czwartek, 25 czerwca 2015

Wyborczy ring trzech kobiet, czyli wrestling po polsku


E. Kopacz, M. Kidawa-Błońska i B. Szydło
W październiku polskie społeczeństwo stanie przed kolejnymi wyborami, tym razem do sejmu i senatu RP. Główne walki wyborcze poprowadzą na ringu politycznym tym razem trzy panie: Ewa Kopacz i Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej oraz Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości. Jak będzie wyglądała ta pierwsza w najnowszej historii Polski „babska” konfrontacja – czas pokaże. Na razie nie wiadomo, czy to będzie sparing czy mecz stulecia.

Porażka w wyborach prezydenckich Bronisława Komorowskiego i zbliżające się jesienne wybory parlamentarne, zmusiły partię rządzącą w Polsce, Platformę Obywatelską (PO) - do przegrupowań i przemeblowania sceny politycznej. Przemeblowanie było od dawna konieczne, ale nie przy zastosowaniu kryteriów „afery podsłuchowej”, jak to zrobiono w PO. Zabrakło rzeczywistej oceny merytorycznej członków rządu, a kryterium ”głupot wypowiadanych przez polityków przy wódeczce”, nagranych przez wścibskich kelnerów i upublicznionych - jest moim zdaniem - po prostu idiotyczne. Dlatego, najbardziej kompromitujący Polskę ministrowie w rządzie pozostali i nader kierują kluczowymi resortami: MON i MSZ.

No cóż, nie moje małpy, nie mój cyrk, nie nazywam się Ewa Kopacz a rząd, to nie moja ekipa do rządzenia krajem i zrobienia czegokolwiek pożytecznego w Polsce i dla Polski, na arenie europejskiej czy światowej.

Jedna zmiana mnie natomiast usatysfakcjonowała – zmiana marszałka Sejmu RP, konstytucyjnie drugiej osoby w państwie. Wysadzenie ze stołka Radosława Sikorskiego, sztucznie przez media wykreowanego na polskie bóstwo polityczne, było swoistym majstersztykiem premier Kopacz.

Nigdy nie ukrywałam i nie ukrywam nadal, że dla mnie, akurat ten polityk ma najwięcej z całej plejady polskich polityków za uszami, a jego największym grzechem kardynalnym było wplatanie Unii Europejskiej w niebezpieczne awantury na kijowskim Majdanie i krwawą wojnę domową na Ukrainie.  Odpowiada za to osobiście. Utrzymywanie go na synekurach państwowych i zrobienie z niego po prezydencie - drugiej osoby w państwie - jest dla mnie objawem totalnej niedojrzałości politycznej PO, która nie posiada żadnej zdolności realnej oceny zjawisk politycznych, ani zachodzących wewnątrz kraju, ani za graniczną miedzą.

Natomiast zaproponowanie na opróżnione stanowisko Małgorzaty Kidawy-Błońskiej bardzo mnie cieszy. To spokojna, zrównoważona kobieta, socjolog z zawodu, z korzeniami sięgającymi szczytów przedwojennej sceny politycznej. Niewątpliwie jest w stanie zrozumieć, co to jest polska racja stanu w szerszym aspekcie, nie tylko z perspektywy rodzimego grajdołka i irracjonalnej adoracji USA polskiego establishmentu. Prezydent Stanisław Wojciechowski, to jej pradziadek, tak samo jak premier Władysław Grabski, którego dorobek szalenie cenię. Ojciec, prof. Maciej Wł. Grabski jest znanym polskim metaloznawcą. 

To są istotne szczegóły, bowiem czeka ją starcie polityczne na jesiennym ringu wyborczym przy boku Ewy Kopacz przeciwko Beacie Szydło, kreowanej przez PiS kandydatce na premiera, którą wspierać będzie Andrzej Duda, nowo wybrany prezydent RP, także wywodzący się z rodziny profesorskiej.

I jeszcze jedno jest ważne – Beata Szydło, z zawodu etnograf i manager kultury, w Małgorzacie Kidawie-Błońskiej będzie miała godnego kontrpartnera, której ani administrowanie kulturą, ani też sama kultura nie jest obca, zwłaszcza filmowa.

Obie panie cechuje wysoka kultura osobista, przyzwoity język politycznej wypowiedzi i swego rodzaju odpowiedzialność, za to, co robią. Obie panie są też doskonale wykształcone, mają tzw. kindersztubę i są obyte ze sceną polityczną.

Trzecią osobą na ringu będzie niewątpliwie liderka PO, obecna premier - Ewa Kopacz. Z Beatą Szydło łączy ją pochodzenie z podobnych małomiasteczkowych środowisk, dzieli poziom inteligencji emocjonalnej.  Bardziej opanowana jest posłanka PiS, bardziej ulegająca emocjom - liderka PO.

Obie panie przeszły już chrzest bojowy w swoich formacjach politycznych w czasie kampanii prezydenckiej i obie są na szczycie swoich ugrupowań politycznych. Beata Szydło występuje jako oficjalna kandydatka PiS na premiera RP.

Trudno mi ocenić jak będzie wyglądała walka tych pań o głosy wyborców. Inną sytuację ma PO, inna jest w PiS.

PO, po koszmarnym i długofalowym festiwalu błędów politycznych i porażce w wyborach prezydenckich, będzie walczyć o utracone wpływy we własnych szeregach. PiS, na kanwie zwycięstwa Andrzeja Dudy - o pozyskanie wyborców spoza PiS, by uzyskać wynik wyborczy, pozwalający PiS na samoistne rządzenie. Obie partie walczą o swoje - być albo nie być.

Ani Platforma Obywatelska, ani tym bardziej Prawo i Sprawiedliwość – nie są ugrupowaniami politycznymi, z którymi się ideowo utożsamiam. I nie ja jedna. Ich akceptacja w potencjalnym elektoracie nie przekracza obecnie dla obu partii w sumie: 4O% — 45%. Ponad połowa polskiego społeczeństwa będzie miała wielki dylemat, na kogo w październiku oddać swój głos.

Czy panie wezmą się tradycyjnie, bo babsku, za koafiury, czy też, jak to lubią panowie – będą się tarzać w błocie lub kisielu, uprawiając wolną amerykankę – czas pokaże.

Jest też trzecia alternatywa – wszystkie trzy panie dowiodą w kampanii wyborczej, że walki polityczne o wpływ na elektorat można prowadzić w sposób merytoryczny, kulturalny, na cywilizowanym poziomie, bez ciosów poniżej pasa, bez naruszania ludzkiej godności, bez opluwań, pomówień, pyskówek. Że kampania wyborcza może być rzeczowa, kompetentna i bez obietnic gruszek na wierzbie.

Ale czy ich sztaby wyborcze na to przystaną? Czy skundlone propagandą media, zechcą zachować stosowny dystans i uczciwie relacjonować kampanię wyborczą?

Muszę przyznać, że targają mną wielkie wątpliwości. I wcale nie jestem pewna, czy walka trzech pań na politycznym ringu będzie przyzwoita. Oczywiście, nie z ich osobistych powodów, ale dzięki nieodpowiedzialnym mediom i sztabom wyborczym. A także dzięki wszystkim pozostałym ugrupowaniom politycznym, biorącym udział w wyścigu do Sejmu i Senatu RP. Bo te, już bez żadnych hamulców i bez żenady będą pomiatać PO i PiS, i wszystkimi trzema paniami. Byle by tylko zaistnieć, zdobyć trochę głosów i zasiąść w ławach poselskich czy senatorskich przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Władza, pojmowana w naszym kraju głównie, jako zdobycie parlamentarnej synekury - to narkotyk. Uzależnia i kreuje nieobliczalność działań. Bezpardonowych, chamskich i bezczelnych.

Nie jestem optymistką w tej materii, niestety.

Pozostanie mi parlamentarną kampanię wyborczą biernie obserwować. I mieć cichą nadzieję, że wszystkie trzy gwiazdy partii „postsolidarnościowych” będą zachowywać się odpowiedzialnie.

Jak już wspomniałam – nie moje małpy, nie mój cyrk. W czasie kampanii wyborczej będą zabiegała, by lewica nie wyleciała na stałe z polskiego parlamentu.

Tylko tyle mogę w tych wyborach zrobić…
***
 Co nas czeka, być może...
Wrestling kobiet 
(wolna amerykanka po babsku)
 https://www.youtube.com/watch?v=u67gXpyYbro

Opublikowano 
Sputnik -MIA Russja Segodnia (Rosja)
"Ring trzech polskich kobiet"
25 czerwca 2015

Przedruk
Bumerang Polski (Australia)

5 komentarzy:

 1. Nie wresting a wrestling
  Nie kinersztuba a kindersztuba
  Nie Kiwawa-Błońska a Kidawa-Błońska

  oczywiście to tylko literówki, ale będzie wyglądało zdecydowanie ładniej w proponowanej wersji ;-)
  z poważaniem -
  K

  OdpowiedzUsuń
 2. Serdecznie dziękuję za korektę, przeoczyłam te literówki.Mea culpa!

  OdpowiedzUsuń
 3. Żadna z tych trzech kobiet nie ma na tyle serca, by spojrzeć na dramat tysięcy (a może więcej) czyszczonych gruntów i domów...
  Oddawanie kamienic z ludźmi to nic innego jak złamanie Konstytucji RP!!!
  To powrót do niewolnictwa!!!
  Mury i grunty ważniejsze od życia ludzkiego!!!
  Pani Premier RP!
  Panie Prezydencie RP!
  Pani Prezydent m.st. Warszawy! Włodarze innych miejscowości!

  nie godzi się w XXI wieku handlować ludźmi!

  Nie jesteśmy wkładką mięsną dla czyszczonych z nas mieszkań!
  To My, Nasi Rodzice i Dziadkowie odbudowywaliśmy Polskę, Warszawę ze zgliszcz wojennych! Teraz nas "czyścicie"? Z nas "czyścicie"? Bo jesteśmy słabsi, starsi, bezbronni?
  Nie godne to i okrutne...

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo żelaznego uporu,następuje powolna (niestety) wymiana pokoleń w każdej partii.Jednak tylko Kukiz oparł swój omf program na jakichś zmianach.Reszta jest zbyt tchórzliwa by się przyznać do bankructwa myśli etosowej.W większości jest to wynikiem braku wyobraźni dłuższej niż kilka lat do przodu.To słynne polskie; jakoś to będzie,a tymczasem byle pod siebie,powoli traci rację bytu. Trzeba przyznać też,że polska myśl polityczna nigdy nie była w cenie,zawsze zastępowana licencją.A tego już pilnuje V kolumna,
  zawsze wkomponowana w aktualnie rządzący obóz.W związku ze zbyt nachalną propagandą wiarygodność polityków spadła prawie do zera.Ktoś kto "rozrabia" Polskę od lat, doskonale wyczuwa nastroje
  jak i przywary gawiedzi.Jest to całkiem sprytne stopniowanie nastrojów: tuż przed wybuchem,ale nie dalej.Czyli zwykły makro szantaż.Prawdę mówiąc,nie specjalnie rozumiem dlaczego "nadrządowi" tak zależy,żeby Polska balansowała w kierunku modelu greckiego.Jak już jest cośkolwiek lepiej to musi stać się coś tak spektakularnego,że wszystko bierze w łeb.Najlepiej to widać po Smoleńsku.Tuż przed mieliśmy ogromną szansę zakopać topór z Rosjanami,na co szły obydwie strony,gdyż korzyści gospodarcze wydawały się być wspaniałe.Ale wyszło jak zawsze.A przecież wystarczyło tylko pomyśleć kto na tym zyskuje i byłoby proste.To tak grubymi nićmi szyte,że dziwię się Prezesowi zaćmienia umysłu.
  Później już tylko wystarczy podjudzać (jakie to prorocze) i nie wyjdziemy z klinczu przez 20 lat.Co prawda niektórzy na Kołymie.
  Nawet jeśli nowe pokolenie POwców ma rozum w głowie,wątpię czy
  PPP im da szansę.
  *) PPP- Polska Partia Protestujących.Nie mylić z Polską Partią Przyjaciół Piwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tonette
   polskim błędem od wieków jest szukanie wroga na zewnątrz, gdy tymczasem tkwi on w nas samych, w naszej osobowości.
   Nikt nikogo w Polsce z zewnątrz nie "rozrabia" - rozrabiamy my sami. Nasza głupota, nasze kołtuńskie maniery, nasze znane od stuleci "liberum veto", nasze irracjonalne fobie i marzenia o mocarstwowej Polsce.
   Jak mawiają od dziesięcioleci socjologowie - Polska ma społeczeństwo schizoidalne - najpierw działa, potem myśli, góra są emocje a nie rozum. To efekt wychowania - szkoły, domu, kościoła (rzymskokatolickiego) , organizacji społecznych. Sami sobie fundujemy ten pasztet.
   Kiedyś Bismarck powiedział - dajcie władze Polakom to sami się załatwią. Jest też takie znane polskie porzekadło - gdzie Polaków trzech to tam osiem partii politycznych wzajemnie skłóconych i zwalczających siebie nawzajem. Te oceny nie wzięły się z księżyca.
   Oceniać Polskę realnie - to zacząć oceniać ją od siebie. Przecież to my sami wybieramy posłów i senatorów, to my sami zakładamy partie i kreujemy w nich programy rozwoju kraju. Nie krasnoludki, nie iluzoryczna "V kolumna" ani "ruskie trolle", ale my sami - nasi krewni, znajomi, sąsiedzi. To my sami pozwalamy, by nasze dzieci były intelektualnie niedojrzałe, ulegle wpływom, niezdolne do kreatywnego i logicznego myślenia. Potem biadolimy,że wyrosły z nich stada imbecyli.Ze mamy rząd do dupy, polityków skorumpowanych i nieodpowiedzialnych.
   Toi nie wina wyłacznie prezesa PIS czy liderów Po. To wina nas wszystkich osobiście.
   Tonette
   - to ja i Ty wybieramy ludzi do parlamentu, to ja i Ty należymy czy nie należymy do określonych partii.
   Na razie z powodów braków intelektualnie-politycznych - sięgamy , jak słusznie zauważasz po różne "licencje", głownie z USA, bo dla nas USA, to ta sama dawna "Hameryka" biedoty z Podhala, jadącej tam na zarobek.
   Za to Rosja dla nas to ciągle Rosja ze znanej po łebkach i wypaczanej niemiłosiernie historii - carska, bolszewicka i stalinowska.
   Zero wiedzy, zero refleksji, zero myślenia.
   Na własne osobiste życzenie naszego, polskiego społeczeństwa.

   Usuń