02 października 2019

Rosyjski Tydzień Energetyczny


ENERGETYKA
ROSJA

Z udziałem prezydenta Władimira Putina, dzisiaj (2 października) rozpoczęły się w Moskwie obrady plenarne „Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego – międzynarodowego forum, poświęconego światowej i rosyjskiej energetyce. 
Bierze w nim udział 10,5 tys. osób z ponad 200 firm z 80 krajów. Tradycyjnie wśród uczestników i gości są liderzy światowych firm i stowarzyszeń branżowych, ministerstwa, renomowani specjaliści i eksperci z całego świata, „ci, którzy określają ramy przyszłej globalnej energetyki”, jak to zauważa rosyjski prezydent.
Uczestnicy forum
 OPEC PLUS
 Widzimy, jak wraz ze wzrostem skali i wzajemnych powiązań globalnej energetyki, wzrasta jej wrażliwość, jak niestabilność w niektórych regionach wpływa na globalny poziom podaży i popytu. Właśnie o tym rozmawiałem z Sekretarzem Generalnym OPEC” – mówił Władimir Putin podczas posiedzenia plenarnego forum. „W tych warunkach niezwykle ważne jest zastosowanie wszystkich mechanizmów w celu zrównoważenia rynku, uwzględniając interesy wszystkich stron, aby znaleźć wzajemnie akceptowalne rozwiązania”, dodał.
Jak zauważył, „uderzającym przykładem takiego dialogu była umowa OPEC Plus, pierwsza udana interakcja w historii krajów członkowskich OPEC i państw trzecich. Wspólnie udało nam się osiągnąć wynik, który zadowoli zarówno producentów ropy, jak i jej konsumentów. Stworzył warunki do dalszego rozwoju przemysłu naftowego, uruchomienia nowych długoterminowych projektów”, przekonywał rosyjski prezydent. „Rosja pozostaje odpowiedzialnym członkiem OPEC Plus. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca będzie się rozwijać. Ponadto mówimy nie tylko o poziomie wydobycia ropy, ale także o ścisłej współpracy w takich płaszczyznach, jak wprowadzenie: nowych technologii wydobycia, przetwarzania, transportu węglowodorów i rozwiązywanie problemów środowiskowych”.
POLITYCZNE SZTUCZKI - NIE POMOGĄ 
Prezydent Putin wskazywał, że wg ekspertów zużycie energii w nadchodzących latach wzrośnie, przede wszystkim w krajach regionu Azji i Pacyfiku, a także na tradycyjnych rynkach, takich jak Europa. Zwrócił też uwagę, że na pierwszym miejscu jest przede wszystkim „niezawodność i przewidywalność dostaw”, praca wg przejrzystych zasad, wolnych od nieuczciwej konkurencji „w politycznym opakowaniu”, kiedy to pod daleko idącymi pretekstami wprowadzane są ograniczenia działalności rosyjskich przedsiębiorstw energetycznych lub ich partnerów. 
Ale „i w takich warunkach wykazujemy odpowiedzialne, biznesowe podejście, w tym także w relacjach z naszymi wieloletnimi partnerami w Europie”, zapewniał Władimir Putin, dodając: „Jesteśmy przekonani, że bez względu na to, jak wrzące są emocje i pasje, bez względu na to, jakie bezlitosne sztuczki są stosowane przeciwko nam - musimy kierować się podstawowymi zasadami pragmatyzmu, niezawodności i wizji wspólnej przyszłości. Tą drogą zmierzamy i to właśnie zrobimy”.
NORD STREAM 2  
Oczywiście, nie zabrakło uwag o gazociągu Nord Stream 2. Rosja zapewnia stabilne, nieprzerwane dostawy gazu do Europy i realizuje obecnie dwa duże projekty inwestycyjne, związane z infrastrukturą przesyłową – gazociągi Rosja zapewnia stabilne, nieprzerwane dostawy gazu w kierunku europejskim. W dalszym ciągu realizujemy duże projekty infrastrukturalne, takie jak gazociągi: Turkish Stream (Turecki Potok) i Nord Stream 2. Wg słów rosyjskiego przywódcy, przybrzeżny odcinek Turkish Stream jest zakończony, trwają prace budowlane na lądzie. Natomiast budowa Nord Stream2 przebiega wg harmonogramu, 82% rur gazociągu jest już położonych na dnie Bałtyku. „Podkreślam raz jeszcze - mówił rosyjski prezydent, - projekty te są realizowane wspólnie z firmami europejskimi i mają wyłącznie charakter komercyjny. Chcę to jeszcze raz podkreślić, nie ma tu motywu politycznego!” I dodał: „Celem tych projektów jest dywersyfikacja tras dostaw gazu, wyeliminowanie ryzyka tranzytu, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Europy. Właśnie, dlatego logika normalnych relacji biznesowych przeważa nad próbami uczynienia energii zakładnikiem nieporozumień politycznych”.
CHINY 
Władimir Putin podkreślił też, że rosyjski przemysł energetyczny ma nowe zachęty do rozwijania współpracy z tymi, którzy nie ulegają logice nieuczciwej konkurencji, wskazując m.in. na Azję, gdzie „zapotrzebowanie na węglowodany rośnie szybciej niż w Europie”. Rosja jest obecnie największym eksporterem ropy do Chin. W ciągu ostatnich 10 lat dostawy rosyjskiej ropy do tego kraju wzrosły 4,5 razy, a produkty naftowe – dwukrotnie. Rosjanie planują do końca tego roku uruchomić gazociąg „Siła Syberii”, który stanie się częścią wschodniej magistrali, którą rosyjski gaz jest dostarczany do Chin.
LNG 
Rosja ze swoimi zagranicznymi partnerami rozwija nowe, pojemne rynki i kierunki dostaw. „Pracujemy w tak obiecującej niszy, jak produkcja skroplonego gazu ziemnego”, przypomniał Władimir Putin. Jak zauważył „od początku stulecia liczba krajów - odbiorców LNG wzrosła ponad pięć razy. Popyt prawie się podwoił. Według niektórych szacunków za 5-10 lat LNG będzie stanowić połowę światowego handlu gazem”. Dlatego też, biorąc pod uwagę ten trend w globalnej energetyce, Rosja rozwija bazę dla zasobów arktycznych - rozwija trasę żeglugową Północną Drogą Morską i flotę transportową, spełniającą także funkcję tranzytową dla arktycznych węglowodanów. „Rozszerzamy geografię dostaw rosyjskich węglowodorów”, mówił dzisiaj w Moskwie Władimir Putin. „Dzięki projektowi jamalskiego LNG udział Rosji w globalnym rynku LNG wzrósł ponad dwukrotnie i obecnie wynosi około 9 %. Dla Rosji to wciąż niewiele, ale jest to znaczący postęp”.
Jak przyznał: „Wspólnie z firmami z Francji, Japonii i Chin realizujemy projekt Arctic LNG-2, który będzie dostarczał kolejne 20 mln ton gazu rocznie. Niski koszt produkcji i atrakcyjna logistyka sprawiają, że rosyjskie projekty LNG są jednym z najbardziej konkurencyjnych na świecie i pozwalają nam liczyć na długoterminowy wzrost naszego udziału w tym dynamicznym rynku. Liczymy - być może ta liczba już brzmiała tutaj przy okrągłych stołach – że do 2035 roku osiągniemy poziom produkcji LNG wynoszący 120-140 mln ton rocznie”.
OCHRONA KLIMATU  
Kolejnym tematem, na który zwracał uwagę rosyjski prezydent były kwestie ochrony środowiska i klimatyczne oraz rozwój przemysłu, który zmniejsza negatywne wpływy na środowisko. Zapewnił, że przy modernizacji i budowie zdolności kompleksu paliwowo energetycznego w Rosji brane są pod uwagę te trendy. „Pragnę zauważyć – podkreślił, - że tydzień temu, 23 września, podjęliśmy niezbędne decyzje w celu ratyfikacji porozumienia klimatycznego z Paryża”. Dodając: „Dziś Rosja ma jeden z najczystszych, nisko emisyjnych bilansów energetycznych na świecie. Chcę to podkreślić, chcę to podkreślić, niewielu nawet o tym wie. Ponad jedna trzecia naszej energetyki to energia wodna i jądrowa; kolejne 50% dla gazu. W ciągu ostatnich pięciu lat w naszym kraju uruchomiono 800 megawatów mocy opartych na odnawialnych źródłach energii. Prawie połowa z nich w zeszłym roku. Budowane i w planach budowy jest cztery tysiące obiektów o mocy 700 megawatów. Wprowadziliśmy niskoemisyjne narzędzia wsparcia energii. W przypadku projektów wytwarzania energii wiatrowej, słonecznej i wodnej stosuje się długoterminowe umowy na dostawy mocy”. 
Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych otrzymuje w Rosji preferencje na rynku detalicznym. Jest też ustalona norma obowiązkowego i priorytetowego jej zakupu przez organizacje sieciowe. To są realne narzędzia wspierające ten sektor energetyczny.
WYDAJNOŚĆ I NOWE TECHNOLOGIE  
 Rosja jednocześnie stara się zwracać szczególną uwagę na poprawę wydajności produkcji i wykorzystywania zasobów energii. Stawia na technologie cyfrowe, „inteligentne sieci”, które są w stanie zmniejszy zużycie energii o jedną czwartą w skali globalnej. „Pilotażowe projekty „inteligentnych sieci” rozpoczęto w Kaliningradzie, Ufa, Biełgorod. Na podstawie wyników przeskalujemy to doświadczenie do innych miast i innych regionów Federacji Rosyjskiej”, informował prezydent Putin. 
 „Jesteśmy otwarci na konstruktywne, konstruktywne partnerstwo w dziedzinie energii - w interesie naszej wspólnej stabilnej i przewidywalnej przyszłości”, powiedział rosyjski prezydent na zakończenie wystąpienia na posiedzeniu plenarnym forum „Rosyjski Tydzień Energetyczny”. 
***
  W ramach forum Rosyjskiego Tygodnia Energii Władimir Putin spotkał się z szefami zajmujących się energetyką przedsiębiorstw, ministerstw i organizacji międzynarodowych. Ze strony rosyjskiej w spotkaniu uczestniczył minister energii Alexander Nowak .
Jak wiecie, Rosja zawsze była bardzo odpowiedzialnym uczestnikiem rynku światowego. Robimy wszystko, aby z wspólnie z wami  zrównoważyć podaż i popyt, stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi światowej gospodarki, konsumentowi, ale także rozwojowi samej branży. Jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi i myślimy o tym, jak świat się rozwija, jak rozwija się światowa energia, w tym w odniesieniu do odnawialnych źródeł energii”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz