10 września 2018

O gospodarce wschodnich rubieży Rosji we Władywostoku


We Władywostoku od jutra rozpoczyna się Wschodnie Forum Ekonomiczne (11 -13 września br.) z tradycyjnym udziałem w nim prezydenta Władysława Putina w sesji plenarnej Forum.  Tematem wiodącym spotkania biznesu na Dalekim Wschodzie Rosji jest „poszerzanie granic możliwości".

Program Forum zawiera ponad 50 wydarzeń biznesowych, w tym sesje panelowe, dialogi biznesowe i okrągłe stoły.

Praca w ramach programu biznesowego Forum  będzie prowadzona w czterech głównych obszarach:

1.    Pierwszy blok tematyczny "Narzędzia wsparcia inwestorów: kolejne kroki" zostanie poświęcony wynikom i perspektywom mechanizmów rozwojowych w regionie, obszarom zaawansowanego rozwoju oraz  Wolnemu Portowi Władywostok.

2.    W ramach drugiego kierunku: „Priorytety sektorowe Dalekiego Wschodu" uczestnicy Forum będą dyskutować o problemach rozwoju branż, dzięki którym wzrost gospodarczy regionu będzie realizowany w najbliższych latach.

3.    Blok tematyczny: "Globalny Daleki Wschód: międzynarodowe projekty współpracy" obejmuje wydarzenia biznesowe dotyczące ,takich zagadnień, jak współpraca gospodarcza regionu Dalekiego Wschodu z sąsiednimi krajami, rola korytarzy transportowych Dalekiego Wschodu dla regionu Azji i Pacyfiku, utworzenie międzynarodowego węzła medycznego we Władywostoku, integracja i współpraca energetyczna w regionie Azji i Pacyfiku, rozwój zasobów Oceanu Światowego.

4.    Wśród tematów do dyskusji w bloku "Tworzenie warunków dla życia ludzi" - realizacja krajowych projektów z zakresu demografii, zdrowia, kultury, edukacji i nauki, mieszkalnictwa i środowiska miejskiego na Dalekim Wschodzie.

Organizatorzy przewidują siedem dialogów biznesowych w ramach Forum: Rosja-Chiny, Rosja-Indie, Rosja-Republika Korei, Rosja-Japonia, Rosja-ASEAN, Rosja-Bliski Wschód, oraz Rosja-Europa.

BIZNES I PREZYDENT ROSJI

Rosyjski prezydent, który jest już od dzisiaj we Władywostoku i zdążył spotkać się z Shinzo Abe, premierem Japonii, odwiedził  też stoisko Funduszu Rozwoju Dalekiego Wschodu na terenie Wschodniego Forum Ekonomicznego

Władimir Putin poparł pomysł opracowania propozycji Korporacji Rozwoju Dalekiego Wschodu, aby przenieść część funkcji sprawozdawczych małych firm z obszarów  zaawansowanego rozwoju, tak aby organy kontrolne sprawdzały nie same firmy, ale korporację. Propozycję złożył szef korporacji - Denis Tichonow, podczas odwiedzin stanowiska poświęconego instytucjom rozwoju Dalekiego Wschodu.

Wyjaśnił on w rozmowie z prezydentem, że uwaga organów nadzorczych w zakresie kontroli takich małych i średnich przedsiębiorstw jest dość duża. Dlatego też Korporacja sugeruje, aby te spółki pełniły część funkcji, na przykład zlecając rozliczenia dla rezydentów, głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Proponuje się, aby kontrola podatkowa "przychodziła z kontrolami nie do tych firm, ale do korporacji rozwojowej, i tylko w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek naruszeń trafiłaby do jej członków (małych i średnich firm) w celu przeprowadzenia kontroli na miejscu". "Pracuj nad tym wnioskiem", powiedział Putin, odnosząc się do Jurija Trutniewego, wicepremiera Rosji i wysłannika prezydenta na Dalekim Wschodzie. Denis Tichonow dodał, że jeśli głowa państwa poprze taką inicjatywę, Ministerstwo Rozwoju Dalekiego Wschodu może przygotować rozporządzenie legislacyjne w tej sprawie.

Aleksiej Czkunkow,  dyrektor generalny  Funduszu Rozwoju Dalekiego Wschodu, poinformował Władimira Putina  o pracach nad udzielaniem pożyczek na preferencyjnych warunkach na projekty inwestycyjne w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym, a także o pozyskiwaniu kapitału w takich projektach. Na pytanie prezydenta na jakim etapie jest decyzja rządu o dekapitalizacji funduszu,  dyr. Czkunow, powiedział, że decyzja została podjęta przez rząd. "Czy decyzja została podjęta, ale czy są pieniądze?" dopytywał się dalej prezydent, zwracając się do Denisa Trutnewa. W odpowiedzi usłyszał, że 8 miliardów rubli zostało już przydzielone na te cele, które zostaną przydzielone w 2018 r., a rząd planuje kontynuować prace nad regularnym obniżaniem ratingu tej instytucji rozwojowej.

Władimir Putin był także zainteresowany programem FRDW dot. preferencyjnego finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw. Szef funduszu poinformował, że w 2016 r. wdrożono program, zgodnie z którym małe przedsiębiorstwa na Dalekim Wschodzie mogły uzyskać pożyczkę z funduszu na poziomie 10,5% na warunkach, w których w przypadku rynku detalicznego stawki dla nich wyniosły około 15%.

Dyr. Czkunow zauważył, że teraz, w warunkach niższej stopy kluczowej, kredyty komercyjne dla małych przedsiębiorstw stały się bardziej dostępne. "Czy mogą ponownie otrzymać kredyt?" dopytywał Władimir  Putin, zauważając niedopasowanie takiego wskaźnika w obecnych warunkach gospodarczych. Szef funduszu z kolei obiecał prezydentowi wypracować odpowiednie mechanizmy.

Odwiedzając stoisko Agencji Dalekiego Wschodu zajmującej się przyciąganiem inwestycji, Władimir Putin zainteresował się prezentowanym projektem budowy zakładów produkcji celulozy i papierni w Kraju Chabarowskim. Szef Agencji Leonid Pietuchow,  powiedział, że dla chińskiego przedsiębiorstwa China Paper, które jest inwestorem projektu, przydzielono grunty z obowiązkiem reprodukowania lasu na tym terenie. Putin zauważył, że proces reprodukcji bazy surowcowej powinien być monitorowany „w najbardziej ostrożny sposób, jedno - na papierze, a drugie - w rzeczywistości".

ROZMOWY ROSYJSKI-JAPOŃSKIE

We Władywostoku Władimir Putin przeprowadził dzisiaj rozmowy z premierem Japonii Shinzo Abe. Omówiono niektóre aktualne kwestie dwustronnej współpracy, w szczególności w sferze gospodarczej, humanitarnej i wojskowej.

W wyniku międzynarodowych konsultacji podpisano pakiet dokumentów dwustronnych. Po spotkaniu Władimir Putin i Shinzo Abe złożyli oświadczenia dla prasy.

Przed rozpoczęciem rozmów prezydent Rosji i premier Japonii odwiedzili zakład, w którym uruchomiono przenośnik do produkcji silników do samochodów Mazda.

Foto: Służby prasowe Kancelarii Prezydenta FR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz