wtorek, 5 marca 2013

Oniegin w Szczecinie


Wiosenna premiera opery  Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin” w Szczecinie niewątpliwie będzie jednym z największych wydarzeń kulturalnych tego sezonu nie tylko na Pomorzu Zachodnim. Po pierwsze - dlatego, że jedno z najpiękniejszych dzieł światowej literatury operowej będzie prezentowane po raz pierwszy w powojennej historii Szczecina.  Po drugie - dlatego, że w roli tytułowej wystąpi znakomity rosyjski baryton młodego pokolenia - Rodion Pogossow, który obecnie jest gwiazdą najsławniejszych scen świata, m.in. w nowojorskiej Metropolitan Opera, gdzie regularnie występuje. Po trzecie – dlatego, że spektakl przygotowuje prof. Dymitr Bertman z Rosyjskiej Akademii Teatralnej w Moskwie.

Wystawienie „Eugeniusza Oniegina” jest efektem koprodukcji szczecińskiej Opery na Zamku z Teatrem Muzycznym Obwodu Kaliningradzkiego. Honorowy patronat nad spektaklem objęli: Aleksander Aleksiejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce oraz Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.


Szczecinianie mieli okazję do tej pory (1993 r.) wysłuchać tylko koncertowej wersji opery Czajkowskiego ze znakomitymi kreacjami wokalnymi wybitnej polskiej sopranistki Romy Jakubowskiej-Handke w roli Tatiany i Marcina Bronikowskiego w roli Oniegina. Tym razem „Oniegin” pojawi się w Szczecinie w wersji scenicznej.- Stało się to z inicjatywy Opery na Zamku – wyjaśnia Angelika Rabizo, dyrektor szczecińskiej opery -  O tym, że „Eugeniusz Oniegin” będzie przez nas grany wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu, ale trwały poszukiwania realizatorów, którym powierzylibyśmy realizację tego spektaklu. A kto lepiej czuje jej ducha niż Rosjanie? W tym samym czasie region zachodniopomorski nawiązywał współpracę transgraniczną z Obwodem Kaliningradzkim, konsul Rosji gościł u marszałka województwa i tam się spotkaliśmy. Rosjanie widzieli nasz czerwcowy Wielki Turniej Tenorów, który bardzo im się spodobał. Zaczęliśmy rozmawiać o możliwościach współpracy i tak powstała idea wspólnej realizacji naszego, szczecińskiego „Oniegina”.
Udział rosyjskich artystów w przygotowaniu opery jest bardzo duży. Poza kreacjami czołowych ról opery, w ich rękach spoczęła reżyseria, scenografia, choreografia spektaklu i sama jego produkcja.

Dla „Oniegina” do Szczecina przyjechał znakomity reżyser operowy, prof. Dymitr Bertman, kierownik wydziału teatru muzycznego Rosyjskiej Akademii Teatralnej w Moskwie. Legitymuje się najwyższym tytułem przyznawanym za zasługi w kulturze i sztuce  – artysty ludowego Rosji. Jako 23-latek powołał do życia moskiewską scenę muzyczną – Helikon Opera, która  już w trzecim roku działalności uzyskała status państwowego teatru miejskiego. Helikon Opera szybko stała się popularna na całym świecie. Artyści opery byli  z wizytami na deskach scen i teatrów operowych Londynu, Salzburga, Paryża i wielu innych. Jesienią 2008 r. na scenie Helikon-Opera po raz pierwszy w Rosji wystawiono „Rasputina”, operę współczesnego amerykańskiego kompozytora J. Reise.

Rosyjski artysta reżyserował opery w wielu miejscach globu, lista prestiżowych scen na świecie, na których wystawiał spektakle muzyczne jest bardzo długa. Często jest też zapraszany jest w skład jury prestiżowych konkursów wokalnych dla śpiewaków operowych, m.in. w Rzymie i Nowym Jorku.

Upodobanie do pracy z młodymi utalentowanymi artystami Dymitr Bertman przeniósł także do teatru muzycznego w Kaliningradzie z którym często współpracuje i stąd też kontakt z polską operą.

Choreografia szczecińskiego „Oniegina” spoczęła w rękach - Oksany Choliewy, tancerki związanej z Helikon-Opera, tak samo jak autor scenografii  - Igor Nieżnyj.
Partie Tatiany (sopran) śpiewać będą przemiennie Polka – Joanna Tylkowska (wystąpi podczas premiery) i Rosjanka Jekatierina Feoktisowa, w rolę Łariny wcieli się Jekatierina Obliezcowa a w rolę Filipiewny zaśpiewa Maria Gierasimowa.

Orkiestrę i chór szczecińskiej Opery na Zamku poprowadzi natomiast niemiecki dyrygent Frank Zacher. To także efekt współpracy transgranicznej szczecińskiej opery, która nawiązała ścisłe kontakty ze środowiskiem niemieckich muzyków Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Od 1 marca wszyscy rosyjscy realizatorzy i wykonawcy są w komplecie w Szczecinie i wkroczyli w najbardziej intensywny okres prób i przygotowań przed premierą.
Zainteresowanie szczecińskim „Onieginem” jest ogromne. Wolnych biletów już nie ma. Na premierę, która odbędzie się 22 marca zapowiedzieli się czołowi dziennikarze i krytycy muzyczni z wielu stolic Europy. Zjedzie także elita kulturalna z niemieckich obszarów przygranicznych - Berlina, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Niewątpliwie szczeciński spektakl „Eugeniusza Oniegina” będzie wielkim wydarzeniem kulturalnym po obu stronach Odry.


Obsada premierowa:
Eugeniusz Oniegin – Rodion Pogossow( Rosja)
Tatiana – Joanna Tylkowska
Olga – Małgorzata Kustosik
Leński – Paweł Wolski

Łarina – Jekaterina Obliezowa (Rosja)
Filipiewna – Maria Gerasimowa (Rosja)
Gremin – Janusz Lewandowski
Triquet – Piotr Zgorzelski
Zariecki – Mirosław Kosiński
Guillot – Wiesław Łągiewka
Rotmistrz – Michał Marszałek
Wieśniak – Marcin Scech

Opublikowano (bez wykazu obsady) 
na stronie internetowej Głosu Rosji
4.03.2013

1 komentarz:

  1. Już dawno żyję w Szczecinie. U mnie duża rodzina, dzieci. Chciałam by żeby oni znali mój język ojczysty. Lecz mi zajmować się z nimi nigdy. Znaleźć wykłady języka rosyjskiego w naszym mieście okazało się nie tak prosto. Przyjaciółka opowiedział o świetnej stronie internetowej http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737 . Teraz dzieci przechodzą intensywny kurs języka rosyjskiego, czasami mogę porozmawiać z nimi na języku ojczystym :)

    OdpowiedzUsuń