piątek, 15 lipca 2016

LNG na BałtykuGOSPODARKA MORSKA, ŻEGLUGA
ROSJA / POLSKA

LNG tanker (gazowiec)
Gazprom rozważa udział niemieckich firm przy realizacji rosyjskiego projektu inwestycyjnego „LNG Bałtyk”, w tym budowy fabryki LNG i portowego terminalu eksportowego LNG w porcie Ust- Ługa w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, o czym poinformował dzisiaj (15 lipca) Siergiej Gustow, prezes spółki Gazprom LNG Petersburg, należącej do Grupy Gazprom.

Zgodnie z projektem, zakład produkcyjny LNG będzie w stanie dostarczać na rynek 10 mln ton LNG, z opcją rozbudowy mocy przerobowych do 15 mln ton gazu skroplonego rocznie.  

„Bierzemy pod uwagę kompetencje niemieckich firm w zakresie innowacyjności technologii i rozwiązań poważnych, istotnych części projektu. Mogę powiedzieć, że rozmowy z firmą Siemens, BASF, TGN i innymi zakończyły się sukcesem”, poinformował prezes Gustow i dodał: „ Inżynieryjne centrum LNG może być zlokalizowane wyłącznie w Rosji, w ścisłej współpracy z niemieckimi firmami”.

Zgodnie z projektem, zakład produkcji LNG i jego portowy terminal eksportowy mają być gotowe do końca 2021 r.

W momencie uruchomienia zakładu LNG i jego eksportu z Ust-Ługi, staną się one poważnym konkurentem świnoujskiego gazoportu, ze względu na cenę, jakość i niezawodność dostaw, bowiem będzie oferował klientom LNG bez pośredników, jakim na rynku europejskim i bałtyckim, jest terminal portowy LNG w Świnoujściu. Jednocześnie będzie wielką konkurencją dla dostawców LNG do Świnoujścia, zarówno ze względu na cenę LNG, czas dostawy, jak również nieporównywalnie niższe koszty frachtu LNG wobec kosztów przywozu LNG drogą morską z USA czy Kataru do Polski. 

Zdaniem Kiriłła Mołodsowa, wiceministra energetyki Rosji, zużycie LNG w Rosji i w strefie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej wzrośnie do 5 mln ton rocznie w 2025r., zużycie gazu skroplonego praktycznie podwoiło się w ciągu ostatnich 15 lat. I ta tendencja, jego zdaniem będzie się utrzymywała nadal. Już wcześniej, szef rosyjskiego resortu energetyki, minister Aleksander Nowak, zwracał uwagę, że globalne zużycie LNG wzrośnie z 300 mln ton do 600 mln ton.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz