czwartek, 3 maja 2018

Majowe ćwierkania


Larry, kot, który oficjalnie "ćwierka"
Na Twitterze „ćwierkają” wszyscy – suweren, czyli polskie społeczeństwo, politycy, partie rządzące i opozycyjne, media, dziennikarze indywidualnie, Kościół rzymskokatolicki i Parlament Europejski, i Bóg raczy wiedzieć oraz administracja Twitter’a – kto tam jeszcze. Nawet koty!
Początek maja w polskim kalendarzu jest zapełniony różnymi rocznicami. Obserwując to ”ćwierkanie” po polsku, można szybko się zorientować, że suweren ma zupełnie inny stosunek niż cała reszta, do tego, co i jak należy w Polsce świętować.
Rozjazd między suwerenem a politykami jest ogromny. Rocznicowe daty i wydarzenia – podkreślono na czerwono:
1maja – święto ludzi pracy (świat), rocznica wstąpienia Polski do UE(Polska, UE), beatyfikacja papieża Jana Pawła I (Polska, katolicy na świecie);
2 maja - Dzień Flagi RP (Polska), zdobycie Berlina przez armię radziecką oraz i I Armię Wojska Polskiego (Polska, Rosja, Europa, świat), rocznica zawieszenia polskiej flagi na kolumnie Zwycięstwa w Berlinie - Siegessäule, przez polskich żołnierzy - symbol polskiego zwycięstwa nad niemieckim nazizmem (Polska), Dzień Polonii i Polaków za Granicą (Polska), rocznica krwawych wydarzeń w Odessie (Ukraina, UE), jubileusz 65 urodzin wybitnego dyrygenta rosyjskiego o światowej sławie - Walerego Giergiewa (Rosja, świat);
2/3 maja – rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego (Polska);
3 maja –Dzień Konstytucji, święto narodowe (Polska), Światowy Dzień Wolności Prasy (świat).
5 maja – 200-lecie urodzin Karola Marksa (Niemcy, UE, świat)
SUWEREN
Larry - oficjalnie na etacie brytyjskiego myszołapa
Isakowicz-Zaleski @IsakowiczZalesk, 30 kwietnia 2018
Polecam mój felieton o 1 Maja. Pomimo swoich uwag, co do genezy tego post-komunistycznego i post-hitlerowskiego święta, życzę wszystkim udanej "majówki". A prawdziwy Dzień Pracy winien być 31 sierpnia.
Przemysław Prekiel @PrzemekPrekiel, 30 kwietnia 2018
Piłsudski, Sławek, Arciszewski, Pużak to bardziej chyba post-komuniści niż post-hitlerowcy? Czasami lepiej milczeć i być podejrzewanym o głupotę, niż napisać tweeta i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Tomasz Walczak n@Tomasz_Walczak, 1 maja 2018
Dla ogarniętych historyczną amnezją przypominam: 1 maja nie jest świętem komunistycznym, bo 1890 r. nie było jeszcze bolszewików, a Lenin był nikomu nieznanym raczkującym rewolucjonistą. PPS obchodziła je na długo przed 1918 r. i łączyła z hasłami walki o niepodległość.
Przemysław Prekiel @PrzemekPrekiel, 2 maja 2018
W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło trzecie Powstanie Śląskie. W grupie dywersyjnej "Wawelberga" kpt. Tadeusza Puszczyńskiego, walczyli młodzi działacze ZNMS, m.in. Stanisław Dubois. Wysadzali mosty i trakcje kolejowe. Niech żyje polski Śląsk!
Marcin Palade @MarcinPalade, 2 maja 2018
Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Myślami jesteśmy przede wszystkim z rodakami na wschodzie, na których wypięła się III i IV RP
Zdzisław Zak @ZaZdzislaw, 2 maja 2018
KU PAMIĘCI> Odessa 2 maja 2014.Ludobójstwo na oczach świata, za świata przyzwoleniem
G-Aleksandrowicz @bozenagawal, 2 maja 2018
Ciekawe czy Polska to Europa?! A nawet jeśli już Ameryka to też pewnie uczci pamięć ludobójstwa, skoro centrala czcić będzie, chyba ...  wiem, wyzlośliwiam się, patrzę na Białoruś i trochę jednak wstyd za bezwstydnych.
Przemysław Prekiel @PrzemekPrekiel, 2 maja 2018
POLSKA FLAGA POWIEWA NAD BERLINEM!!!  2 maja 1945 r. kpt. Antoni Jabłoński zawiesił Polską Flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie! Symbol polskiego zwyciestwa nad niemieckim nazizmem.
Zdzisław Zak @ZaZdzislaw, 2 maja 2018
FAKT>2 maja 1945 Armia ZSRR wraz z oddziałami 1. Armii Wojska Polskiego zdobyła Berlin. Polacy zawiesili sztandar na kolumnie Siegessäule. Tylko @ipngovpl #PiS ma inną wersję polskiej historii!
Przem.Szubartowicz, Konto zweryfikowane @PSzubartowicz, 2 maja 2018
Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego osobiście przywiózł do domu Kaczyńskiego kule - donosi „Fakt”. W Sejmie od dwóch tygodni protestują niepełnosprawni, bo potrzebują pomocy. Partia okulałego prezesa ma ich gdzieś, mami obietnicami, zwodzi, spływa Dunajcem. Kwintesencja PiS.
WŁADZA
Larry, Chief Mouser to the Cabinet Office 
PREZYDENT RP
Andrzej Duda @AndrzejDuda, 1 maja 2018
Nie zapomnijcie wywiesić FLAGI
PL1918 @PL1918, 1 maja 2018
2 maja jest Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, a następnego dnia Święto Narodowe 3 Maja.Prezydent @Andrzej Duda zachęca do wywieszenia flagi! #WywieśFlagę
The President of Poland Andrzej Duda encourages Poles to hang the Polish flag outside their houses!
Ewaryst @EFedorowicz, 1 maja 2018
prezydent zachęca do wywieszenia flagi - ale chyba białej?
Anna Szopa @anna_szopa, 1 maja 2018
Nie pomylił się? żydowską niech sobie wiesza i wypad z naszej Ojczyzny! Ktoś, kto uważa, że Polacy są mordercami Żydów, nie ma uprawnień być prezydentem Polski....
PREZYDENT  FR
President of Russia, konto zweryfikowane @KremlinRussia_E, 2 maja 2018
Vladimir Putin congratulated Artistic Director of the Mariinsky Theatre Valery Gergiev on his 65th birthday. (Władimir Putin złożył gratulacje dyrektorowi artystycznemu Teatru Marijnskiego Waleremu Giergiewowi z okazji 65-lecia urodzin).
PREMIER RP
Kancelaria Premiera, konto zweryfikowane @PremierRP, 3 maja 2018
Dziś obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja. Polska #Konstytucja3Maja, uchwalona w 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją
DYPLOMACJA

Larry, w pracy,
POLSKA
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP,  konto zweryfikowane @ MSZ_RP, 3 maja 2018
227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja 3 Maja 1791 roku była najprawdopodobniej drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą.
NIEMCY
Rolf Nikel, konto zweryfikowane @Amb_Niemiec
Z okazji święta narodowego składam naszym Sąsiadom i Przyjaciołom życzenia wszelkiej pomyślności! Niech się święci 3 Maja!
POLITYCY 
Larry: - Czy wszystko muszę robić za tą May? Panowie, zaczynamy obrady!
PARTIA RZĄDZĄCA (PiS)
Krystyna Pawłowicz  @KrystPawlowicz, 1 maja 2018
1 maja 2004 - Polska wchłonięta przez UE. Smutny dzień.
PARTIA RZĄDZĄCA (PSL)
Janusz Piechociński @Piechocinski, 2 maja 2018
Z szacunków opartych o dane Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że jeden dzień wolny od pracy obniża PKB o około 0,4 procent. To blisko 8 miliardów złotych.
OPOZYCJA (PO)
Grzegorz Schetyna @SchetynadlaPO, 1 maja 2018
Wrocław #1maja 1983. Od rana starcia z ZOMO w wielu miejscach. Po południu zatrzymanie na Przejściu Świdnickim. Potem 48 h w areszcie. Takie były czasy...
Grzegorz Schetyna @SchetynadlaPO, 2 maja 2018
Biało-czerwona to symbol naszej wolności i dumy. Barwy, język i wspólna historia muszą dziś łączyć nas wszystkich w miłości do Polski.
PlatformaObywatelska, konto zweryfikowane @Platforma_org, 2 maja 2018
Święto #2maja zostało ustanowione po to, aby przypomnieć nam o najważniejszej, o biało-czerwonej. Każdego dnia pamiętajmy o tym, że flaga Rzeczypospolitej zawsze powinna nas łączyć.
Bartosz Arlukowicz@Arlukowicz, 2 maja 2018
Na uroczystościach w Szczecinie z okazji Dnia Flagi ani jednego posła PiS. Nikogo.
ORGANIZACJE 
Larry- kot u władzy, ma specjalną ochronę
KOŚCIÓŁ RZYMSKOKATOLICKI
Arch. Krakowska @ArchKrakowska, 1 maja 2018
W dniu 1 maja 2011 r. odbyła się w Rzymie beatyfikacja papieża Jana Pawła II. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył papież Benedykt XVI.
PARLAMENT EUROPEJSKI
Bogdan Zdrojewski, Konto zweryfikowane @BZdrojewski, 2 maja 2018
Obchody, świętowanie 200-nej rocznicy urodzin Karola Marksa nie do przyjęcia dla mojej grupy politycznej #EPP!
Parlament Europejski, Konto zweryfikowane @Europarl_PL, 1 maja 2018
14 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej - wspólnoty solidarności, wolności, demokracji i praw człowieka.
Parlament Europejski, konto zweryfikowane @Europarl_PL, 3 maja 2018
Jako korespondent wojenny doświadczyłem niebezpieczeństw, które codziennie napotykają dziennikarze w poszukiwaniu prawdy. Wtedy i teraz stoję po Waszej stronie— Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w Światowy Dzień Wolności Prasy.
MEDIA KRAJOWE I ZAGRANICZNE
Za chwilę posiedzenie brytyjskiego gabinetu...
ROSJA
Sputnik Polska, konto zweryfikowane @sputnik_polska, 3 maja 2018
Protestujący Brytyjczycy z portretami Stalina i komunistycznymi flagami...
РИА Новости, Konto zweryfikowane @rianru, 2 maja 2018
3 мая 1984 года с греческого острова Волос по маршруту аргонавтов отправилась 20-весельная 18-метровая галера "Арго" с интернациональной командой из 13 человек во главе с английским ученым и путешественником Тимом Северином
(3 maja 1984, z greckiej wyspie Volos trasą argonautów - wyszła w morze 20-wiosłowa, 18-metrowowa galera "Argo" z 13-osobową międzynarodową załogą, dowodzona przez angielskiego naukowca i podróżnika Tima Severina)
POLSKA
Tygodnik POLITYKA, konto zweryfikowane @Polityka_pl, 3 maja 2018
W tureckich więzieniach przebywa 120 dziennikarzy, którzy trafili za kratki po nieudanym zamachu stanu z lipca 2016 roku. To absolutny rekord. Na kolejnych miejscach tego niechlubnego rankingu znalazły się Chiny i Egipt.
FAKT24.PL @FAKT24PL, 2 maja 2018,
Skandal! Symbole SS na marszu narodowców. Co robi minister @jbrudzinski?
maria.przełomiec @mariaprzeomiec, 2 maja 2018
 Putinowska sfora znów w Polsce - https://kresy24.pl/putinowska-sfora-znow-w-polsce/ … :(((
KOTY
WIELKA BRYTANIA
(Larry, Chief Mouser to the Cabinet Office - oficjalny myszołap i rezydent siedziby brytyjskiego premiera)

Larry the Cat @Number10cat , 2 maja 2018
Given Brexit is happening and Trump is US President this is the coldest and least comforting of cold comfort. (Działania Briexit są happeningiem a Trump jest prezydentem USA - to najzimniejszy i najmniej komfortowy zimny komfort)
Larry the Cat @Number10cat, 3 maja 2018
Politicians are servants of the people. Today tens of thousands of them across England are asking for your vote. Your vote is precious - it grants power and it removes it. Use it and remind them regularly that you did and will again. (Politycy są sługami ludu. Dziś dziesiątki tysięcy z nich w całej Anglii proszą o głosowanie. Twój głos jest cenny- daje im moc i usuwa ich. Użyj go i przypominaj im regularnie, że mogą zniknąć, lub być nimi ponownie).
Larry weekenduje w ogrodach kancelarii brytyjskich premierów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz