21 marca 2021

„Wszyscy jesteśmy braćmi”. Franciszek w Iraku, przełomowa wizyta

Papież Franciszek od piątku (5 marca br.) przebywał w Iraku, gdzie skutecznie podjął dialog ze światem islamu, w tym, z przywódcami jego szyickiego nurtu. 

W czasie swojej 33. podróży zagranicznej papież w dniach 5-8 marca odwiedził Bagdad, An-Nadżaf, Irbil, Mosul, Karakosz i Ur - skąd pochodził biblijny Abraham, do którego dziedzictwa przyznają się trzy wielkie monoteistyczne religie: judaizm, chrześcijaństwo i islam.

Franciszek jest pierwszym papieżem odwiedzającym Irak.

Papież został przyjęty z honorami dla głowy państwa, ale też z wielkim szacunkiem władz i przywódców religijnych Iraku. Jego głos został tam z wielką uwagą przyjęty i wysłuchany. Franciszek podkreślił, że przybywa do Iraku, jako „pokutnik proszący o przebaczenie za tak wiele zniszczenia i okrucieństwa”, a także jako „pielgrzym pokoju, w imię Chrystusa”.

SPOTKANIE Z WŁADZAMI IRAKU

W czasie spotkania z przedstawicielami władz i społeczeństwa obywatelskiego w Bagdadzie papież Franciszek mówił o tym, że Irak „doświadczył w ostatnich dekadach dramatu wojny, plagi terroryzmu i konfliktów o podłożu religijnym”. Papież przypomniał o dramacie jazydów, których „tożsamość i przetrwanie zostały zagrożone” oraz upomniał się o pełnię praw obywatelskich dla chrześcijan, którzy, jak podkreślił, od początku zamieszkują tę ziemię.

W relacji ze spotkania papieża z władzami Iraku, iracka telewizja al-Sumarija podkreśliła słowa Franciszka o konieczności zwalczania plagi korupcji, złego zarządzania państwem i wymierzenia sprawiedliwości, a także, to, że cała społeczność międzynarodowa musi stawić czoła nierównościom gospodarczym. „Trzeba zwalczać plagę korupcji, nadużywanie władzy i bezprawie, ale to nie wystarczy. Jednocześnie konieczne jest budowanie sprawiedliwości, sprawienie, by wzrastała uczciwość i przejrzystość oraz wzmocnienie instytucji za to odpowiedzialnych. W ten sposób może wzrastać stabilność i rozwijać się zdrowa polityka, zdolna zaoferować wszystkim, a zwłaszcza młodym – tak licznym w tym kraju – nadzieję na lepszą przyszłość”, mówił Franciszek do przedstawicieli irackich władz i społeczeństwa .

Telewizja przytoczyła też słowa Franciszka o znaczeniu różnorodności etnicznej, religijnej i kulturowej Iraku oraz o roli społeczności międzynarodowej w promowaniu pokoju w tym kraju. „W ciągu ostatnich dziesięcioleci Irak cierpiał z powodu katastrof wojennych i plagi terroryzmu. Jestem wdzięczny za możliwość przyjazdu do Iraku, kolebki cywilizacji” ,podkreśla słowa papieża TV al-Sumarija.

Irak jest krajem federalnym o ustroju demokracji parlamentarnej. Liczy 38,8 mln mieszkańców (Polska – 38,6 mln), który większości zamieszkują Arabowie (75-80%), poza nimi - Kurdowie (15-20%) i Asyryjczycy (3 %). Znakomita większość mieszkańców (95,5%) to muzułmanie, przy czym 1/3 to sunnici a 2/3 – szyici. Chrześcijanie stanowią obecnie zaledwie 1,2% mieszkańców, ok. 2% to gnostycy.

W Iraku liczba chrześcijan sukcesywnie spada. Jeszcze w 1950r było ich ok. 12%, po 50 latach spadła ich liczba o połowę, do 6%. Przed inwazją USA w 2003 r. Irak zamieszkiwało około 1,5 mln chrześcijan, w 2017 roku — mniej niż 250 tysięcy.

Wśród chrześcijan przewagę stanowią katolicy, skupieni w kilku obrządkach: chaldejskim, syryjskim, ormiańskim i rzymskokatolickim. Każdy z tych obrządków ma własną strukturę, administrację i hierarchię.

 EKUMENIA NA ZIEMI ABRAHAMA

Na zakończenie spotkania międzyreligijnego w Ur papież Franciszek wraz przedstawicielami różnych wspólnot religijnych obecnych w Iraku odmówił specjalną modlitwę synów Abrahama o przebaczenie i pokój w Iraku, a także o wsparcie w budowaniu świata bardziej braterskiego.

(...)

Pełen reportaż (ze zdjęciami) z pobytu papieża Franciszka w Iraku – na portalu VKontakt, pod linkiem:

https://vk.com/@sophico43-wszyscy-jestemy-brami-franciszek-w-iraku-przeomowa-wizyta


 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz