niedziela, 25 sierpnia 2013

Głos Rosji w Sopocie


Krzysztof Cugowski

Reaktywowany od dwóch lat z powodzeniem przez Polsat, polską komercyjną stację telewizyjną, znany w całej Europie od 1961 r. festiwal muzyczny, pod obecną nazwą - Sopot TOP Of The TOP Festival 2013 – w tym roku po raz pierwszy miał zagranicznego współorganizatora, który zapewnił mu międzynarodową obsługę medialną. Tym zagranicznym partnerem był rosyjski państwowy koncern medialny „Głos Rosji”. I właśnie dzięki rosyjskiemu partnerowi - melomani w wielu krajach świata mogli bezpośrednio uczestniczyć w festiwalu, dzięki transmisji koncertów w systemie video na stronach internetowych radia, emitowanych w ponad 35 językach świata. Polskim partnerem medialnym było radio RFM FM, nb. fundator specjalnej nagrody.
Siergiej Szczawielew
Z tej okazji na festiwal do Sopotu przyleciał z Moskwy z grupą rosyjskich dziennikarzy Siergiej Szczawielew, za-ca redaktora naczelnego Głosu Rosji ds. informacji zagranicznych, odpowiedzialny za kraje Europy Zachodniej i Ameryki Łacińskiej. Na zakończenie festiwalowego koncertu konkursowego o Bursztynowego Słowika w Operze Leśnej wręczył specjalny dyplom uznania prezydentowi Sopotu – Jackowi Karnowskiemu. Widownia nagrodziła ten gest wielkimi brawami.
Natomiast w bardziej kameralnej atmosferze, w gronie organizatorów i artystów, w przerwie między koncertami pierwszego dnia festiwalu – podobny dyplom otrzymał z rąk red. Szczawielewa – Marcin Perzyna, dyrektor festiwalu.
Ale to nie jedyne rosyjskie akcenty w trakcie muzycznej uczty w polskim Sopocie. Na widowni zasiadł ambasador pełnomocny i nadzwyczajny Federacji Rosyjskiej w RP Aleksandr N. Aleksjejew wraz z małżonką Olgą Borisowowną. Dla państwa ambasadorostwa, którzy już po raz drugi gościli na festiwalu w Sopocie, była to okazja do sentymentalnych spotkań. 
Ambasador FR z małżonką
Olga B. Aleksjejewa  za kulisami rozmawiała serdecznie z Heleną Wondraczkową, wspominając poprzednie koncerty i olbrzymią sympatię, jaką darzyli i darzą nadal czeską artystkę Rosjanie. Aleksandr N. Aleksjejew, przyznał, że słuchanie dobrej muzyki pozwala mu się zrelaksować się nieco od dyplomatycznych obowiązków i z wielką przyjemnością słucha sopockich koncertów. I dodał – Moja małżonka ma muzyczne wykształcenie, to też zobowiązuje. Olga B. Aleksjejewa nie ukrywała swojej radości i odbierała koncert bardzo ekspresywnie, w pełni zgadzając się z werdyktem publiczności, która Bursztynowym Słowikiem nagrodziła czarnoskórą artystkę z Francji, występującą pod pseudonimem Imany.
Imanyi Bursztynowy Słowik
Trudno się dziwić, bowiem Imany w sposób nadzwyczajny przeplata folk z soulem i blusem. W Polsce album piosenkarki „Sharp of a Broken Heart” zdobył status potrójnej platynowej płyty i serca setek tysięcy melomanów. Polską publiczność na festiwalu Imany podbiła piosenką "You will never know". Zaraz po koncercie w Sopocie artystka poleciała do Włoch, do Santa Stefano di Magra, by uczestniczyć 26 sierpnia w Festival Bella Canzone, za miesiąc czeka ją szereg koncertów w Japonii w Osace, Hiroszimie, Tokio i Fukuoka.
Specjalną nagrodę radia RFM FM dostała natomiast młodziutka Szkotka reprezentująca Wielką Brytanię - Amy Macdonald. Niewątpliwie były to znakomicie wybrane nagrody i obie artystki w pełni na nie zasłużyły. Są klasą samą w sobie i reprezentują bardzo wysoką kulturę muzyczną.
Red. S. Szczawielew wręcza specjalny dyplom Głosu Rosji prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu
Nim jednak publiczność miała okazję wybierać swoich ulubieńców do nagrody Bursztynowego Słowika, wysłuchała specjalnego koncertu poświęconego przebojom lat 80-tych ubiegłego wieku - „Live is Life”, do dzisiaj emitowanymi przez wiele rozgłośni radiowych. Wystąpiła m.in. Belina Carliste z USA z przebojem „La Luna”, Rick Astley z „Never Gonna Give You Up”, Helena Wondraczkowa z kultowym „Malowanym dzbanem” oraz wielu polskich znanych piosenkarzy i zespołów. Była Budka Suflera z uwielbianym przez publiczność Krzysztofem Cugowskim, który zaśpiewał „Ratujmy, co się da” wraz z całą festiwalową widownią. Izabela Trojanowska i jej „Wszystko, czego dzisiaj chcę”, zespoły Lombard i Kobranocka. 
 
Helena Wondraczkowa i jej "Malowany dzban"
W gronie publiczności nie zabrakło też Rosjan. Okazało się, że na równi z Polakami przeżywają muzyczne emocje. Następnego rana, w gdańskim hotelu Artus, zrozpaczona mama nastolatki, która zgubiła telefon komórkowy w taksówce, gdy jechały obie do Opery Leśnej na koncerty, prosiła w recepcji hotelowej o pomoc. 
Telefon się odnalazł, taksówkarz odwiózł go i telefon czekał w hotelu na właścicielkę. Mama roztargnionej nastolatki, jak się okazało mieszkanka Kaliningradu, nie mogła wyjść z podziwu. Na pytanie jak podobały się jej koncerty festiwalowe w Sopocie – Długie, ale bardzo pięknie tam było. Pierwsza część była dla mnie, druga dla doczki. Ona lubi głośne rytmy, jak wszystkie nastolatki.
Widownia w Sopocie jest specyficzna. Reaguje szalenie żywiołowo na utwory muzyczne, skacze, tańczy i macha rękami. Czasem nawet przeszkadza bardziej opanowanej publiczności. Natomiast nie było podczas koncertów festiwalowych pierwszego dnia żadnych ekscesów, obecność Rosjan przyjmowano szalenie ciepło i oklaskami. 


Artykuł ukazał się w internetowych redakcjach Głosu Rosji, 
między innymi:
po polsku:
http://polish.ruvr.ru/2013_08_26/Glos-Rosji-w-Sopocie/
po rosyjsku:
http://rus.ruvr.ru/2013_08_26/Muzikalnij-festival-v-Sopote-vizval-interes-u-rossijan-4039/ 
po niemiecku:
http://german.ruvr.ru/2013_08_26/STIMME-RUSSLANDS-in-Sopot-3108/
 po słowacku
http://slovak.ruvr.ru/2013_08_26/Hlas-Ruska-v-Sopote/
po duńsku
http://denmark.ruvr.ru/2013_08_26/237391698/
po fińsku:
http://finnish.ruvr.ru/2013_08_26/Venajan-Aani-Sopotissa-1435/
po norwesku:
http://norwegian.ruvr.ru/2013_08_26/Russlands-stemme-i-Sopot-4708/
po francusku:
http://french.ruvr.ru/2013_08_26/La-Voix-de-la-Russie-s-invite-a-Sopot-2445/ 
po hiszpańsku:
http://spanish.ruvr.ru/2013_08_26/La-Voz-de-Rusia-en-Sopot-6850/ 
po włosku:
http://italian.ruvr.ru/2013_08_26/La-Voce-della-Russia-a-Sopot/
poo szwedzku
http://swedish.ruvr.ru/2013_08_26/Rysslands-rost-i-Sopot-8200/
po serbsku
http://serbian.ruvr.ru/2013_08_26/Glas-Rusije-u-Sopotu/
po czesku
http://czech.ruvr.ru/2013_08_26/Hlas-Ruska-v-Sopotach/
i wielu innych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz