01 grudnia 2019

Nowy statek badawczy rosyjskich wojskowych


PRZEMYSŁ STOCZNIOWY, WOJSKO 
ROSJA
"Akademik Agiejew", nowy oceaniczny statek badawczy wojsk rosyjskich
21 listopada tego roku z pływającego doku w petersburskiej stoczni Kanonersky Shipbuilding Plant CJS - zwodowano dla potrzeb rosyjskiego wojska - oceaniczny statek badawczy I klasy (projekt 16450)  - „Akademik Agiejew” (kod NATO „Garage-Guys”). Ceremonia zwodowania odbyła się w obecności przedstawicieli Głównego Departamentu Badań Głębinowych Ministerstwa Obrony Rosji.

"Akademik Agiejew", to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie statków badawczych na świecie. Posiada bogaty asortyment najnowocześniejszego sprzętu i narzędzi do badania mórz i oceanów, m.in. bezzałogowe roboty głębinowe.

Dla potrzeb wojskowych,statek wyposażono także w system monitorowania oceanu "Harmonia", z pomocą którego jest w stanie zlokalizować najnowszej generacji okręty podwodne. Po ustaleniu lokalizacji, system „Harmonia” przekazuje konieczne dla  przechwycenia i eskorty łodzi podwodnych - do lotnictwa morskiego i marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej. 
"Akademik Agiejew" przy nabrzeżu wyposażeniowym petersburskiej stoczni
 "Akademik Agiejew", to nie jedyny oceaniczny statek badawczy w marynarce wojennej Rosji,

W 2015 r. do jej składu przyjęto statek badawczy (projekt 22010) „Bursztyn”. Wzbudza on szczególną uwagą marynarki wojennej USA, która go nieustannie monitoruje.

 Amerykanie uważają, że nie jest to zwykły statek naukowy, ale zaawansowany technologicznie zwiadowca głębinowy, zdolny do podłączenia się do kabli komunikacyjnych by ściągać z nich poufne informacje. Tym bardziej, jak twierdzą, że stałe obszary jego badań i penetracji znajdują się, z nieznanych Amerykanom powodów, w akwenach, w których biegną transoceaniczne kable komunikacyjne.

Podczas pierwszego rejsu  „Bursztyn” (Jantar) spenetrował wschodnie wybrzeże USA i Kanady, przepływając stosunkowo blisko baz strategicznych atomowych okrętów podwodnych i wielokrotnie przekraczając trajektorię kabli podwodnej komunikacji z Europą. Zdaniem wojskowych USA - rezultatem tego rejsu było opanowanie i wykorzystanie w interesie Rosji sekretnej informacji o wypłynięciu okrętu podwodnego SSBN-742 Wyoming (klasy Ohio) z pociskami balistycznymi na pokładzie, jego marszrucie z dokładnym czasem rejsu i wskazaniem  postojów pośrednich, oraz celu finalnego, jakim była baza marynarki wojennej w Szkocji. Publikacja efektów prac rosyjskiego statku badawczego „Bursztyn” wywołała wówczas panikę w sztabie marynarki wojennej USA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz