środa, 28 stycznia 2015

KL Auschwitz-Birkenau – rocznica wyzwolenia z Ukrainą w tle70-lecie wyzwolenia KL Auschwitz- Birkenau, obchodzone pod patronatem prezydenta RP, było poprzedzone szeregiem akcji propagandowych i skandali w jednym celu – nie dopuścić do przyjazdu prezydenta Rosji na rocznicowe obchody do Polski. Niewielu wie, jak mocno to wszystko jest powiązane z wydarzeniami na Ukrainie i starannie wyreżyserowane. Mało, kto dostrzega, komu, i do czego, polskie obchody były potrzebne.


Krótko po zakończeniu uroczystości w Oświęcimiu z udziałem pół setki króli, książąt, prezydentów i premierów państw europejskich oraz trzech setek ludzi, którzy przeszli piekło obozu, służby prasowe prezydenta Ukrainy wydały jego oświadczenie: „Niestety, w 70-lecie zwycięstwa nad nazizmem, w które Ukraińcy wnieśli kolosalny wkład i w 40-lecie podpisania Aktu Helsińskiego mój kraj wkroczył w warunkach agresji rosyjskiej i brutalnego łamania norm prawa międzynarodowego. Nie będę sięgał do oczywistych i jasnych porównań między tym, co działo się w Europie w latach 30. ubiegłego wieku a tym, co dzieje się dziś. Groźba wojny kontynentalnej jest tak ogromna, jak nigdy. Nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości: ambicje i apetyty agresora są większe, niż rozmiary Ukrainy”. 
W przeddzień obchodów, parlament Ukrainy uznał, że tym agresorem jest Rosja. „Nawołuję świat - apeluje Petro Poroszenko w oświadczeniu, - by nie dopuścił do powtórki tragicznych wydarzeń. Musimy nie tylko pamiętać o niewinnych ofiarach przeszłości, ale i myśleć, jak nie dopuścić do powtórzenia takich tragedii, jak Holokaust i II wojna światowa. Wspólnym frontem przeciwstawić się nowemu imperialnemu szaleństwu, nowym pretensjom do panowania w Europie”.

Sześć dni wcześniej Poroszenko zerwał rozejm zawarty między walczącymi stronami wojny domowej w południowej-wschodniej Ukrainie i wydał rozkaz wznowienia operacji wojskowych ATO (antyterrorystycznych). Towarzyszyły temu rozkazowi - akty terroru na transport publiczny w okolicy Doniecka i ostrzał dzielnic mieszkaniowych Mariupola. Zginęła cywilna ludność…

Parlament Ukrainy, poza określeniem Rosji jako agresora, uznał republiki ludowe: Doniecką i Ługańską, za organizacje terrorystyczne. Władze Ukrainy zwróciły się do ONZ, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej o uznanie tych decyzji. Trudno nie zauważyć zbieżności wydarzeń w Polsce i na Ukrainie, tak samo, jak starannej ich reżyserii.

W ten sam nurt wpisał się króciutki film Stevena Sielberga o KL Auschwitz, prezentowany podczas uroczystości w Oświęcimiu. W pierwszych kadrach pokazano mapę Europy z zaznaczoną Polską i kierunkami ataku na nią, z zachodu - pod flagą III Rzeszy, ze wschodu – ZSRR, głos komentatora ogłosił - II wojnę światową rozpoczęto napadem na Polskę. Przed filmem, prezydent Komorowski, otwierając uroczystości rocznicowe, stwierdził m.in.: „Na początku 1940 roku niemieckie władze okupacyjne zdecydowały o akcji – tzw. Akcji AB - wyniszczenia polskiej inteligencji. W tym samym czasie władze sowieckie zdecydowały o zbrodni katyńskiej – masowym mordzie polskich oficerów, jako przedstawicieli polskiej elity. Niemal równocześnie Niemcy utworzyli, głównie dla polskich więźniów, obóz koncentracyjny w Auschwitz.” Rozbudowano go później na wielką skalę w obóz zagłady Birkenau. Niemiecki okupant uczynił właśnie mój kraj miejscem terroru o wyjątkowej sile i miejscem zagłady europejskich Żydów.”

W dalszej części wystąpienia nawiązywał do wydarzeń na Ukrainie, mówiąc: „Bo pamiętać o Auschwitz, to także pamiętać o konieczności obrony naszych wartości - wolności, sprawiedliwości, tolerancji oraz o respektowaniu praw człowieka i wolności obywatelskich. (…) Pamiętajmy, więc, do czego prowadzi łamanie prawa narodów do samostanowienia, zasady nienaruszalności granic, pogarda dla życia ludzkiego, a także bierność wobec zła”.

Do wydarzeń na Ukrainie w swoim wystąpieniu nawiązał bardziej jednoznacznie Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wszystko to zaprzecza apelowi Bronisława Komorowskiego o nie upolitycznianie rocznicy i jej obchodów.

Na tle jawnej rusofobii wyraźnie odbijało się wystąpienie Romana Kenta, Żyda z Łodzi, obecnie obywatela USA, więźnia Auschwitz i innych obozów, prezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, który omawiając szerzej Holokaust, jego reperkusje i podłoże wyzwalania się we współczesnej Europie idei nazistowskich, apelował - „nigdy, ale to przenigdy nie bądźmy obojętni wobec antysemityzmu”.

W bardzo osobistym wystąpieniu Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowej Federacji Żydów natomiast przypomniał m.in.:, że „współautorstwo Holokaustu było niemalże w każdym europejskim kraju”, apelując, by być czujnym wobec odradzającego się neonazizmu i antysemityzmu w Europie.

W polskiej narracji obchodów, jego głos zabrzmiał dysonansem. Chociaż o tym samym mówił prezydent Rosji, podczas wizyty w Muzeum Żydowskim – Centrum Tolerancji. „Fakty historyczne są niepodważalne. Bandera i inni jego współpracownicy byli wspólnikami Hitlera – przypominał Władimir Putin. – Uczestniczyli w eksterminacji Żydów we Lwowie, Odessie, Kijowie i w innych miastach Ukrainy a naziści republik nadbałtyckich przeprowadzali czystki etniczne w Wilnie i Rydze, Kownie i Tallinie”.

Polskie media cytowały wyłącznie ten fragment wypowiedzi prezydenta Putina, i określiły wystąpienie prezydenta Rosji, jako „upolitycznienie obchodów rocznicowych z nawiązaniem do wydarzeń na Ukrainie”.

Warto, zatem przypomnieć, że Ukraińska Policja Pomocnicza (Ukrainische Hilfspolizei), formacja kolaboracyjna Ukraińców, nosząca mundury SS i Wermachtu, była wykorzystywana przez III Rzeszę do organizowania i bezpośredniego udziału w egzekucjach ludności żydowskiej. I to nie tylko na ziemiach ukraińskich, ale także na polskich, białoruskich i litewskich. Ukraińscy policjanci byli strażnikami w obozach koncentracyjnych, w KL Auschwitz też. Uczestniczyli również w likwidacji żydowskich gett. Z dokumentacji Instytutu Yad Vashem wynika, że tylko na obszarze Wołynia i Wschodniej Małopolski ok. 11 tys. tych policjantów, służąc u boku hitlerowców, w różnych działaniach - wymordowało 450 tys. Żydów. Na ich czapkach widniał okrągły znak z żółtym tryzubem na niebieskim tle.

Zero tolerancji wobec nienawiści w jakiejkolwiek postaci – apelował w Oświęcimiu Ronald S. Lauder. – Jeśli świat pozostanie wobec niej niemy, to doprowadzi do współczesnego Auschwitz. Nie pozwólmy, by to się powtórzyło”.

W obchodach oświęcimskich Armia Czerwona, która przyniosła wolność więźniom obozu a Europie wyzwolenie ze szponów niemieckiego nazizmu – była praktycznie niewidoczna. Prezydent Komorowski dziękując żołnierzom wyzwolicielom powiedział wprawdzie: „Dokładnie o tej porze 70 lat temu obóz oswobodzili żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Tego dnia, po południu 100. Lwowska Dywizja Piechoty wkroczyła do głównej części obozu. Z wdzięcznością i szacunkiem myślimy dzisiaj o tych żołnierzach”, ale jeśli porównamy to z późniejszym oświadczeniem prezydenta Poroszenki, ta dokładna wyliczanka formacji ma swoje uzasadnienie. Wg ukraińskiego prezydenta przy wyzwalaniu obozu zginęło 231 żołnierzy i co piaty był Ukraińcem. Ukraińcami byli też dowódcy oddziałów: płk Wasyl Petrenko i rosyjski Żyd Anatolij Szapiro, bo urodzili się na Połtawszczyźnie. Ukraińcem był płk Anatolij Kowałeski i czołgista Igor Pobirczenko. O czym „bardzo wyraźnie przypomniał minister spraw zagranicznych Polski, Grzegorz Schetyna”.

Media nie zauważyły, że wraz z rosyjską delegacją przyleciały na obchody rocznicowe dwie polskie Żydówki, więźniarki Oświęcimia, mieszkające w Rosji. Nie transmitowano też w telewizji konferencji prasowej Siergieja Iwanowa, szefa kancelarii prezydenta Rosji, stojącego na czele rosyjskiej delegacji, zwołanej po zakończeniu głównych uroczystości. Ignorowanie Rosji na obchodach rocznicy oświęcimskiej było aż nadto widoczne.

Vennesa Gera, dziennikarka AP, na łamach "The State" [1] przypomina Paulę Lebowics (Lebowicz), która z Kalifornii poleciała do Oświęcimia na rocznicowe obchody. „Gdy Auschwitz weszły wojska radzieckie dokładnie 70 lat temu, znalazły stosy trupów i więźniów bliskich śmierci. Rosyjski żołnierz wziął małą i głodną 11-letnią dziewczynkę w ramiona i kołysał ją czule, ze łzami w oczach. Ta dziewczyna, dziś 81-letnia Paula Lebovics, nie wie, kto był tym żołnierzem - pisze red. Gera, - ale nadal czuje ogromną wdzięczność dla niego i innych radzieckich żołnierzy, którzy wyzwolili obóz 27 stycznia 1945”. Wg Pauli Lebowics, Żydówki urodzonej w Polsce, to wielki wstyd, że wśród innych europejskich przywódców, w rocznicę wyzwolenia obozu śmierci nie było Władimira Putina. „Powinien tu być, to nie jest w porządku, że go nie ma – uważa, – reprezentuje Rosjan, to byli nasi wyzwoliciele. Inny więzień Oświęcimia, Natan Grossmann, mieszkający obecnie w Hamburgu również uważa, że prezydent Putin powinien być zaproszony. Żołnierze radzieccy, wg niego, „zaryzykowali życiem, by nas uwolnić. Stracili je i powinniśmy ich szanować”. Ale ocalałych więźniów KL Auschwitz nikt o zdanie nie pytał.

***

Uroczystości w Oświęcimiu i recenzje z ich przebiegu w polskich mediach, odebrałam, jako absurdalny teatr polityczny, w którym jedynie autentyczna była milcząca obecność oświęcimskich więźniów, wykorzystanych, jako tło i rekwizyty do ponurego spektaklu. Nad zadumą i refleksją górowała doraźna polityka i scenariusz obchodów pod nią napisany. Kiedy kamery telewizyjne opuściły namiot rozpostarty nad Bramą Śmierci i zgromadzonych pod nim więźniów Oświęcimia, by pokazać zapalanie świec przed Pomnikiem Pamięci przez oficjalne delegacje państw europejskich i organizatorów - można było zobaczyć rozbawionych nieco ludzi, członków tych delegacji, robiących sobie zdjęcia na tle baraków, krematoriów i pomnika.

Artykuł opublikowany równolegle
Głos Rosji (MIA Rossija Siegodnia/Russia Today), Rosja
28 stycznia 2015  


________________________________________
[1] Patrz:
http://www.thestate.com/2015/01/27/3952091/leaders-mark-auschwitz-liberation.html


20 komentarzy:

 1. Tak, to był szoł Spilberga i Poroszenki. Więźniowie nie byli istotni w zaciemnionej częsci namiotu. Najbardziej rzucał się w oczy rozparty w pierwszym szeregu wyzwoliciel zza Buga.
  W judzącej mowie dyr Cywińskiego wyraźnie słychać było podlizywanie się ukraińskiemu wyzwolicielowi, tak bardzo teraz pokrzywdzonemu.

  Wiele kart rozgrywano podczas tej krótkiej transmisji. Spilberg zafantazjował, najpierw czerwoni napadają, potem Niemcy, Także fabularyzacja z kieliszkami sugeruje, ze większość więżniów to... amerykanie.
  Niestety, nic mi nie wiadomo, by więżniowie wystosowali jakieś oświadczenie o prawdzie historycznej. Tę "prawdę" głosi teraz główny wyzwoliciel Poroszenko (od wczoraj w tvn24Biznes i Świat).

  Nie było także słowa "POKÓJ". To już nieznane słowo.
  Jarosław Iwaszkiewicz napisał:
  " Nie zstąpi na nas jak gołębica,
  ani wyniknie jak pora roku
  na Ziemi POKÓJ"

  Prawdy i hasła POKÓJ brakło na obchodach otwarcia bram piekła.
  Przebiśnieg

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani ambasador RP w Moskwie rozbawiła publikę. W wywiadzie dla Głosu Rosji powiedziała ze polskie media są niezależne. Uznała wprawdzie ze w dzisiejszym świecie nie ma mediów obiektywnych i zarówno polskie jak i rosyjskie są skażone, jest jednak różnica miedzy nimi. Polskie media są skażone "komercyjnym dążeniem do większej popularności" , rosyjskie natomiast - propagandą. Pani ambasador oceniła ze polskie media "nie są skażone taką jednostronną, bezalternatywną, celową propagandą" jak rosyjskie. Uświadomiła nam czytelnikom , ze czym innym jest "komercyjne dążenie do większej popularności" , a czym innym "ogromny rozmach propagandy w wiodących rosyjskich mediach" ( widać analityczne umiejętności wyniesione z pracy w Ośrodku Studiów Wschodnich).

  Mówiąc o mediach trzeba mówić o ludziach. Nasuwa sie pytanie czy polscy dziennikarze są niezależni. To zależy od kogo i od czego. Przeciętny polski dziennikarz zatrudniony w mediach korporacyjnych może być niezależny ale od od swojej teściowej (jak mu na to pozwoli). Pytanie czy jest niezależny od dwoch rzeczy - kasy i wytycznych pracodawcy . Polski dziennikarz jest tak samo niezależny jak pani ambasador która zapewnia ze na Ukrainie są wprawdzie ruchy prawicowe i radykalnie prawicowe ale "nie są to ludzie u władzy". Ma rację, Jaceniuk, Turczynow, Łaszko i dowódcy batalionow to nie są ludzie u władzy. Tacy ludzie są gdzie indziej - siedzą w klimatyzowanych gabinetach w ochranianej rezydencji za wysokim ogrodzeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypowiedź ambasadorki RP w Moskwie jest zarówno skandaliczna, jak i głupia. Popisuje się totalna niewiedzą, na dodatek rozbrajająco przyznaje,że nie jest suwerenna w swoich piniach. No i jak tu Polskę traktować poważnie, skoro ma taki korpus dyplomatyczny?!...

   Usuń
 3. Nie oglądalem transmisji.
  Przeglądnąlem relacje w mediach, polskich i zagranicznych.
  Wszystkie takie same.
  Tu zostało pokazane tło i kontekst którego tam nie było.
  Smutne to wszystko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, smutne... Staram się właśnie dlatego,że polskie i zagraniczne media piszą na jedno kopyto, wiele opisywanych zdarzeń pokazywać w szerszym świetle. Wczoraj najrzetelniej spędziłam non stop dobre kilka godzin przy telewizorze, kolejnych kilka na przeglądzie doniesień medialnych, polskich i zagranicznych. Kontekst obchodów sam się rzucał w oczy. Problem w tym,że mało kto to dostrzega....
   Mnie zraziła sztuczna teatralność tych obchodów, zastanawiałam się nad przyczynami i zrozumiałam , jak wpadło mi w ręce via PAP oświadczenie prezydenta Poroszenki, opublikowane w dwie czy trzy godziny po uroczystościach w Oświecimiu.
   Już wcześniej wyczuwałam,że jest pewien związek z datami działań Poroszenki na Ukrainie a obchodami 70.lecia wyzwolenia obozu.Kijów potrzebował makabrycznego tła, by ponieść atmosferę percepcji tego co wprawia w na wschodzie i południu kraju.W chorym umyśle Poroszenki i imbecyli w Polsce - zrodził się przerażający pomysł wykorzystania do tego milionów Żydów puszczonych z dymem w Oświęcimiu i tej garstki, która przeżyła obozową gehennę.
   Mnie brak słów wobec tak prowadzonej polityki w Polsce i UE.
   To jest dla mnie zbyt szokujące.

   Usuń
 4. Wszystkie telewizje (na czele z CNN, BBC) transmitowały wczorajszą uroczystość spod namiotu i wiwaty na cześ Spilberga. Co niektórzy mogli pomylić z oskarami. Usadowienie właściciela czekolady w samym centrum widowiska zdominowało cały światowy przekaz. Biedni więżniowie zostali wmanipulowani w grę...
  Przebiśnieg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Współczesne dziennikarstwo, przekracza pewne granice elementarnej przyzwoitości.
   Brakowało tylko czerwonego dywanu dla Spielberga....
   I kwiatków od dziewczątek dla Poroszenki, zbawcy Europy.
   Co za piramidalne wymóżdżenie i to w takiej niebotycznej skali....

   Usuń
 5. Co roku, 27 stycznia o godz. 18 zapalamy w oknie świeczkę ku pamięci o więźniach Auschwitz i ku przestrodze. W tym roku to światełko było poświęcone również radzieckim wyzwolicielom tego i wielu innych obozów zagłady.
  Darek_lask

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękny, symboliczny zwyczaj....
   Liczy się to, co w sercu i głowie.
   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Polityka, aluzje, podteksty a daleko w tle losy milionów istnień ludzkich w najokrutniejszym obozie koncentracyjnym a właściwie fabryce śmierci. Taki oto był wydźwięk wczorajszych uroczystości w Oświęcimiu. Zachowanie typowe dla osób spod znaku IPN-u (instytucji zakłamania historii). Tylko nasza krzywda ( ta najtragiczniejsza to Katyń) po to tylko wypominana przy każdej okazji by dokuczyć Rosji. A tak naprawdę to zwykłe buractwo i tyle. Kolejny powód do zażenowania i wstydu.
  Dla wyzwolicieli tego piekła na ziemi (zgotowanego przez niemieckich faszystów i ich ukraińskich pomocników) żołnierzy Armii Czerwonej - wdzięczność, szacunek i jak co roku światełko pamięci w oknie.

  ~wiesnuszka

  OdpowiedzUsuń
 7. Tutaj też to fajnie opisują na przykład www.kyiv-ukraine.eu - rocznica Aushwitz to powinna być na całym świecie obchodzone święto a nie że tylko Nasze europejskie nacje to rozumieją

  OdpowiedzUsuń
 8. Pani Joanno, rocznica wyzwolenia obozu w Oświęcimiu jest obchodzona już na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Holokaustu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziś w "Przeglądzie" świetny tekst profesora Łagowskiego wyrażający podobne naszym tu odczucia. Z serdecznym pozdrowieniem - Olga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz sięgnę po ten tekst! To dobrze, że nie jestem osamotniona w swoich opiniach i odczuciach. Pozdrawiam

   Usuń
 10. A skretyniały Schetyna ciągle bredzi i tworzy nową wersję historii. Nikt z rządu nie podważa tych bzdur łącznie z prezydentem, który swoimi głupimi pomysłami "jak dokopać Ruskim i zepsuć Im obchody 9 maja", wpisuje się idiotyzmy partyjnego ministra. Gdy Rosja reaguje adekwatnie do tych "rewelacji, w Warszawie wielkie oburzenie jak to nas obrażają. No po prostu Himalaje hipokryzji i głupoty. Jakby tego było mało, rząd polski chce wysłać broń dla ukraińskich banderowców. To taki nowy, polski wkład w walce o pokój na świecie. Haniebny wkład.

  Korzystając z bloga Pani Zofii, chcę polecić znakomity rosyjski film pt "Elena", który można będzie obejrzeć w telewizyjnej dwójce w najbliższy czwartek w "kocham kino". Koniecznie należy to zobaczyć.
  Serdecznie polecam i pozdrawiam
  ~wiesnuszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podpowiedź, na pewno w czwartek będę film oglądać.

   Usuń
  2. Ambasador St. Ciosek rżnie głupa.
   Lata po mediach i ciągle sie "zastanawia".
   Oto ostatni przykład z Onet TV.

   "Zastanawiam się, jakie interesy rządzą Rosją i po co jej Ukraina ... Zastanawiam się jakie interesy rządzą dziś Rosją? Przecież Ukraina nie jest im potrzebna. Oni mają wszystko, czego potrzebują. Nie potrzebują nowego terytorium, ludzi. Zwłaszcza że na Ukrainie nie ma żadnego złota... "

   Doświadczony, inteligentny człowiek udaje naiwnego.
   Pyta jak dziecko - "po co Rosji Ukraina ?". Do głowy mu nie przychodzi pytanie - po co Zachodowi Ukraina.
   Biedny, zagubiony człowiek, chodzi po mediach i ciągle się zastanawia, zamiast pójść do ambasady rosyjskiej i zapytać o to swojego kolegę po fachu (przypuszczam ze jest tam okolicznosciowo zapraszany).

   Nasuwa sie pytanie - po co on sam jest potrzebny polskim mediom ! Po co im jest potrzebny Stanisław Ciosek ! Przeciez one rownież mają wszystko co potrzebują. Nad tym ambasador Ciosek juz sie nie "zastanawia".
   Male dziecko wie ze jest im potrzebny do jednego - zeby mówił to co mówi. Przynajmniej to jest jasne ( bez zastanawiania).

   Usuń
  3. Ze smutkiem słucham amb. Cioska....zatracił instynkt samozachowawczy...

   Usuń
 11. Bronisław Komorowski zyskał nowy przydomek w telewizji TVN - "Wielki Stabilizator".

  Tak nazwała go red. Pochanke we wczorajszej rozmowie z senatorem W.Cimoszewiczem. Kiedy jej rozmowca wyliczal jego zalety, podsumowała na koniec od siebie - "taki wielki stabilizator". To miala być wielka pochwała prezydentury, pani Pochanke trafila w sedno. Mieliśmy juz "Wielkiego Elektryka", teraz mamy "Wielkiego Stabilizatora". Dwie wielkie prezydentury jakie zdarzają sie raz na 100 lat.
  Wprawdzie J. Palikot wymyślił inny przydomek dla B. Komorowskiego bo zaliczył go do " psów wojny" które chcą dostarczać bron na Ukrainę ale ten pierwszy jest zdecydowanie lepszy. Stabilizator brzmi lepiej niz pies wojny.

  OdpowiedzUsuń
 12. Może "Stabilizator" lepiej brzmi, ma taki ton międzynarodowy, zagranicznego słownictwa.... Panie Bobrze miły - ale nie odzwierciedla prawdy o Komorowskim, bo on raczej " Wielkim Destabilizatorem". jest "Pies wony" - w pewnym sensie tak, ja bym dodała "Jowialny Pies Wojny".

  OdpowiedzUsuń