05 października 2019

Relacje rosyjsko-kubańskie


Premierzy - D.Miedwiediew (Rosja) i Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez (Kuba)
Premier Federacji Rosyjskiej Dymitr Miedwiediew bawi obecnie (od 3 października) z wizytą na Kubie. Wizyta do tej pory obejmowała m.in. odwiedzenia pola wydobywczego ropy naftowej Boca de Jaruco, spotkanie z pierwszym sekretarzem Centralnego Komitetu Kubańskiej Partii Komunistycznej Raulem Castro Ruzem, bilateralne rozmowy rosyjsko-kubańskie, odwiedzenie parlamentu kubańskiego i uniwersytetu w Hawanie.
Wczoraj (4 października) premier Dmitrij Miedwiediew otrzymał tytuł Honorowego Doktora Nauk (doctor honoris causa) na wydziale nauk politycznych Uniwersytetu w Hawanie.

Uniwersytet w Hawanie został założony przez dominikanów w 1728 r., jest największym i najstarszym uniwersytetem na Kubie. 
Obecnie studiuje na nim 25 tys. studentów, na 32 kierunkach na 18 wydziałach. Ma 1273 wykładowców akademickich; ponad połowa z nich ma wyższe stopnie naukowe. 
Uniwersytet prowadzi 15 ośrodków naukowych, które prowadzą badania w dziedzinie ekonomii, nauk ścisłych oraz nauk przyrodniczych, społecznych i humanitarnych
Centralna biblioteka uniwersytecka posiada bogate zbiory, zawiera ponad 700 tys., w tym wiele rzadkich książek opublikowanych w XV - XVIII w. 
Uniwersytet utrzymuje szerokie międzynarodowe powiązania z instytucjami edukacyjnymi i naukowymi w ponad 30 krajach, w tym w Rosji. 
Rektorem uczelni jest prof. Miriam Nicado Garcia.

Uroczystości na Uniwersytecie Hawańskim
Podczas uroczystości na uniwersytecie, premier rządu rosyjskiego powiedział m.in.:
Rozliczne próby niektórych państw zastąpienia prawa międzynarodowego - przepisami ustanowionymi przez wąski krąg wybranych krajów - stają się coraz bardziej jawne. By potem podać je, jako pozycję całej światowej społeczności. Jednym ze sposobów na przestrzeganie tych „zasad” jest presja ekonomiczna na tych, którzy się z nimi nie zgadzają. Mówiąc wprost są to nielegalne jednostronne sankcje. 
Sankcje, to nie tylko kara dla rządów prowadzących niezależną politykę, ale także ingerencja w wewnętrzne sprawy państw. W rzeczywistości ograniczają one prawa i wolności jednostek i obywateli tych państw. Wiele krajów Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza Kuba, Wenezuela, Nikaragua, Boliwia, znajduje się pod taką presją - gdy ktoś z zewnątrz kwestionuje podstawową zasadę polityki Ameryki Łacińskiej - jedność w różnorodności. (...)
W Ameryce Łacińskiej testowany jest nowy model interwencji w sprawy suwerennych państw, próby nielegalnych przewrotów i zmiany systemu władzy. Stany Zjednoczone wtykają nos w sprawy innych krajów, w rzeczywistości dążąc do zmiany rządu. Uderzającym przykładem jest Wenezuela. Nieporozumienia wewnętrzne mogą występować w każdym kraju, ale muszą być rozwiązywani przez samych obywateli w drodze negocjacji, w ścisłej zgodności z konstytucją krajową”.

Wcześniej, tego samego dnia Dymitr Miedwiediew brał udział w uruchomieniu pierwszej tzw. studni horyzontalnej na polu naftowym Boca de Jaruco.
Pole naftowe Boca de Jaruco
Rosyjska Zarubeżnieft i państwowa firma Kuby Cupet wspólnie realizują projekt zwiększenia produkcji ropy na polu naftowym Boca de Jaruco od 2011 roku.
Według stanu na 1 września 2019 r. wydobyto na nim o ponad 6 tys. ton ciężkiego super lepkiego oleju.
W październiku 2019 r. ma się rozpocząć wiercenie trzech nowych poziomych studni. Jeśli wyniki będą pozytywne, Zarubeżnieft uruchomi komercyjne wydobycie. Na tym etapie dostępnych będzie dla nafciarzy około 2 milionów ton ropy. Całkowity zasoby tego pola szacuje się na 3,mld ton.
Premierzy - D.Miedwiediew (Rosja) i Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez (Kuba)
Dzień wcześnie (3 października)j, szef rosyjskiego rządu spotkał się z premierem Kuby - Miguelem Mario Diazem-Canelem Bermudezem.
Efektem bilateralnych rozmów rosyjsko-kubańskich było podpisanie szeregu ważnych dokumentów dot. wzajemnej współpracy, m.in:.
* Umowy między rządem Federacji Rosyjskiej a rządem Republiki Kuby w sprawie współpracy w dziedzinie nauki, technologii i innowacji; sygnowaną przez wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Rosji Siergieja Kuźmina i wiceministra nauki, techniki i środowiska Kuby - Jose Fidela Santana Nuneza;
* Protokołu dot. współpracy między Federalną Służbą Celną Rosji a Generalnymi Urzędami Celnymi Republiki Kuby w zwalczaniu przestępstw celnych podczas transportu lotniczego towarów. Protokół podpisali pierwszy zastępca szefa Federalnej Służby Celnej Rusłan Dawydow i szef generalnej służby celnej Republiki Kuby Nelson Enrique Cordovez Reyes;
* Memorandum o współpracy w zakresie edukacji i szkolenia personelu między Federalną Służbą Celną Rosji a Generalnymi Urzędami Celnymi Republiki Kuby. Podpisał je pierwszy zastępca szefa Federalnej Służby Celnej Rusłan Dawydow i szef generalnej służby celnej Republiki Kuby Nelson Enrique Cordovez Reyes;
* Umowy między REC Group a AVIAIMPORT SA w sprawie finansowania projektów mających na celu utrzymanie zdatności do lotu rosyjskich samolotów eksploatowanych przez CORPORACION DE LA AVIACION CUBANA SA. Podpisali ją z ramienia  CEO REC Group - Andriej Slepniow oraz prezes Cuban Aviation Corporation  - Roberto Pena Samper;
* Umowy między REC Group a Banco Exterior de Cuba w sprawie finansowania zakupu walcowni do produkcji zbrojenia stali i drutu dla projektu Las Tunas. Podpisali: CEO REC Group - Andrei Slepniow i wiceprezes Banco Exterior de Cuba Ernesto Medina Rosales;
* Protokołu intencji między kolejami rosyjskimi (RDŻ) a Unią Kolei Kuby (UFC). Sygnowali go: dyrektor generalny, prezes zarządu Kolei Rosyjskich - Oleg Biełozjorow i dyrektor generalny UFC - Eduardo Hernandez Becerra;
* Umowy między RUSATOM Helskea a Inversiones Gamma SA w sprawie projektu utworzenia centrum dot. napromieniania na Kubie. Podpisali: zastępca dyrektora generalnego ds. stosunków międzynarodowych w korporacji ROSATOM - Nikołaj Spasski oraz wiceminister nauki, technologii i środowiska Kuby  - Jose Fidel Santana Nunez.
Podczas wizyty podpisano także umowę o finansowaniu ekspansji branży montażu samochodowego na Kubie przez rosyjski bank VEB.RF.
Rozmowy rosyjsko-kubańskie

***

Polskie media niechętnie piszą o gospodarce Rosji, najczęściej w kontekście negatywnym, chociaż w Rosji dzieją się rzeczy na tym polu niecodzienne, szalenie innowacyjne, z zastosowaniem ciekawych nowych technologii, zwłaszcza związanych z ochroną środowiska. Powstają nowe fabryki, kombinaty przemysłowe, budowane są od zera olbrzymie porty dla tego przemysłu. Nb. niebawem pokażę taki przykład z Obwodu Kaliningradzkiego, który miałam okazje zwiedzać. Rosja w sferze gospodarczej prowadzi wiele interesujących inwestycji i przedsięwzięć, wiele z nich jest warte pokazania.
Ale to polskich mediów nie interesuje. Nie do końca rozumiem - dlaczego
Także prezydent Rosji jest w tej materii szalenie aktywny, co można było obserwować podczas spotkania w Klubie Wałdaj w Soczi (będzie odrębny materiał) czy też podczas Posiedzenia Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej (też odrębnie potraktuje to spotkanie).
To są wydarzenia zaledwie ostatnich kilku dni...
Opr. na podst. inf.
+ zdjęcia 
Dymitr Miedwiediew 
(VKontakte) 

1 komentarz:

  1. i po co tak denerwować amerykanów mało ma Trump problemów , a jeszcze Rosjanie jak zwykle złośliwi .Bawią się na Kubie pod granicą Usa

    OdpowiedzUsuń