piątek, 2 grudnia 2016

Orędzie Putina: kapitałem Rosji są jej obywateleW.W. Putin wygłasza orędzie przed Zgromadzeniem Federalnym FR
Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej 1 grudnia, w Sali Gieorgijewskiej Wielkiego Pałacu Kremlowskiego wystąpił po raz 13-ty z orędziem do narodu, w historii Rosji wygłoszono 23 takie przemówienia.

Na Kreml zaproszono deputowanych Dumy Państwowej i Rady Federacji, członków rządu, przedstawicieli Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, Prokuratora Generalnego, przewodniczących Centralnej Komisji Wyborczej, Izby Obrachunkowej i Izby Społecznej oraz szefów regionów i kluczowych komisji, a także krajowe i zagraniczne media, dla których wydano 616 imiennych akredytacji.

W tym gronie znalazły się dwie polskie telewizje - TVP (red. Tomasz D. Jedruchow, Borys Czerniawski, operator) oraz TVN (red, Andrzej Zaucha, Jacek Kuźmiar, operator). Swoje ekipy przysłali: Reuter, BBC, niemiecka telewizja ZDF, Bloomberg, agencja AP, obecne były również telewizje Bliskiego i Dalekiego Wschodu, korespondenci: Washington Post, niemieckich gazet: Die Zeit, FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) i innych zachodnich mediów. Tradycyjne spotkanie dziennikarzy krajowych i zagranicznych z prezydentem Putinem, podsumowujące miniony rok zaplanowane jest na 22 grudnia.

Mimo obecności polskich kamer na Kremlu, w TVP nie zwrócono uwagi na orędzie Putina, ale na rozpoczęcie przez Ukrainę dwudniowych manewrów rakietowych w „okolicach zaanektowanego przez Rosję Krymu”.

Wystąpienia prezydenta Rosji mają swoją specyfikę. Charakteryzuje je nie tylko rozległa wiedza o państwie, jego kondycji i funkcjonowaniu, ale też wielka wrażliwość społeczna, nieprzechodzenie do porządku dziennego nad sygnalizowanym przez ludzi problemami.

Wizja strategii rozwoju Rosji, jaką roztoczył w swoim orędziu Władimir Putin jest bardzo spójna i oparta na realnych przesłankach, nie tylko ekonomicznych. Wbrew temu, co podają polskie i zachodnie media – Władimir Putin opiera ją m.in. o wykształcone, rozwijające się społeczeństwo obywatelskie, zdolną i ambitną młodzież, której państwo zapewnia optymalne warunki wychowania i nauki. Rosja może się pochwalić wzrostem demograficznym (przy wskaźniku dzietności 1,8) i niższą niż w Europie śmiertelnością niemowląt. Także specjalnym programem pracy z wybitnie uzdolnionymi dziećmi i młodzieżą.

Dla Putina kapitałem Rosji są jej obywatele, skonsolidowani wokół pryncypialnych potrzeb państwa. Jest to dla niego wyraz współczesnego patriotyzmu.

Kiedy mówię o solidarności i jedności, mam na myśli świadomą, naturalną konsolidację obywateli dla pomyślnego rozwoju Rosji. Czy jest to możliwe do osiągnięcia ważnych celów strategicznych w podzielonym społeczeństwie? Czy można rozwiązać te problemy z parlamentem, gdzie zamiast produktywnej pracy są konkursy ambicji i bezowocne kłótnie?” – zadaje retoryczne pytania.

Wizja Putinowskiej strategii  podkreśla znaczenie organizacji pozarządowych i woluntariatu, społeczną potrzebę ochrony środowiska i apele np. o ustawową ochronę bezdomnych zwierząt, zwraca uwagę na stosunek służb społecznych (socjalnych) wobec obywateli.  

Rosja wg Putina na być przyjaznym i bezpiecznym państwem dla ludzi.  Rosjanie oczekują, dowodził Putin, że ich ojczyzna stworzy im „duże i równe szanse do samorealizacji, stworzy warunki dla przedsiębiorczej, kreatywnej, obywatelskiej inicjatywy, liczą na szacunek wobec siebie, swoich praw, wolności, do własnej pracy”. I to Rosja musi im bezwzględnie zapewniać.

Kolejnym walorem orędzia prezydent Putina jest jego język – niezwykle ciepły wobec własnej ojczyzny i jej mieszkańców, pozbawiony jakiejkolwiek agresji wobec wrogów Rosji, choć ich świadomość przewija się przez całe wystąpienie. „Nam nie są potrzebni wrogowie, lecz przyjaciele”, partnerski dialog i szacunek - uważa.  

Takie zasady na arenie międzynarodowej, jak „sprawiedliwość, szacunek i zaufanie są uniwersalne”, przypominał Putin, „w takim samym stopniu wymagane od każdej osoby i całego społeczeństwa”. W Rosji, „każda niesprawiedliwość i fałsz są traktowane bardzo poważnie”, dlatego też Rosja „zdecydowanie odrzuca arogancję, chamstwo i egoizm”, gdziekolwiek to się objawia wobec Rosji i Rosjan, za to bardzo ceni odpowiedzialność, etyczne zachowanie, troskę o interes publiczny, chęć słuchania innych i szacunek wobec ich opinii.

Chyba nie można było jaśniej, prościej i bardziej elegancko zareagować na przejaw zachodniej rusofobii. Wszystkie tezy o „arogancji Rosji” i jej Putina, zgłaszane w dokumentach, stwierdzeniach polityków i publikacjach mediów Zachodu - można o kant stołu rozbić.

Trzecią rzeczą, jaka mnie uderzyła w wystąpieniu Władimira Putina jest spójność wizji rozwoju Rosji. Gospodarka narodowa nie jest oderwana od sektora finansowego, ani też, od jakości kadry naukowo-technicznej czy współczesnej nauki. Na każdej tej płaszczyźnie jest zwrócona uwaga, na jakość świadczonych usług, nowoczesne technologie, wysoki topień innowacyjności. Główne wskaźniki makroekonomiczne Rosji są na przyzwoitym, stabilnym poziomie a kierunki reorganizacji struktury gospodarczej - korzystne, odradzający się sektor rolno-spożywczy dał więcej przychodów niż sprzedaż rosyjskiej broni. Także zmiany polityczne, idące w kierunku większej demokratyzacji państwa można określić, jako zadowalające. Rosja, mimo uporczywych sankcji ekonomicznych i politycznych wybrała kierunek, który ją tylko wzmacnia. Oby tak dalej.
Powodzenia Panie Prezydencie!

Pełen tekst orędzie W. Putina do Zgromadzenia Federalnego:

w języku rosyjskim:
Opublikowano
MAI Russia Today/Rossija Segodnia - Sputnik Polska
 "Orędzie Putina: dla Prezydenta kapitałem Rosji są jej obywatele"

 

2 komentarze:

  1. Polskie media celowo przemilczały. Te wolne i te reżimowe. Wszystkie. Pozdrawiam
    jasny gwint

    OdpowiedzUsuń
  2. Majestatyczna sala,wielce szanowne audytorium i wyjątkowy przemawiający Prezydent Rosji. Mówił spokojnie, z troską, zrozumiałym językiem, bez patosu i zbędnego teatru. Tak jak powinno, jak przystsło na wielkie państwo i wybitnego przywódcę. Oto majestat Rosji, której kibicuję.

    OdpowiedzUsuń