piątek, 5 stycznia 2018

Prawosławne Boże NarodzenieDo niedawna, w niewielkiej, nowej cerkiewce prawosławnej parafii św. Mikołaja, powstałej w Szczecinie już w pierwszej połowie 1946r., proboszcz parafii, ks. Paweł Stefanowski odprawiał nabożeństwa dla niewielkiej, około 200 osobowej grupy wiernych.
"Do naszej parafii należą Białorusini, Grecy, Łemkowie, Polacy, Rosjanie, Ukraińcy. Duże zróżnicowanie narodowościowe”, mówił ponad siedem lat temu ks. Piotr. „Do czasu, gdy tu przyszedłem (tj. do 1997r.), kazania w cerkwi były wygłaszane po rosyjsku. Ja przeszedłem na język polski. Niestety, tak się stało, że na początku lat 90. prawie we wszystkich szkołach Szczecina zlikwidowano język rosyjski. Zauważyłem, że dla wielu młodych ludzi kazanie po rosyjsku jest niezrozumiałe. Cóż zyskaliby tacy parafianie, gdyby prawie w stu procentach nabożeństwo było dla nich niezrozumiałe?" 
Boże Narodzenie  w szczecińskiej cerkwi, 2014r.

W tym roku będzie musiał ks. Piotr mocno podumać, w jakim języku  mówić kazania, bo diaspora ukraińska bardzo się rozrosła. Niewykluczone, że będzie musiał powrócić do języka rosyjskiego i prowadzić nabożeństwa, i po polsku, i po rosyjsku.  
Zgodnie z informacją zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego, w ub. roku wydano pracodawcom regionu ponad 2 tys. zezwoleń na pracę pracownikom ze Wschodu, głównie z Ukrainy. Wielu z nich wyjedzie zapewne na święta do rodzin, ale część zostanie w Polsce. Niewykluczone, że Ukraińcy wyznania prawosławnego pójdą do nowej, szczecińskiej cerkiewki.

Tegoroczne prawosławne Boże Narodzenie – Rożdiestwo Christowo - jest obchodzone w najbliższą niedzielę – 7 stycznia. Poprzedza je 40-dniowy post oraz, podobnie jak u katolików - wieczerza wigilijna.

Uroczystości świąteczne 6 stycznia, rozpocznie poranna (w szczecińskiej parafii – o godz.10-tej) Święta Liturgia Wigilii Bożego Narodzenia, zaś wieczorem (w szczecińskiej parafii o 17-tej) ks. Paweł wraz z wiernymi będzie celebrował tzw. wielkie powieczerije i jutrznię bożonarodzeniową.

7 stycznia natomiast, w święto Bożego Narodzenia (10.00), będzie sprawowana świąteczna Liturgia św. Bazylego Wielkiego, najważniejsza liturgia tych świąt w szczecińskiej parafii prawosławnej.  Wieczorem natomiast (17.00) odbędą się wielka wieczernia.


Do polskich prawosławnych został skierowany List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów PAKP (Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego), który jest publikowany niżej.


 
 Szanownym Gościom i Znajomym,

Drogim Przyjaciołom

prawosławnym

w kraju, w Rosji, na Białorusi

z innych zakątków globu,

składam najserdeczniejsze

życzenia z okazji świąt

Bożego Narodzenia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz