31 sierpnia 2020

Pandemia i logistyka

LOGISTYKA 
PORTY 
NIEMCY
Trzy pytania do prof. dr inż.  Thomasa Wimmera, prezesa zarządu, Bundesvereinigung Logistik (BVL) eV
***

Pandemia nadal kontroluje świat. Jak zmienią się łańcuchy dostaw i jakiego wpływu można spodziewać się na branżę logistyczna?

- Blokada wywołana pandemią była testem warunków skrajnych ujawniających słabości, które nie zostały rozpoznane podczas normalnej pracy lub które zostały zaakceptowane po rozważeniu kosztów i ryzyka. Obejmuje to zakres magazynowania, pojedyncze źródła lub znajomość partnerów w łańcuchu wartości lub w sieci. Spółki są już w trakcie wprowadzania zmian w procesach w tych obszarach i wzmacniają zarządzanie ryzykiem.

Wydaje się, że z powodu pandemii trendy w logistyce w 2020 roku schodzą na dalszy plan. Jakie są Pana zdaniem najważniejsze trendy na najbliższe lata?

- Niedawno opublikowane studium trendów i strategii BVL podsumowuje następujące ustalenia: są trzy najważniejsze tematy na najbliższe kilka lat. To cyfryzacja procesów biznesowych, przejrzystość łańcucha wartości i wszechobecna presja kosztowa. Tworzenie sieci i gotowość do wymiany danych w oparciu o zaufanie, a także sztuczna inteligencja, analityka biznesowa i robotyka są ściśle powiązane z cyfryzacją i przejrzystością. Aspekty presji kosztowej to zmiana zachowań zakupowych, wahania popytu, ryzyko i przerwy, ale także protekcjonizm i teoretycznie możliwa deglobalizacja. Zrównoważony rozwój procesów logistycznych i niedobór wykwalifikowanych pracowników również należą do głównych trendów. W Internecie pod adresem www.bvl-trends.de znajduje się wiele informacji o trendach.

- Niemiecki Kongres Logistyczny w Berlinie pomimo pandemii odbędzie się w październiku. Czego oczekuje Pan od tego wydarzenia?

Poprzez to spotkanie twarzą w twarz chcemy wysłać znak pewności siebie. Pod koniec dramatycznego roku oferujemy możliwość osobistych spotkań, których brakowało od miesięcy, wymiany pomysłów i zebrania informacji. W ten sposób w równym stopniu otworzymy analogowe i cyfrowe drogi dostępu. Oczekujemy i mamy nadzieję dla nas i naszych gości żywych i niespokojnych dni nowej normy z impulsami do podejmowania rozważnych decyzji i ich wdrażania - a tym samym szybkiego ponownego ustabilizowania gospodarki i społeczeństwa.

Wywiad pochodzi 
z ostatniego biuletynu informacyjnego 
zespołu portowego Bremenhaven 
 bremenports GmbH & Co. KG,  
patrz: https://bremenports.de/drei-fragen-an-prof-dr-ing-thomas-wimmer-vorsitzender-des-vorstands-bundesvereinigung-logistik-bvl-e-v/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz