23 lutego 2019

W Rosji - Dzień Obrońcy Ojczyzny


 TRADYCJA, ROSJA
Rosjanie nie dzielą swojej historii na lepszą i gorszą, jest dla nich ciągiem dziejów ich ojczyzny. Dlatego w wielu miastach Rosji, które miałam okazję odwiedzić w ostatnich latach, symbolika radziecka miesza się ze współczesną i carską. Dlatego też czerwona gwiazda nie zniknęła z symboli rosyjskiej armii.
Doświadczałam tego dwa lata temu w Kaliningradzie, gdzie razem z tamtejszymi weteranami świętowałam Dzień Obrońcy Ojczyzny. Okolicznościowe uroczystości rozpoczęto pod pomnikiem żołnierzy carskiej Rosji walczących w I wojnie światowej a zakończono pod pomnikiem Grenadierów, którzy zdobywali w czasie II wojny światowej niemiecki wówczas Koenigsberg, dzisiejszy Kaliningrad. 
Kaliningrad, składam kwiaty pod Pomnikiem Grenadierów, 23.02.2017
I choć Rosjanie doskonale wiedzą, jak w Polsce bezpardonowo obchodzi się z pomnikami wystawionymi ku chwale lub w podzięce żołnierzom Armii Czerwonej, za ich trud i ofiarę życia w czasie II wojny światowej, to nie zapominają, ani o rosyjsko-polskim braterstwie broni, ani też o polskich kolegach, z którymi po wojnie, w czasach PRL, wspólnie pełnili służbę wojskową. 23 lutego jest nie tylko świętem żołnierskim, jest też niepisanym świętem rosyjskich mężczyzn, dlatego spotkaniom i biesiadom nie było końca, a w gronie zaproszonych gości nie zabrakło Polaków.

Rosja rozciąga się od Europy Wschodniej przez Azję Północną po Pacyfik. Jej powierzchnia ma ponad 17 mln km2. Mało, kto pamięta w Polsce, że silna, dobrze wyszkolona armia w Rosji, ma obowiązek przede wszystkim obronę jej granic, na lądzie, na morzu, pod wodą, w powietrzu, w górach. Jest armią defensywną, a nie ofensywną. A jest tego sporo do pilnowania i obrony. Granice lądowe mają 20.241,5 km długości a morskie – 37.653 km, w sumie - prawie 60 tys. km.
 Rosję na lądzie dzieli granica z 14 krajami, w tym z Polską (210 km). Poza tym z Norwegią (196 km), Finlandią (1313 km), Estonią (290 km), Łotwą (292 km), Litwą (227 km), Białorusią (959 km), Ukrainą (1576 km), Gruzją (723 km), Azerbejdżanem (287 km), Kazachstanem (6846 km), Chinami (3645 km), Mongolią (3441 km), Koreą Północną (17, 5 km). Od Japonii dzieli Rosję na Morzu Ochockim zaledwie 4 km, tyle samo z USA przez Cieśninę Beringa.  Morzami granicznymi jest też Bałtyk, Morze Czarne i Kaspijskie.  Do obrony tych granic potrzebna jest bardzo sprawna, mobilna i doskonale wyposażona armia, dorównująca siłom NATO/USA, do których cześć państw trans-granicznych należy. Jeśli do tego dołożymy zagrożenie terrorystyczne, przemyt narkotyków i ludzi, a także próby dywersji i sabotażu, to mamy, jaki taki obraz, z czym współczesna armia rosyjska ma na co dzień - do czynienia.
Rosjanie bardzo poważnie traktują swoje obowiązki wobec obrony ojczyzny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz