poniedziałek, 18 grudnia 2017

Obrończyni praw człowieka w Rosji – Ludmiła M. Aleksiejewa


Dzisiaj (18 grudnia 2017) na Kremlu odbyła się wyjątkowa uroczystość o której mało kto w Polsce mówi. Władimir Putin wręczył 90-letniej Ludmile M. Aleksiejewej, prezesce „Moskiewskiej Grupy Helsińskiej”, (regionalnej organizacji społecznej powołanej do realizacji Postanowień  Helsińskich) – Państwową Nagrodę Federacji Rosyjskiej za wybitne osiągnięcia  w obronie i przestrzeganiu  Praw Człowieka w  2017r.  
To wysokie wyróżnienie za prace na rzecz człowieka otrzymują w Rosji nieliczni. Laureatem tegorocznej Państwowej Nagrody Federacji Rosyjskiej w dziedzinie działalności charytatywnej został ojciec córeczki zmarłej na białaczkę z Tatarstanu, który powołał do życia fundację jej imienia i zbudował hospicjum dla dzieci chorych na białaczkę – Władimir  Wawiłow, przewodniczący Regionalnej Rady Fundacji Pomocy dla Dzieci z Białaczką im Angelii Wawiłowej.
W.Putin wręcza Nagrodę Państwową FR L. Aleksiejewej, 18.12.2017


Laureaci tych nagród – mówił podczas ich wręczania prezydent Putin - są  wyjątkowymi ludźmi, którzy udowodnili, że starają się być użyteczni, by bronić prawdy i sprawiedliwości, że nie ma żadnych barier, że osoba, kierowana bezinteresownością, może wiele zrobić - zmienić świat wokół siebie”.

O Ludmile Aleksiejewej Władimir Putin mówił, że: „w każdej chwili była wierna sobie i swoim przekonaniom, swoim ideałom”. I dodał: „Z Ludmiłą Michaiłowną można w czymś się nie zgadzać, dyskutować, i ja czasem to robię, ale to nie przeszkadza odnosić się do niej z ogromnym szacunkiem za jej odwagę i za jej pozycję. Dzisiejsza nagroda jest wyrazem wdzięczności Ludmile Michaiłownej za lata i dekady, które poświęciła prawom człowieka, za uczciwą i ofiarną służbę dla ludzi”.

Kim jest ta wiekowa kobieta, do której z tak wielkim szacunkiem odnosi się prezydent Rosji?

Ludmiła M. Aleksiejewa urodziła się w 1927 roku w Eupatorii Krymskiej ASRR. W 1950 ukończyła wydział historyczny uniwersytetu moskiewskiego. Od 1956 roku aktywnie uczestniczyła w obronie praw człowieka, występowała w kampaniach wsparcia A. Sieniawskiego, J. Daniela, A. Ginzburga  i wielu innych represjonowanych osób. W maju 1976 roku stała się strażnikiem dokumentów „Moskiewskiej Grupy Helsińskiej”. W latach 1977-1993 przebywała na emigracji w USA. Od 1989 roku stała się członkiem reaktywowanej  Moskiewskiej Grupy Helsińskiej. W maju 1996 roku została wybrana jej przewodniczącą. W 2002 roku weszła w skład Komisji Praw Człowieka przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej (obecnie  – Rady przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka). W  2012 roku, po uchwaleniu ustawy o organizacjach non-profit, pełniących funkcje zagranicznych agentów, publicznie odmówiła zagranicznego finansowania dla Moskiewskiej Grupy Helsińskiej. Od 2017 r. wchodzi w skład Komitetu Koordynacyjnego ds. przeprowadzenia konkursów związanych z  przyznawaniem stypendiów Prezydenta Federacji Rosyjskiej na rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Członkowie Społecznej Komisji przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej, którzy zdecydowali o przyznaniu jej nagrody państwowej -  podkreślają, że  Ludmiła  Aleksiejewa jest jedną z najważniejszych postaci Grupy Helsińskiej i w Rosji i na świecie. Całe życie poświęciła sprawie ochrony praw człowieka. Pomimo 90-lecia, który obchodziła w tym roku, nadal oddaje się codziennej pracy związanej z  ochroną Praw Człowieka.

Podczas wręczenia nagrody, Ludmiła M. Aleksiejewa  w swoim wystąpieniu, mówiła o szanowaniu rosyjskiej konstytucji, praw człowieka i budowaniu społeczeństwa 
obywatelskiego. 
W.Putin z prywatną wizytą u L. Aleksiejewej z okazji jej 90. urodzin, 2017r.
 ***

Tekst wystąpienia jest zaprezentowany odrębnie (poniżej).

Szanuj Konstytucję! – wystąpienie Ludmiły M. Aleksiejewej, szefowej Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, patrz: https://sophico21.blogspot.com/2017/12/szanujmy-konstytucje.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz