04 marca 2021

Coś dla duszy: Anastazja Kobiekina i jej cudowna wiolonczela

Nie dość że śliczna, to jeszcze cudownie gra!

Rosyjska wiolonczelistka jutro (5 marca) Anastazja Kobiekina - okrzyknięta przez europejską prasę "niekwestionowaną faworytką publiczności" wystąpi po raz pierwszy w Szczecinie! 

Anastasia Kobekina (Анастасия Кобекина ) licząca obecnie 27 lat urodziła się Jekaterynburgu w rodzinie muzyków. W wieku 4 lat rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli, jako 12-latka została przyjęta  do klasy Olgi Gałoczkiny w Konserwatorium Moskiewskim. Po ukończeniu studiów w Moskwie, została zaproszona na studia do słynnej Kronberg Academy w Niemczech pod kierunkiem Fransa Helmersona. Kurs jest możliwy dzięki stypendium Steigenberger / Rath.

Kontynuowała studia na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie w klasie profesora Jensa Petera Maintza. Obecnie jest uczennicą Jerome Pernoo w Konserwatorium Paryskim oraz w Frankfurter Hochschule w klasie Kristin von der Goltz (barockvioloncello).

Młoda wiolonczelistka zwróciła już uwagę w swoim rodzinnym kraju kilkoma pierwszymi nagrodami na międzynarodowych konkursach.

Wielkim sukcesem było  zdobycie pierwszej nagrody na renomowanym konkursie muzycznym TONALi w 2015 roku, gdzie wystąpiła w finale z Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen w hamburskiej Laeiszhalle . Artystka grała na użyczonej jej wiolonczeli Giovanniego Gudagniniego z 1743 roku w ramach konkursu TONALi.

Wcześniej, w 2008 r., była finalistką wiedeńskiego konkursu Eurovision Young Musicians . W 2010 r., otrzymała nagrodę Landgraf von Hessen w Kronbergu po kursie mistrzowskim z Davidem Geringasem.

W 2015 r. była półfinalistką Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Ale już w czerwcu 2019r.  zdobyła brązowy medal na XVI Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Petersburgu. W 2018 r. została „Artystką Nowej Generacji” programu radiowego BBC 3, a także otrzymała Prix Thierry Scherz i Prix André Hoffmann na Swiss Winter Music Festival „Sommets musicaux de Gstaad”, nagrodę obejmującą nagranie z orkiestrą dla szwajcarskiej wytwórni Claves (wydana w kwietniu 2019).

Anastazja Kobiekina występowała  już z orkiestrami, takimi jak Moskiewscy Wirtuozi (Moscow Virtuosos), Kamerata Bałtycka (Kremerata Baltica), Uralska Orkiestra Symfoniczna, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Warszawska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna i Orkiestra Teatru Maryjskiego pod kierunkiem Walerij Giergijew .

Uczestniczyła także w wielu festiwalach, m.in. „Wschodzące gwiazdy na Kremlu” (2010), Festiwal „Spannungen” w Heimbach (2013) oraz na Festiwalu Wiolonczelowym w Kronbergu (2011, 2013, 2015).

W 2012 r. Anastasia Kobekina dała koncert w ramach Chamber Music connects the World z udziałem Juriego Basczmeta , Gidona Kremera i Andrása Schiffa .

W minionym sezonie (2019-2020) zadebiutowała z Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, brała  udział w tygodniu muzyki kameralnej festiwalu Verbier w Elmau, i także wyruszyła w trasę koncertową z orkiestrą Konzerthaus Berlin.

Ubiegły rok zakończyła wspaniałymi występami: 16 listopada, w Paryżu (hotel Bedford) razem z Palomą Kouider (fortepian) i Joe Christoph (klarnet) zagrała Brahmsa i Schuberta, tydzień później (23.11), w Genewie ( w Frank Martin Salle) razem z Camerata Venia zagrała koncert wiolonczelowy nr 2 Vasksa, a kilka dni potem – w Skopje (Północna Macedonia) wraz Macedońską Orkiestrą Filharmoniczną pod batutą Gabriel Bebeselea wykonała przepiękny koncert wiolonczelowy nr 1 Kamila Saint-Saens. W grudniu ub. roku zawitała w sąsiedztwo Polski i w przygranicznej Meklemburgii-Pomorzu Przednim na Mecklenburg Vorpommern Festival dała recital (9.12) , na którym zagrała m.in. utwory Rachmaninowa, akompaniował jej Jean-Selim Abdelmula (fortepian) dwa dni później, także z recitalem wystąpiła  Amsterdamie, gdzie w Concertgebouw Recital Hallzagrała utwory Rachmaninowa i Strawińskiego, akompaniował jej tym razem Luka Okros (fortepian).

Jedną z głównych dedykacji i pasji młodej wiolonczelistki jest muzyka kameralna.

Gra ze znanymi artystami, takimi jak Lars Vogt , Guy Braunstein, Isabelle Faust, Denis Macujew, Fazıl Say, Władimir Spiwakow , Gidon Kremer, Jurij Baszmet, Giovanni Sollima, Andras Schiff.

 W wykonaniu artystki oraz szczecińskich filharmoników zostaną wykonane  dwa utwory napisane przez kompozytorów dla swoich przyjaciół - Serenadę G-dur Mieczysława Karłowicza dedykowaną Zygmuntowi Butkiewiczowi oraz Koncert wiolonczelowy nr 1 Es-dur Dymitra Szostakowicza, napisany dla Mścisława Rostropowicza. Wirtuozowskie utwory wiolonczelowe uzupełni Symfonią nr 5 Franza Schuberta.

Ten koncert to rarytas. Zobaczę czy jest biletowany, z publicznością. Jeśli tak - postaram się na niego pójść. Dostałam, jeden z ostatnich, ale mam!

Teraz pozostało mi kupić kwiaty dla artystki i delektować się wspaniałą muzyką! Przyjemnie rozpoczynam wiosnę tego roku! Dawno nie byłam w filharmonii, ale i propozycje repertuarowe nie były zbyt ciekawe!


 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz