sobota, 20 lutego 2016

Nowa fabryka – z korzyścią dla miasta i regionuGOSPODARKA MORSKA
Przemysły przyportowe
Pomorze Zachodnie

Rozszerzenie specjalnych stref ekonomicznych na grunty inwestycyjne Szczecina w 2013 roku, zaowocowało pojawieniem się na nich dwóch dużych inwestycji związanych z gospodarką morską, należących do tzw. przemysłów przyportowych. Pierwszą prowadzi Teleyard, który w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na blisko 70 ha zbudował nową fabrykę i produkuje w niej elementy dźwigów portowych i siłowni wiatrowych.  Z kolei na wyspie Ostrów Brdowski, w podstrefie Euro-Park Mielec, inwestycję prowadzi firma Bilfinger Crist Offshore, budująca fundamenty morskich wież wiatrowych.

 W lipcu 2011 r. zarząd belgijskiej spółki Teleskop z Kostrzyna nad Odrą, podpisał z władzami lokalnymi Szczecina i regionalnymi Pomorza Zachodniego list intencyjny dotyczący zakupu i objęcia specjalną strefą ekonomiczną gruntów w szczecińskiej dzielnicy Skolwin, przy zachodnim brzegu Odry w północnej części miasta. Teleskop dla swojej spółki-córki – Teleyard (powstałej w 2012 r.), postanowił wybudować tam o zera nowy zakład produkcyjny, wykonujący konstrukcje spawane ze stali o wysokiej wytrzymałości dla gospodarki morskiej i transportu kontenerowego, tj. elementy dźwigów portowych i siłowni wiatrowych.  Profil produkcyjny firmy Teleyard wpisuje się w szeroko rozumianą gospodarkę morską, jedną z pięciu tzw. inteligentnych specjalizacji Województwa Zachodniopomorskiego.

Teleyard działał do tej pory w wynajętych halach dawnej stoczni szczecińskiej i zatrudniał ok. 90 pracowników. Próby kupna terenów stoczniowych spełzły na niczym.  Zarząd Teleyarda postanowił, więc wybudować nowy zakład produkcyjny od zera i zaplanował, że do końca 2014 r. powstaną hale spawalnicze i centrum lakiernicze o powierzchni około 12 tys. m kw. Na początku prace w fabryce ma znaleźć 300 osób; docelowo inwestor planuje budowę kolejnych hali i nabrzeża, kosztem 20 mln euro i zatrudniając do 2022 roku tysiąc pracowników.
W sierpniu  2013 r. kostrzyńsko-słubicka strefa została poszerzona m.in. o szczecińskie grunty. Miesiąc wcześniej Teleskop uprzedził, że wycofa się z planów budowy zakładu w Szczecinie, jeśli nie będzie decyzji o objęciu specjalną strefą ekonomiczną wyznaczonego terenu do końca 2013r., na którym ma powstać zakład. Dyrektor ds. administracyjnych Teleskop’u Christopher Maas na konferencji prasowej w Szczecinie, mówił, że "wszystko jest już przygotowane, teraz czekamy. Jeśli nie będzie decyzji w sprawie strefy ekonomicznej w tym roku, to wycofujemy się".
Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski informował, że przedłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych leży w gestii rządu. Ale zapewniał, że „ostatnie deklaracje premiera Piechocińskiego wyraźnie sugerują, że jesteśmy blisko uzyskania stosownych zezwoleń i pozwoleń na rozszerzenie strefy i uzyskanie wydłużonych terminów do 2026 r.". Kilka tygodni potem, problem ze strefą ekonomiczną został skutecznie rozwiązany.

Nowy zakład w Szczecinie to zespół jednopiętrowych budynków i hal, zaprojektowanych przez Pracownię Architektoniczną „Internal”. 

Stawianie konstrukcji hal produkcyjnych rozpoczęto w listopadzie 2013 r., zakończono w styczniu ub. roku. Symboliczne otwarcie inwestycji odbyło się w grudniu 2013 r.

Powierzchnia użytkowa hal wynosi 12 tys. m2 Teleyard zajmuje 38 ha gruntu wraz z nabrzeżem przystosowanym do załadunku konstrukcji stalowych o wadze ok. 650 ton.

Na początku maja ub. roku zatrudniono w  nowym zakładzie pierwsze 100 osób.

Zgodnie z planami inwestycyjnymi spółki, każdego roku w Szczecinie ma przybywać w zakładzie kolejnych 100 nowych miejsc pracy. Docelowo zatrudnienie znajdzie w firmie około tysiąca pracowników. Niemiej jednak, warunkiem jest jednak dobra koniunktura w branży – podkreślają szefowie firmy. Inwestycję wsparły władze  Szczecina, które na potrzeby budowy fabryki doprowadziły do jej terenów niezbędną infrastrukturę techniczną. Koszt inwestycji przeprowadzonych przez miasto to około 5,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło ponad 2,3 mln zł. Budowę fabryki wsparły też fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Dzięki nim została odremontowana ulica Stołczyńska w Szczecinie i doprowadzona droga do działki. Dofinansowanie z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego wyniosło ponad 4,7 mln zł.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek wyraził nadzieję, że nowa inwestycja da możliwość ważnych kontraktów eksportowych dla miasta.  - Fabryka powstała na północy Szczecina, która kiedyś była bardzo przemysłowa, potem przestała taka być – przypomina prezydent miasta - Te tereny były miejscem upadku wielu podmiotów gospodarczych, biedy i bezrobocia. Powoli robimy kroki zmieniające tę sytuację. Powstają tu nowe przedsiębiorstwa, a w nich miejsca pracy. Miejsca pracy, to też powrót życia w te dzielnice; powrót usług i kolejne przedsięwzięcia. To wszystko będzie Szczecinowi służyć - podkreśla.

Plany Teleskopu, a tym samym szczecińskiej spółki Teleyard, zakładają utworzenie w Szczecinie specjalistycznego ośrodka szkoleniowego dla spawaczy oraz współpracę ze szczecińskimi uczelniami - Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym i Akademią Morską.

Działająca od 2000 r. w Kostrzynie spółka Teleskop prowadzi działalność na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Specjalizuje się w produkcji nowoczesnych konstrukcji z wysokiej jakości stali odpornej na ścieranie. Zatrudnia ponad 800 osób w zakładach funkcjonujących w Kostrzynie. Produkuje dźwigi teleskopowe ze stali. Teleskop należy do belgijskiej spółki Henschel. Belgowie w Polsce prowadzą interesy już ponad 14 lat, pierwsze inwestycje ulokowali w Kostrzynie nad Odrą.
Opublikowano
"Namiary na morze i handel" (Polska)
Nr3/2016, luty
str.24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz