25 lutego 2021

Między nami, tajniakami: kolegium FSB z udziałem Putina

Władimir Putin przemawia podczas poszerzonego kolegium FSB, Moskwa, 24.02.2021
Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczył (24 lutego br.) w poszerzonym kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)[1] nie bez kozery.

Rosja staje się obiektem coraz bardziej ostrych ataków zewnętrznych, mających na celu rozbicie Rosji od środka i zniszczenie jej potencjału gospodarczego, politycznego, społecznego. Silna militarnie i coraz bardziej niezależna gospodarczo, rozwijająca się stabilna Rosja, rządzona racjonalnie i przewidywalna - jest dla Zachodu, wg jego mniemania – olbrzymim zagrożeniem.

Walka z Rosją jest bez bezpardonowa i traci powoli charakter wojny wyłącznie hybrydowej. 20 lutego odbyła się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa[2] , na którą po raz pierwszy od 1995 r. nie zostali zaproszeni oficjalni przedstawiciele Rosji.

Dla rosyjskiego prezydenta kwestie bezpieczeństwa państwa, ochrony obywateli przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi są stale w centrum uwagi kierownictwa kraju, „zawsze pozostają priorytetem, ja bym nawet powiedział, najważniejszym”.

DIAGNOZA ZAGROŻEŃ

Władimir Putin

Władimir Putin zwrócił uwagę, że zagrożenia o charakterze globalnym, jak: terroryzm, transgraniczna przestępczość, cyberprzestępczość —nie maleją. I na tym niekorzystnym tle, Rosja ma do czynienia z zachodnią, tzw. „polityką powstrzymywania Rosji”. Prowadzoną od dawna i dobrze Rosji znaną.

Tu nie chodzi o naturalną dla stosunków międzynarodowych – konkurencję”, ale o spójną i bardzo agresywną linię działań, mających na celu „wstrzymanie rozwoju, zahamowanie procesów jego tworzenia”. Do tego Władimir Putin dołącza też działania „na rosyjskich granicach i w ich otoczeniu, próby wywoływania wewnętrznej niestabilności, podważanie wartości, które łączą rosyjskie społeczeństwo”. Wszystko po to, by „w końcu osłabić Rosję i umieścić ją pod nadzór zewnętrzny. Jak to jest, widzimy, wiemy. Dzieje się to w niektórych krajach na przestrzeni postradzieckiej”. Ukraina, Gruzja, czy Armenia są tego realnym przykładem. Próby destabilizacji Białorusi – także. „Nic tu nie przesadzam”, podkreśla rosyjski prezydent. I ma rację

Ma też Władimir Putin rację, mówiąc: „Wystarczy zapoznać się z publicznymi dokumentami strategicznymi i z bardzo szczerymi wypowiedziami osób publicznych wielu krajów: nieprzyjazny stosunek do Rosji, do wielu innych samodzielnych, suwerennych centrów światowego rozwoju. Nawet nie starają się tego ukrywać”. Każdy dzień daje tego dowody. Codzienna „prasówka” potwierdza to w pełnej rozciągłości. Najnowszy przykład:

Zachodnie media (25 lutego br.) poinformowały, że gen. Tod Walters, dowódca sił USA w Europie i naczelny dowódca sił sojuszniczych NATO w Europie, powiedział na BBC Association Forum: 

Pomimo międzynarodowego potępienia i nałożonych na nią sankcji gospodarczych, Rosja popełnia złośliwe czyny i destabilizuje świat. Rosja stanowi stałe zagrożenie dla egzystencjalnego istnienia Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w Europie” . Rosja szczególnie, jego zdaniem, próbuje „podzielić i osłabić partnerów i sojuszników USA

Szef Europejskiego Dowództwa Sił Zbrojnych USA uważa, że Rosja „stara się zachować strefę wpływów z czasów radzieckich, używając siły do wymuszenia ich do podporządkowania sąsiednich, suwerennych, byłych państwach radzieckich”. Tod Walters oskarżył także Rosję i Chiny o militaryzację regionu Arktyki i prób stworzenia gospodarczego przyczółka dla wpływów regionalnych. "Żyjemy w czasach rywalizacji między wielkimi mocarstwami. Zwycięstwo Waszyngtonu gwarantuje teraz, że rywalizacja między wielkimi mocarstwami nie przerodzi się w globalną wojnę światową”, stwierdził.

Władimir Putin zwraca uwagę i podkreśla, że to nie jest już tylko „kwestia agresywnej retoryki”, ale jej przełożenie „w rzeczywistych, praktycznych działaniach”.

Przeciwko Rosji jest prowadzona celowa kampania informacyjna z „bezapelacyjnymi, niesprawdzonymi oskarżeniami”. Ogłaszane są „ ja bym nawet powiedział absurdalnie, różnego rodzaju anegdotyczne teorie spiskowe”, jak m.in. próby dyskredytowania osiągnięć rosyjskiej medycyny w walce z korona wirusem. Ja bym dodała także kampanię oskarżeń i ostracyzmu wobec państw z UE, które zdecydowały się na zakup od Rosji i stosowanie szczepionki „Sputnik V”.

Władimir Putin podkreśla również, że on, jak i też władze Rosji, mają w pełni świadomość o poczynaniach szeroko pojętego Zachodu przeciwko Rosji:

Chcą nas związać ekonomicznymi i innymi sankcjami. Blokować duże międzynarodowe projekty, (którymi zainteresowani są, nawiasem mówiąc, nie tylko my, ale i nasi partnerzy). Bezpośrednio interweniować w życie społeczne i polityczne, w demokratyczne procedury w naszym kraju. I, oczywiście, aktywnie używane są do tego narzędzia z arsenału służb specjalnych.”

Postawa Rosji wobec tych zagrożeń jest jednoznaczna:

Chcę powtórzyć: taka linia w stosunku do Rosji jest absolutnie bez przyszłości. Jesteśmy gotowi prowadzić otwarty dialog, znajdować kompromisy w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów na podstawie wzajemnego zaufania i szacunku. Ale największym i najważniejszym wyzwaniem dla nas pozostaje – suwerenność Rosji, jej interesy narodowe, bezpieczeństwo naszych obywateli, prawo naszego narodu samostanowienia o swojej przyszłości. I te wartości są podstawą naszego rozwoju. Muszą być zabezpieczone”.

TERRORYZM

Aleksander Bortnikow, szef FSB

W grudniu ub. została zlikwidowana ostatnia zorganizowana grupa bandycka, która popełniała przestępstwa o charakterze terrorystycznym na terenie Czeczenii i Inguszetii.

Do tego epizodu, prezydent Rosji dodaje też odpowiednie operacje bojowe na bazy terrorystów w Syrii.

 

W 2020r. udało się zapobiec 72 przestępstwom o charakterze terrorystycznym, o 25% więcej niż rok wcześniej, wtedy udało się zapobiec 57 takim przestępstwom.

Dla Rosji ważna jest w tym względzie profesjonalna prewencja. „Taka statystyka mówi o tym, że zbrodnicze plany w zdecydowanej większości przypadków można likwidować jeszcze na etapie ich przygotowania, a tym samym oszczędzić życie, zdrowie ludzi”, podkreślił Władimir Putin na spotkaniu kolegium FSB.

W jego ocenie, sieć terrorystyczna stara się wszelkimi sposobami odzyskać swoją dawną aktywność. Dlatego ważne jest, zdaniem rosyjskiego prezydenta - nie tylko zidentyfikowanie i wyeliminowanie komórek terrorystów, w tym też tych „uśpionych”, głęboko zakonspirowanych, ale przede wszystkim - analizowanie i przewidywanie sytuacji. Branie pod uwagę, że przywódcy i ideolodzy terrorystów - stale zmieniają taktykę działania, szukają źródeł finansowego wsparcia i wykorzystują nowe techniki propagandy, w tym: wciągania w swoje szeregi młodzieży.

Szczególną uwagę należy zwrócić na kontakty grup terrorystycznych i zagranicznych służb specjalnych.

Do zadań specjalnych FSB, Władimir Putin zaliczył zwiększenie „poziomu antyterrorystycznej ochrony miejsc masowego przebywania ludzi, krytycznie ważnych obiektów i instytucji społecznych”, a w tej materii – należy jego zdaniem, „skuteczniej koordynować pracę FSB i innych służb mundurowych pod patronatem Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego”.

EKSTREMIZM

Logo FSB

Dla rosyjskiego przywódcy terroryzm i ekstremizm „są ściśle ze sobą powiązane”. Ochrona porządku konstytucyjnego, ludności cywilnej, harmonii między grupami etnicznymi w rosyjskim społeczeństwie – to „niezwykle ważne zadanie” dla władz państwa. Dlatego też wszelkie zewnętrzne próby uzurpowania sobie prawa, by imieniu społeczeństwa Rosji, decydować o jego przyszłości „muszą również znajdować się w polu uwagi”.

W tym roku [3] czekają Rosję wybory do Dumy Państwowej (niższej izby rosyjskiego parlamentu) i dlatego, konstytucyjne gwarancje swobodnych, wolnych wyborów przedstawicieli do Dumy, prowadzone w demokratycznych ramach, „muszą być chronione od wszelkich prowokacji”.

Jak zaznaczył Władimir Putin, zwracając się do funkcjonariuszy FSB, „trzeba nadal ściśle działać w przestrzeni prawnej. Opierać się na wsparciu obywateli”, ale przede wszystkim: „wyraźnie wyznaczyć granicę między naturalną dla każdego, w tym i dla rosyjskiego o społeczeństwa - polityczną konkurencją, konkurencją między partiami politycznymi, między ideowymi platformami, różnymi poglądami o drodze rozwoju kraju a - działaniami, które nie mają nic wspólnego z demokracją. I są skierowane na zagrożenia stabilności i bezpieczeństwa naszego państwa, na utrzymanie cudzych interesów”.

Od tych działań, które w opinii publicznej, jak mówił rosyjski prezydent - są opłacane przez „kogoś zza oceanu”, dla jego korzyści a nie rosyjskich.

Rosyjski kontrwywiad w minionym roku przerwał działalność 72 kadrowych pracowników i 423 agentów zagranicznych służb specjalnych.

Na tym polu ważne jest, by nadal poznosić poziom ochrony „poufnych informacji, nie dopuścić do wycieku prywatnych informacji o charakterze militarnym, danych o zaawansowanych technologiach, perspektywicznym rozwoju naszych ośrodków naukowych i przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego”.

BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE

Coraz bardziej rośnie znaczenie i odpowiedzialność pracy FSB, mającej na celu zapewnienie Rosji bezpieczeństwa ekonomicznego, uważa Władimir Putin.

W minionym roku została przerwana działalność 87 grup przestępczych na polu gospodarczym.

Zapewnienie stabilności gospodarki i systemu finansowego kraju wymaga współpracy FSB z innymi profilowanymi strukturami. A także kontynuacji w ramach swoich uprawnień, wsparcia i ochrony rosyjskiego biznesu – rosyjskich firm – od działań przestępczych i od nieuczciwej konkurencji na globalnych rynkach

KORUPCJA

Kolejnym problemem jest korupcja. Dlatego też, zdaniem prezydenta Rosji, spójna walka z korupcją powinna być kontynuowana na wszystkich poziomach władzy i w sferze gospodarczej.

Szczególnie zwracam uwagę na zwalczanie nadużyć finansowych i niewłaściwego wykorzystania środków budżetowych, w pierwszej kolejności przeznaczonych na budowę obiektów strategicznych, dla programów państwowych i wskazanych przez Urząd Skarbowy, na walkę z koronawirusowa infekcją”, sygnalizował rosyjski prezydent funkcjonariuszom FSB. Wg niego, wskazane środki finansowe powinny być racjonalnie wykorzystywane, zgodnie z celami, na które zostały przeznaczone, „muszą iść na rzecz obywateli Rosji”.

 

ROLA STRAŻY GRANICZNEJ FSB

 

Władimir Putin przypomniał szeroki zakres zadań, jakie musi wykonać i zakres problemów, jakie musi rozwiązać Straż Graniczna FSB. Dotyczy to przede wszystkim zmniejszenie ryzyka migracji, rozprzestrzeniania i potencjalnego zawleczenia do Rosji nowych szczepów koronawirusa. Podkreślił też, że liczba zatrzymanych osób oraz sprawców przestępstw na rosyjskich granicach jest imponująca.

Dla sprawnego działania straży granicznej konieczne jest dalsze doskonalenie granicznej infrastruktury, wyposażenie straży w nowoczesny sprzęt. Przede wszystkim na obszarach, gdzie istnieje zagrożenie infiltracji terrorystów i nielegalnych emigrantów oraz tam, gdzie przestępcy próbują budować transgraniczne kanały dla handlu narkotykami i przemytu (broni, egzotycznych zwierząt, itp.)

CYBERPRZESTĘPSTWA

Globalna przestrzeń cyfrowa stała się już polem bardzo twardej geopolitycznej rywalizacji”, podkreśla Władimir Putin, i dlatego zapewnienie cyberbezpieczeństwa Rosji wymaga zdecydowanie nowego podejścia.

W zeszłym roku ilość w segmencie tzw. najbardziej niebezpiecznych ataków - na rosyjskie zasoby, w tym: na zasoby organów władzy i kontroli - wzrosła prawie 3,5-krotnie!

Ta sytuacja wymaga od FSB, alarmował rosyjski prezydent, długotrwałej, precyzyjnej strategii działań na rzecz ochrony interesów narodowych w sferze cyfrowej. „Opartej na przewidywaniu sytuacji, zarejestrowaniu potencjalnych zagrożeń dla społeczeństwa i państwa, opartej na najbardziej zaawansowanych technologiach i rozwiązaniach technologicznych”.

Przypomniał też, że „razem z partnerami z innych krajów trzeba się rozwijać system zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa informacyjnego”. 

 

ARCHIWA FSB

 

Specjalne słowa podziękowania skierował rosyjski prezydent do pracowników Centralnego Archiwum FSB, W roku 75-lecia zwycięstwa wojsk radzieckich nad faszyzmem, zostało odtajnionych i po raz pierwszy opublikowanych wiele unikalnych dokumentów z przepastnych archiwów FSB, przede wszystkim - świadectwa zbrodni nazizmu i ich popleczników, w tym skierowanych przeciwko ludności cywilnej. Odtajnione dokumenty ujawniają też prawdę o odwadze i poświeceniu pracowników organów bezpieczeństwa w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Jest przekonany, że kontynuacja takiej pracy – to ważny wkład w propagowanie pamięci historycznej, przeciwdziałanie próbom różnego rodzaju fałszerstw historii”, mówił Władimir Putin na poszerzonym kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Siedziba FSB, pl. Łubiański, Moskwa, 19.10.2018

Kończąc swoje wystąpienie, prezydent Putin podziękował służbom medycznym FSB za przebudowanie w krótkim czasie, na początku pandemii, podległych im szpitali i zespołów sanatoryjno – uzdrowiskowych na potrzeby walki z koronawizrusem. Zapewnił też o wzmacnianiu gwarancji socjalnych pracownikom resortu, rozwój systemu zabezpieczenia medycznego, o rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych i innych kwestii społecznych.

 



[1] Komunikat Administracji Prezydenta FR : „Заседание коллегии ФСБ России”, 24.02.2021, Moskwa, patrz http://kremlin.ru/events/president/news/65068 oraz video z przemówieniem Władimira Putina na poszerzonym kolegium FSB - http://kremlin.ru/events/president/news/65068/videos

[2] Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Münchner Sicherheitskonferenz, ang. Munich Security Conference, MSC) – międzynarodowe spotkanie szefów państw, rządów i organizacji międzynarodowych, ministrów, członków parlamentu, wysokich rangą przedstawicieli sił zbrojnych, nauki, społeczeństwa obywatelskiego, biznesu i mediów (łącznie ok. 450 osób), organizowane co roku w lutym w monachijskim hotelu Bayerischer Hof od 1963 roku. Jest to największa konferencja tego typu na świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz