasu niż panowie. Średnio 4, 25 godz., gdy panowie średnio 2,2 godz. dziennie. 
Poza tym ok. 20% kobiet w Polsce jest zagrożona ubóstwem. W 2007 r. ok. 100 tys. kobiet doznało przemocy w rodzinie, z biegiem lat to zjawisko narasta [1].

Świat mężczyzn przypomina sobie o paniach w Dzień Kobiet.  

Politycy składają życzenia, cmokają w policzek, wręczają kwiatki, pilnie bacząc by media to odnotowały. Firmy wymyślają fety dla pań. Telewizja nadaje ckliwe romanse, w radio piosenki o miłości. Galerie handlowe kuszą słodkościami, kwiatami i kosmetykami, wszędzie zachęty do świętowania Dnia Kobiet. Rodzinni i przyboczni panowie też starają się tego dnia być świąteczni i łaskawym okiem spoglądać na swoje kobiety.

A nazajutrz natychmiast o tym wszystkim zapominają. Wraca świat wojen, brutalnej polityki, agresji, chamstwa i niesprawiedliwości, męskiej arogancji i wielkich męskich dyskusji o niczym, nierealnych wizji i pomysłów, idei bez sensu…

No cóż, kobietom pozostaje uświadomić sobie, że ….


[1] GUS, „Kobiety w Polsce”, Warszawa 2007r.

21 komentarzy:

 1. To się zgadza lecz wszystko jest względne.
  Nie chciałbym trywializować ale najgorzej mają kobiety w Afganistanie. Są na ten temat jakieś swiatowe opracowania.
  Na tym tle w Polsce . . .

  Serce rośnie jak sie popatrzy na działalnosc pani Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. Na swojej stronie pani Agnieszka Kozłowska-Rajewicz chwali się swoimi interwencjami w sprawie dyskryminacji ze wzgledu na płeć.
  Prezentuje wybrane przykłady :

  Wybrane interwencje pełnomocnika:

  W sprawie ograniczenia mężczyznom wstępu do strefy saun

  W sprawie reklamy serwisu ShowUp.tv

  W sprawie treści plakatu i filmu pod nazwą "WYSEPKA"

  (Dalsze szczegóły w odpowiednich zakładkach)

  Pani pełnomocnik ma biuro, budżet i personel.
  Uważam ze nie są to pieniądze stracone.
  Polki powinny być usatysfakcjonowane.
  W Afganistanie nie ma takiego pełnomocnika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://rownetraktowanie.gov.pl/

   Usuń
  2. Czy wszystko w kręgach władzy w naszym kraju musi być aż tak karykaturalne?!

   Usuń
 2. Ciekawostka.
  Bardzo nietypowy artykuł w CNN

  Opinion: Ignore Western hypocrisy, Putin will do what he wants
  http://edition.cnn.com/2014/03/07/opinion/putin-western-hypocrosy/index.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwłaszcza na wsi kobietom jest trudno. Do pracy - ona, bo on w gospodarstwie (choć to zazwyczaj krówski ogon, 2 świniaki i 5ha, psa i kota nie liczę - darmozjady) pracy ma po uszy! Do szkoły na wywiadówkę , po zakupy, prać, sprzątać, uprawić ogródek, wydoić krowę, ugotować, itd. itp. Bo to są babskie roboty. Jak już dół finansowy kompletny - to do MOPSu też ona - gospodarzowi nie wypada, on swą godność ma!
  Napatrzyć się i nasłuchać można, oj, można.
  Nawet na kwiatek czy dobre słowo za bardzo liczyć te kobiety nie mogą - kto by się tam wygłupiał tu u nas. We świecie to może i tak robią, ale tu nie świat.
  Ja tam się nie bożę, jestem feministką, bo inaczej się nie da.
  W Afganistanie mają kobiety gorzej, ale nie należy patrzeć i wzorować się na tych co mają źle.
  A pani Rajewska - pisać hadko.
  Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet, my w domu obchodzimy, więc życzenia Pani najserdeczniejsze składam i podziękowania za mądre i wyważone wpisy również.
  Darek_lask
  .

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy temacie kobiet warto wspomnieć o dzielnych Paniach z Krymu - Rosjankach, które całym sercem demonstrują swoje przywiązanie i oddanie Rosji. Budzą sympatię, gdyż widać w ich działaniu autentyczność, szczerość i dobroć. Aż chciałoby by się je uścisnąć.
  Szkoda, że pani Bojke tego nie widzi.
  Jeszcze taka uwaga ( nie związana z tematem) - przy poście "Rosyjskie wojska na Ukrainie" ze zdjęciem prezydenta Putina. Ja na tym zdjęciu widzę wrażliwego, mądrego i dobrego człowieka. Również pięknego. Być może każdy widzi inaczej ale to jest mój odbiór i na nic się zda "czarna propaganda medialna".
  Wiesnuszka

  OdpowiedzUsuń
 5. Po pierwsze kobiety bywają też agresywne i okrutne tylko na inny sposób.

  Po drugie co do zajmowania się domem to faceci wynajmujący mieszkanie razem dzielą się obowiązkami bez problemu spędzając na nie znacznie MNIEJ czasu.

  Jak kobiety chcą utrzymywać kobiece standardy to niech same to robią a jak chcą równości to niech swoje wymagania obniżą do męskich upodobań. Tak skarpetki na podłodze i brudne naczynia w zlewie :)

  Będzie więcej czasu na oglądanie meczów, na piwo oraz mniej stresu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skarpet (zwłaszcza śmierdzących) nie toleruję, naczynia w zlewie - zniosę!
   Co do oceny niektórych kobiet - zgadzam sie, też bywają okrutne, chleją na umór, są agresywne i aroganckie.
   Ale to raczej wyjątki.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Wyjątki? Emocjonalne znęcanie się nad męzczyznami, choćby z powodu brudnych skarpetek albo pomyłek w robieniu zakupów albo rzekomych przewinień sprzed lat, dręczenie hormonalnymi nastrojami jest notoryczne :)

   Usuń
 6. Jeden dzień w roku dla kobiet...I to by było na tyle :)
  Piękny tekst. Pozdrawiam miło.

  OdpowiedzUsuń
 7. Są także kobiety brutalne, zbrodniarki. Pamiętamy krwawą Madeleine, Condolezze Rice, Thatcher, Clintonową, lub tę Nuland od "F...ck the EU". Mają na sumieniu ileś milionów zabitych. jasny gwint
  Przy okazji tulipan z rajstopami dla Pani Zofii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki stokrotne Jasny Gwincie!
   Tulipan w wazonie, rajstopy na....

   Usuń
  2. Anonimowy8" "Pamiętamy krwawą Madeleine, Condolezze Rice"

   Kobiety u władzy lubią toczyć wojny. Izabela Hiszpańska, Katarzyna Wielka, Golda Meir, Indira Ghandi, nie mówiąc o naszej Jadwidze co mając kilkanaście lat poprowadziła wojsko na Węgry.

   Usuń
 8. Najlepsze życzenia dla wszystkich Pań z okazji Dnia Kobiet.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kochane Puśki nie wyglądają na szczęśliwe.

  New York Daily News: Brutes attack Pussy Riot in Russia McDonald’s. http://google.com/newsstand/s/CBIw1eCljRI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. One to mają szczęćcie, atakuja je wszyscy i nieustannie. Jak nie kozacy w Soczi, to w rosyjskim McDonaldzie.
   Nie ma to jak miłość w narodzie!
   Cena "sztuki", powiedzmy delikatnie - "awangardowej".

   Usuń
 10. gdzie mogę zobaczyć wystawę Odesa Chatyń ?????

  OdpowiedzUsuń
 11. W poniedziałek postaram się podać dokładny adres pod którym można będzie zobaczyć wystawę! W weekend tego nie ustalę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wiem gdzie jest wystawa w Warszawie, ale dokładnego adresu - nie podam osobom anonimowym.Proszę o prywatny kontakt. Organizatorzy nie chcę mieć incydentów w wykonaniu osób, którym wystawa jest nie na rękę.

  OdpowiedzUsuń