wtorek, 2 sierpnia 2016

Putin u Kantora. Cz. 1


Uruchomienie produkcji amoniaku w nowym zakładzie Grupy ACRON w Wielkim Nowogrodzie. Od prawej stoją: Wiaczesław Kantor (inwestor strategiczny/właściciel, przewodniczący rady koordynatorów Grupy ACRON), Władimir Kunicki (prezes Grupy  ACRON), Aleksander Popow (szef rady dyrektorów),Władimir Putin oraz Andriej Kołosowski (kierownik budowy zakładu).

Mający prawie 1/5 udziałów w polskiej chemicznej GRUPIE AZOTY SA, Wiaczesław Mosze Kantor, rosyjski biznesmen o żydowskich korzeniach, właściciel konkurencyjnej GRUPY ACRON SA, wywołuje u rządzących Polską - alergię i reakcje irracjonalne. Nie będzie Rusek sięgał po nasze perły w koronie i srebra rodowe, zdecydował polski establishment, broniąc przed kupnem na giełdzie akcji AZOTÓW przez Kantora, które pozwoliłyby mu przekroczyć 20% udziałów i wprowadzić swego przedstawiciela do rady nadzorczej polskiego giganta chemicznego.

Tej polskiej alergii doświadczył rosyjski korespondent Leonid Swirydow, wydalony z Polski. za to, że m.in.:pośredniczył w zaproszeniu przez Kantora grupy polskich dziennikarzy do Rosji, do jego kopalni oraz zakładów chemicznych na Półwyspie Kolskim. Zaś były prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski, został posądzony o zdradę polskiej racji stanu i zmuszony do publicznego tłumaczenia się z rozmowy z Wiaczesławem Kantorem na temat możliwości kupna akcji AZOTÓW.

Polski rząd w okopach z lancą w dłoni i kłopotami z AZOTAMI, a Wiaczesław Kantor inwestuje miliardy dolarów w swoje fabryki i kopalnie, w kraju i zagranicą, nie przejmując się Polakami.
Grupa ACRON zakończyła tegoroczny lipiec (29-go) jednoczesnym otwarciem nowych zakładów produkujących amoniak  w Wielkim Nowogrodzie i uruchomieniem kopalni podziemnej rudy apatytowo-nefelinowej w Masywie Chibińskim na Półwyspie Kolskim. I to w obecności prezydenta Władimira Putina, który przybył do Nowogrodu z roboczą wizytą a ostatni etap drążenia kopalni oglądał na monitorze dzięki bezpośredniej video transmisji.   

AMMIAK-4

W Wielkim Nowogrodzie ACRON, kosztem ok. 500 mln USD zbudował nowy, kolejny zakład produkcji amoniaku - „AMMIAK-4”, w istniejących już tam zakładach chemicznych. 
W ceremonii jego uruchomienia wziął udział prezydent Władimir Putin, minister przemysłu i handlu Denis Manturow, gubernator Nowogrodu Siergiej Mitin, no i oczywiście Kantor, który oficjalnie pełni funkcje przewodniczącego rady koordynacyjnej Grupy ACRON.

Budowę zakładu rozpoczęto w czerwcu 2014 r. Jego roczna zdolność produkcyjna wynosi 700 tys. t. amoniaku rocznie, ponad 2 tys. ton dziennie. 
Co ciekawe, wprowadzone innowacje pozwalają zmniejszyć zużycie gazu. Na produkcję amoniaku zakład potrzebuje 938 m3/t. gazu. Pobór energii wynosi niewiele ponad 7 Gkal na tonę amoniaku i jest o 15% niższy niż w innych zakładach. Innowacyjność zakładu pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji, a tym samym cen finalnego produktu.

Na innowacyjność i stosowanie najnowszych, wysokich technologii przez ACRON zwracał też uwagę Władimir Putin, podkreślając, że z tego, co zrobił ACRON w ostatnich latach, jest „szczególnie zadowolony”, bowiem, jego zdaniem, „nie jest to po prostu wprowadzanie high-tech do przemysłu, ale to nowy krok, oczywiście dla przemysłu rosyjskiego, ale także i dla Europy”. Dodał też, że podziwia wielkość inwestycji prowadzonych przez ACRON. „Mimo wszystkich trudności związanych z finansowaniem, to jednak w ciągu ostatnich lat firma zainwestowała bardzo dużo pieniędzy - 5 mld USD. Jest to bardzo dobra inwestycja”, mówił Władimir Putin, składając gratulacje Wiaczesławowi Kantorowi.

Licencjodawcą technologii zastosowanej w Wielkim Nowogrodzie jest światowy lider w branży, duńska firma Haldor Topsøe A/S, zaś głównym projektantem fabryki OOO „Nowogrodskij GIAP” z Wielkiego Nowogrodu. Wyposażenie zakładu pochodzi od krajowych i zagranicznych producentów.

Wiaczesław Kantor przyznaje, że fabryka „Ammiak-4” w Wielkim Nowogrodzie jest największą inwestycją w mieście w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Wzrost produkcji, jego zdaniem, pozwoli w przyszłości na istniejącej bazie przemysłowej uruchomić produkcję nawozów i dostarczyć niezbędnych ram do dalszego rozwoju nowych linii technologicznych. Uruchomienie nowej produkcji, niewątpliwie będzie miało pozytywny wpływ na rozwój regionu. Wiaczesław Kantor wylicza: „tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost podatków”. „Realizacja takich projektów, jak Ammiak-4, to podwaliny do reindustrializacji kraju”, uważa.

Przez wprowadzenie do eksploatacji zakładu „Ammiak-4”, wielkość produkcji zakładów chemicznych ACRON w Nowogrodzie wyniesie 1,9 mln t. wyrobów rocznie. ACRON posiada zaplecze do produkcji amoniaku również w smoleńskim zakładzie „Dorohobuż” (600 tys. ton amoniaku rocznie) oraz w Chinach w fabryce „Hunżi-ACRON (100 tys. ton amoniaku rocznie).Dalszy ciąg poniżej, w części 2.
Link:  http://sophico21.blogspot.com/2016/08/putin-u-kantora-cz2.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz