niedziela, 6 października 2013

TVP - Studio Wschód o Grupie ACRON

 Wyjazd studyjny do Rosji
21 - 26 września 2013

W sobote, 5 października 2013 r. TVP nadała cykliczną audycję "Studio Wschód" prowadzoną przez red. Marię Przełomiec i poświeconą Grupie ACRON z Rosji oraz jej relacjom z polską Grupą AZOTY.. 
Audycja była efektem wizyty, zorganizowanej przez ACRON SA dla grupy polskich dziennikarzy w której uczestniczyłam razem z red. Przełomiec i innymi dziennikarzami.

http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/studio-wschod/wideo/05102013/12403256

Informuję, że red. Maria Przełomiec wykorzystała w materiale moją rozmowę w wiceprezesem  ACTON SA ds. rozwoju korporacyjnego i bezpieczeństwa biznesu  - Władimirem W.. Kantorem, przypisując sobie jej autorstwo. 

Władimir W. Kantor podczas  videokonferencji
Tematy związane z Zakładami Chemicznymi Police, transportem koncentratu apatytowego z Murmańska do Polic, oraz stosunku  szefostwa ACRONU SA wobec rzekomego kupna kopalni przez Z Ch. Police. w Senegalu - były wcześniej, przed przyjazdem do Rosji -  anonsowane kierownictwu ACRONU SA przeze mnie na pismie (mailem), jak również były tematem bezpośredniej rozmowy z prezesem Kantorem podczas videokonferencji w Moskwie 25 września, na której obecna była red. Przełomiec wraz z ekipą operatorską TVP oraz inni dziennikarze polskiej prasy.  
Władimir Kantor był wówczas w Londynie i nie mógł bezpośrednio uczestniczyć w spotkaniu z polskimi dziennikarzami.
Zaprezentowany materiał w TVP. przedstawia odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania, a nie jak twierdzi red. Przełomiec - jej pytania.  
Mniej więcej jedna trzecia tej videokonferencji, a może nawet  dłużej, była związana z odpowiedziami na moje pytania dot. relacji ACRON SA - Z.Ch. Police, zagadnień z transportowych oraz dot. spraw technologicznych  tj. zawartości fosfanu w apatytach (rosyjskich)  i fosforytach (afrykańskich) oraz relacji kosztowych przy ich użyciu w odniesieniu  wyprodukowanych nawozów. Poza Władimirem Kantorem odpowiadali na moje pytania też inni wiceprezesi firmy..
Poza odpowiedziami na stawiane pytania podczas videokonferencji otrzymałam także pisemną odpowiedż na pytania skierowane pod adresem kierownictwa ACRON SA
Kwestię tzw. "Złotej akcji" podniosła natomiast red. Barbara Oksińska z  "Rzeczpospolitej". 
W tej części videokonferencji - red. Maria Przełomiec pełniła samorzutnie funkcję profesjonalnego tłumacza, za co jestem jej bardzo wdzięczna.
Natomiast nieetyczne jest przypisywanie sobie cudzej pracy dziennikarskiej w tym fragmencie rozmowy z wiceprezesami  ACRON SA. 
Wystarczyło przyznać, że pytania na wskazane tematy padały z ust innych dziennikarzy, czy też były poruszane przez pozostałych dziennikarzy, uczestniczących w videokonferencji. Nawet bez podawania ich nazwisk. A nie twierdzić publicznie, że na postawione przez red. Przełomiec pytania  - prezes Kantor odpowiada. 
Red. Przełomiec interesowały dwa tematy - potencjalne zwiększenie udziałów ACRON SA  w Grupie AZOTY oraz grafen, jako innowacja wprowadzana w AZOTACH  i co na ten temat myśli prezes Kantor
Red. Zofia Bąbczyńska-Jelonek

6 komentarzy:

 1. Ja nie trawie dziennikarstwa pani Przełomiec, za duzo w nim tendencji, manipulacji i zwyczajnie złej woli

  OdpowiedzUsuń
 2. Red. Przełomiec, tym razem starała się w miarę obiektywnie przedstawić inwestycje ACRON SA na dalekiej Północy, aczkolwiek zaproszenie "eksperta" z Katowic" było wielkim nieporozumieniem. Niestety, ten pan jest dla pani Redaktor alfą i omegą w sprawach rosyjskich.
  Wypowiedzi wicepresesa W.W. Kantora są nieco okrojone. i zmontowane pod katem udowodnienia tezy iż ACRON SA dybie na Grupę AZOTY SA. w niecnych celach, przed czym Polska powinna się bronić.
  Teza okazała raczej trudna do udowodnienia a i pozostali eksperci i zaproszeni goście do Studia Wschód nie byli jej radzi.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani Przełomiec pracuje w telewizji publicznej.
  Ta telewizja ma określony profil polityczny.
  Dziennikarze robią to czego oczekuje od nich pracodawca.
  Trudno oczekiwać od Pani Przełomiec że zachowa się inaczej.
  To są obiektywne okoliczności na które nic nie poradzimy.
  TVP to nie jest BBC (przynajmniej na razie).

  Co do manipulacji - sprytnie to jest zrobione.
  Gdyby Pani wyjaśnienie, nikt by się nie domyślił że do tego doszło.
  Widać że Pani Przełomiec to stara wyga.
  Ma kobieta głowę na karku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Panie Bobrze - nie ma głowy na karku, skoro pozwalała sobie na takie maniery w mojej obecności.Zapomniała przyjąć, że w regule są wyjątki i nie wszyscy ulegają naciskom. I że manipulacje moga zostac ujawnione. Kobieta z głowa na karku umie przewidzieć wszystkie ryzyka, tego akurat red. Przelomiec - nie przewidziała. Na dodatek sporo ryzykuje, bo za tydzien znowu się spotkamy na Baltic Bussines Forum w Świnoujściu, gdzie będzie prowadziła obrady, jako moderator tzw. Dnia Rosji. I niechybnie spotka się z moją ripostą, bo ja tam też będę.O czym doskonale wie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pani Zofio , ja bym na Pani miejscu nie zaczynał z Panią red. Marią Przełomiec.
  To bardzo poważna i zasłużona osoba, odznaczona przez ministra Radosława Sikorskiego Odznaką Honorową "Bene Merito" za upowszechnianie wiedzy na temat uwarunkowań polskiej polityki zagranicznej, szczególnie na wschodzie. Specjalizuje się w tematyce związanej z krajami byłego ZSRR. Jest byłą korespondentką sekcji polskiej BBC, obecnie zaś współpracuje m.in. z tygodnikiem "Przewodnik Katolicki".
  Pani nie wie z kim zadziera. Broń Boże proszę nie dociekać - w ramach swojej ropisty - kiedy i od kogo nauczyła się Ona sztuki manipulacji. P. M. Przełomiec walczy z takimi patologiami - wszak od 2001 r jest członkinią Rad Programów, "Niezależne Media 4" i "Wsparcie niezależnych wydawnictw w Centralnej Azji". Jak Pani widzi , jest idealną osobą do prowadzenia programu TVP z misją upowszechniania wiedzy na temat Rosji i innych krajów byłego ZSRR.
  To są oczywiście fakty powszechnie znane (Wikipedia), więc przytaczam je Pani tylko gwoli przypomnienia i przestrogi.
  Jak widać działalność p. red. M. Przełomiec znalazła uznanie min. R. Sikorskiego (odznaczenie).
  Jeśli Pani pójdzie Jej śladem i będzie upowszechniać wiedzę na takim samym poziomie , to kto wie , może również dostanie odznaczenie od pana ministra.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń