wtorek, 21 marca 2017

Ławrow. Po prostu, marka sama w sobie


Dzisiaj mamy oficjalnie pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, piękny dzień w Szczecinie, słoneczny, ciepły i radosny. Ten dzień jest zapewne też dniem radosnym dla szefa rosyjskiej dyplomacji, Siergieja Lawrowa, który dzisiaj kończy 67 lat.
Niezwykły, nietuzinkowy człowiek i znakomity polityk, symbol bez mała i wzór dyplomaty dla wielu pokoleń, nie tylko w Rosji, która od czasów carskich  jest jedną z najlepszych służb dyplomatycznych na świecie. 
Nie mam zamiaru przytaczać jego całego życiorysu. Wspomnę tylko,że do 1991r.  był członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego  
Przez dziesięć lat, od stycznia 1994r. do marca 2004r.  pełnił funkcje Stałego Przedstawiciela Federacji Rosyjskiej przy ONZ oraz przedstawiciela Rosji w Radzie Bezpieczeństwa. 
Ministrem spraw zagranicznych został mianowany 9 marca 2004.  Dwa tygodnie temu minęło mu 13-lecie  ministrowania. Biegle mówi po angielsku, francusku oraz syngalesku. Plotkarskie media zdradzają jego niezwykłe poczucie humoru, elegancję i cięte riposty, upodobanie do gatunkowych wódek i hawańskich cygar. 
W  rankingu najbardziej cenionych przeze mnie polityków, mających pozytywny wpływ na losy świata wymieniam w kolejności dwóch polityków rosyjskich - prezydenta Władimira Putina i ministra Siergieja Ławrowa oraz niemiecką kanclerz Angelę Merkel. 
Obu Rosjan cenię za ich wybitną inteligencję, pragmatyzm i skuteczność w polityce, niosącej korzyści Rosji i Rosjanom oraz światowego pokoju i bezpieczeństwa, zaś Angelę Merkel za to, że wbrew różnym przeciwnościom i opinii publicznej, potrafi szlachetne ideału chrześcijańskie, nie tylko wyznawać, ale i konsekwentnie realizować w politycznej praktyce. Mało komu się to udaje. jej - tak.  
Siergieja Ławrowa szalenie cenię nadto za światowe mistrzostwo nie do pokonania  w sztuce dyplomacji.

Лучшие пожелания с днем рождения 
господин Сергей Лавров,
дальнейших успехов 
и эффективных дипломатических дел, 
несущих мир и безопасность 
мира и России. 
С днем рождения!

1 komentarz:

  1. Pan minister Ławrow to niewątpliwie najlepszy dyplomata naszych czasów. Człowiek niezwykle piękny tak fizycznie jak i duchowo. Sympatyczny, miły i ta dostojność wprost książęca. Wszędzie budzi podziw i zachwyt i ta mądrość i inteligencja obecna wyłącznie u osób o lewicowych,postępowych przekonaniach. Jestem pod wielkim urokiem Pana Ławrowa i życzę Mu dalszych sukcesów i dużo zdrowia.
    Wszystkiego najlepszego Panie Ministrze!

    Ps Do duetu Putin - Ławrow, pani Merkel mi trochę nie pasuje - to już nie ten poziom.

    OdpowiedzUsuń