sobota, 11 czerwca 2016

Dzień Rosji12 czerwca 1990r., 26 lat temu, obradował pierwszy Zjazd Deputowanych Ludowych RFSRR, na którym ogłoszono Deklarację Suwerenności Państwowej Rosji.

Głównym stwierdzeniem tego dokumentu było to, że we wszystkich sprawach państwowych i życia publicznego RFSRR ma pełną władzę. Uznano wyższość rosyjskiej konstytucji i rosyjskiego prawa na całym obszarze Rosji. Deklaracja potwierdziła prawne zrównanie szans dla wszystkich obywateli, partii politycznych i organizacji społecznych. Przyjęto w niej zasadę rozdzielenia władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej, konieczność znacznego rozszerzenia praw republik autonomicznych, regionów, krajów i obwodów RFSRR. Przyjęto też nową nazwę państwa - Federacja Rosyjska (Rosja) oraz wprowadzono do konstytucji nowe symbole państwowe, odzwierciedlającą nowe realia polityczne.

Rosja otrzymała nowy ustrój polityczny.

Dokładnie rok później odbyły się w Rosji pierwsze w historii kraju bezpośrednie wybory prezydenckie, które wygrał Borys Jelcyn. W 1993r. przyjęto nową konstytucję.

Rosja, teraz już, jako Federacja Rosyjska weszła w nowy etap swojej historii.

Od 1994r. na mocy dekretu prezydenta Jelcyna – 12 czerwca jest świętem narodowym, obchodzonym, jako Dzień Deklaracji Suwerenności Państwowej Rosji. Po telewizyjnym wystąpieniu Borysa Jelcyna do narodu, 12 czerwca 1998r. - święto Deklaracji zaczęto nazywać Dniem Rosji (День России).

Niemniej jednak, oficjalna ta nazwa tego święta została przyjęta 1 lutego 2001r., po przyjęciu nowego Kodeksu pracy, w którym zapisano, że 12 czerwca jest dniem wolnym od pracy, świętem narodowym - „Dzień Rosji”, obchodzonym na obszarze całej Federacji Rosyjskiej. 

Dla współczesnych Rosjan Dzień Rosji jest najważniejszym świętem w kraju, oznacza on dla nich początek współczesnej historii państwa i Federacji Rosyjskiej.

Tego dnia, w całej Rosji tradycyjnie odbywają się na wielką skalę różne imprezy kulturalne, sportowe i rekreacyjne.  W dużych miastach, mieszkańcy wychodzą na parady, organizowane są koncerty i pokazy fajerwerków.  Np. nad Placem Czerwonym tego dnia 2004 r. odbył się pokaz akrobacji lotniczych „Russian Knights" (Rosyjscy Rycerze) i innych samolotów bojowych, które pozostawiły po sobie ślad w postaci trójkolorowej fagi rosyjskiej. Co było swoistym ewenementem, bowiem od ponad 40 lat był zakaz przelotu samolotów bojowych nad placem.  W 2007 r. „Dzień Rosji” mieszkańcy Krasnojarska uczcili przemarszem kilku tysięcy ludzi ubranych w biało-niebiesko-czerwone barwy, tworząc kilkukilometrową żywą flagę Rosji. W 2008 roku dzień Rosji świętowano przez 4 dni od 11 do 14 czerwca, w Tomsku zbudowano z tej okazji ogromnego drewnianego rubla -100 razy większą kopie monety, w Samarze odtworzono historyczną bitwę zrekonstruowanych oddziałów Pożarskiego i Minina z oddziałami polskim, które najechały na Rosję w 1612 r., w Moskwie natomiast zorganizowano trzygodzinny koncert, na którym podsumowano ogólno-rosyjski konkurs „Siedem cudów Rosji”. Mieszkańcy Wołgogradu w 2009r. na centralnym deptaku układali z puzzli mapę Rosji kraju o rozmiarach 35 m2, w Sewastopolu młodzież przeszła przez centrum miasta niosąc 30-metrową flagę Rosji.

Moskwiczanie „Dzień Rosji” z 2011r. zapamiętają na długo. W kilku miejscach miasta ustawiono sceny i zorganizowano koncerty, ale punktem kulminacyjnym był koncert na Pl. Czerwonym – trzy wielkie sceny, na nich najpopularniejsi w Rosji artyści a na zakończenie pokaz fajerwerków zsynchronizowanych z muzyką. To weszło już w tradycję i takie koncerty na Pl. Czerwonym odbyły się w „Dzień Rosji” też w następnych latach.

Oczywiście w tym roku także będzie koncert na Placu Czerwonym w Moskwie z udziałem najpopularniejszych gwiazd muzyki rozrywkowej, będzie też pokaz ogni sztucznych, a także mnóstwo imprez w innych miejscach miasta. Teatry wystawią kilka premier, m.in. musicalu „Ballada o maleńkim sercu”.

W Sankt Petersburgu odbędzie się specjalny koncert na mierzei Wyspy Wasilewskiej, ostatnio modne na całym świecie – pokazy FlashMob „Dzień Rosji”, festiwal „Сестрорецкое подворье”, w Carskim Siole – festiwal „Dzień rosyjskiej chwały”, festiwal „Narodowa kolekcja”, jarmarki, wystawy.

 Podobnie będzie przebiegał ten dzień w innych większych i mniejszych miastach całej Rosji.


Mimo całej złożoności sytuacji, wynikającej z relacji Rosji z Zachodem, trudów życia codziennego, niepotrzebnych napięć serwowanych przez Zachód Rosji, Rosjanie autentycznie cieszą się ze swojej nowej państwowości. „Dzień Rosji” jest dla nich świętem bardzo radosnym.

Rosja się zmienia, szczególnie bardzo w ciągu ostatnich kilku lat. Rozwija się, racjonalnie wzmacnia segmenty swojej narodowej gospodarki, systematycznie poprawia standard życia obywateli. Opieki nad matką i dziećmi, czy młodymi małżeństwami, może jej pozazdrościć każdy Polak. Rosja odnosi spektakularne sukcesy dyplomatyczne i militarne. Tylko fanatyczny rusofob tego nie dostrzega. 

Wszystkim mieszkańcom Federacja Rosyjskiej,
tym znanym mi osobiście, z imienia i nazwiska, 
i tym wszystkim pozostałym, których nie miałam okazji jeszcze poznać,
życzę przede wszystkim,
by nie schodzili z obranej drogi, by strzegli, 
jak źrenicy w oku swojej Ojczyzny
i nie ulegali serwowanym im coraz częściej 
różnym prowokacjom.
Drodzy Rosyjscy Przyjaciele,
Macie wspaniały, piękny kraj, macie mądrych ludzi, 
inteligentnych przywódców i wspaniałego prezydenta,
 znacie swoją wartość i macie wytyczone cele na przyszłość. 
Nie znam innego większego bogactwa.
Wszystkiego najlepszego z okazji „Dnia Rosji”
Всего наилучшего по случаю „День России”!  
C праздникoм! 

2 komentarze:

 1. Z okazji Dnia Rosji życzę wygranej rosyjskiej drużynie w meczu z Anglią. Trzymam za Was kciuki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wynik meczy Rosja-Anglia 1:1 jest bardzo dobrym wynikiem, ale już krwawe bójki kibiców obu drużyn - już nie. Chamskie zachowanie widowni podczas grania hymnu rosyjskiego - również karygodne.
   Nie mniej jednak wynik powinien wszystkich Rosjan ucieszyć.

   Usuń