poniedziałek, 26 grudnia 2016

Doktor Liza – epitafiumRosja we wczorajszej  katastrofie lotniczej  straciła swoich najlepszych ambasadorów w sferze kultury i działalności charytatywnej.
W Polsce Chór Aleksandrowa był znany, kochany i odbierany zawsze pełnymi salami słuchaczy i gorącym aplauzem.  
O doktor Lizie, czyli o Jelizawiecie Glince, która także jest ofiarą tej tragicznej katastrofy Polacy mniej wiedzą.
Doktor Liza, to znana w Rosji  filantropka i działaczka charytatywna, z szefowa fundacji „Sprawiedliwa Pomoc", ratującej dzieci z terenów ogarniętych wojną. Leciała do Latakii, by dostarczyć środki medyczne do jednego ze szpitali.

„Rozum nie może pojąć, że nie ma jej więcej z nami. Serce nie chce w to uwierzyć”, napisał szef rosyjskiej Rady Prezydenckiej na rzecz Praw Człowieka Michaił Fiedotow na oficjalnej stronie instytucji, o czym przypominał wczoraj Sputnik Polska na swoich kolumnach portalu internetowego. „Liczyliśmy na cud, aż do ostatniej chwili. A ona była sama cudem, niebiańskim posłaniem o cnocie”, dodał.

Jelizawieta Glinka znalazła się w tym roku w gronie nielicznych Rosjan specjalnie uhonorowanych  przez prezydenta Rosji za zasługi dla kraju. Z rąk Władimira Putina, na początku grudnia dostała odznaczenie państwowe za wybitne osiągnięcia w działalności charytatywnej i praw człowieka.  Doktor Liza, zwierzyła się  wtedy, że wkrótce chce pojechać do Syrii. 
„Najważniejsze prawo – to prawo do życia,”  mówiła, odbierając nagrodę. „W tym trudnym czasie jest bezlitośnie deptane. Dla mnie jest niezwykle trudno patrzeć na zabite i ranne dzieci Donbasu, na chore i martwe dzieci Syrii”, podkreśliła. „Nigdy nie wiadomo, czy wrócimy żywi, bo jest wojna — to piekło na ziemi i wiem, co mówię. Ale jesteśmy przekonani, że dobroć, współczucie i miłosierdzie są silniejsze niż jakakolwiek broń”, dodała.

Jelizawieta Glinka urodziła się 20 lutego 1962 roku w wojskowej rodzinie. Po ukończeniu w 1986 roku Rosyjskiej Narodowej Akademii Medycznej w Moskwie ze specjalizacją pediatra anestezjolog wyjechała wraz z mężem do USA, przypomina portal Sputnik Polska. Studiowała tam opiekę paliatywną.  Tam właśnie zaangażowała się w pracę w hospicjum. Po powrocie do kraju, zaowocowało to jej uczestnictwem w pracach Pierwszego Moskiewskiego Hospicjum. Z kolei w Kijowie, gdzie mieszkała przez kilka lat, założyła także pierwsze hospicjum.
W 2007 r. powołała do życia w Moskwie fundację „Sprawiedliwa Pomoc", która zapewnia opiekę medyczną i pomoc finansową m.in. chorym na raka i bezdomnym. 
Wojna domowa  we wschodniej Ukrainie niosła wiele nieszczęść wśród dzieci i młodzieży, wobec których dr Liza nie  została obojętną. Zorganizowała ewakuację dzieci z chorobami serca z Donbasu do szpitali w Moskwie i Petersburgu.
W 2015 roku wielokrotnie wyjeżdżała do Syrii, by nadzorować dostawy leków i pomocy medycznej Syryjczykom. Zorganizowała też schronisko dla dzieci z amputowanymi kończynami, gdzie mogą przechodzić rehabilitację po pobycie w szpitalu.
Dla Rosji i świata ogarniętego wojnami i krwawymi konfliktami śmierć Jelizawiety Glinki jest wyjątkową stratą.

 Na podstawie 
SPUTNIK POLSKA (MAI Russia Today), 25 grudnia 2016 
https://pl.sputniknews.com/swiat/201612254502907-katastrofa-tu-154-rosja-jelizawieta-glinka/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz