29 stycznia 2021

Donieckie Forum “Rosyjski Donbas”

Wjazd do Doniecka

O tym, co się naprawdę dzieje w zbuntowanych republikach na wschodzie Ukrainy mało kto pisze, chociaż, dzieje się tam dużo i ciekawie.

Red. M. Simonjan, Donieck, 27.01.2021

W Doniecku, stolicy Donieckiej Republice Ludowej, która ogłosiła separację i niezależność od Ukrainy ponad sześć lat temu — wczoraj (28 stycznia br.) rozpoczęło obrady forum „Rosyjski Donbas”, w którym wzięła udział m.in. Margarita Simonjan redaktor naczelna agencji medialnej Russia Today (Rossija Siegodnia), do której należy m.in. radio Sputnik, a w nim platforma internetowa Sputnik Polska.

Informację tą podały za ukraińskim „Strana.ua” również rosyjskie media[1]. Podają m.in., że poza red. Simonjan, na forum jest też jej małżonek, reżyser filmowy - Tigran Keosajan i rosyjski dziennikarz - Roman Babajan.

Wg mediów ukraińskich[2]  oficjalnie informację o Forum podała organizacja „Centrum Rosyjskie” (Русский центр).

W przeddzień Forum, red. Simonjan opublikowała na platformach społecznościowych swoje zdjęcie w Doniecku.

Program jednodniowego forum obejmował sesję plenarną oraz tzw. okrągły stół. Sesja plenarna podzielona została na 4 bloki tematyczne: „Historyczna przeszłość Donbasu”, „Współczesny okres rozwoju Donbasu”, „Przyszłość z Rosją” i „Opinie”.

Organizatorzy forum informują, że wezmą w nim udział także „przedstawiciele władz, politologów, dziennikarzy i polityków, środowiska naukowego i społeczeństwa” z niezależnych republik ludowych - Donieckiej i Ługańskiej (LPR i DRL), a także goście z Rosji.

Podczas forum organizatorzy planują podjęcie uchwał w oparciu o wyniki dyskusji nad doktryną „Rosyjski Donbas”. Przyjęty dokument będzie wprowadzany „we wszystkie sfery życia” DRL i LPR. W szczególności w sferach: edukacji, nauki, kultury, polityki młodzieżowej, działalności społecznej i politycznej, a także w polityce informacyjnej.

Jest to kolejny etap na drodze do uzyskania pełnej suwerenności i inkorporacji z Rosją, zgodnie z wynikami referendum, jakie przeprowadzono w republice w 2014r.

Denis Puszilin

W grudniu ub. r. szef Donieckiej Republiki Ludowej - Denis Puszilin zapowiedział rozwój doktryny „Rosyjski Donbas”. Powinna, jego zdaniem, stać się „platformą ideologicznej struktury republiki”, odzwierciedlającą historyczne związki regionu z Rosją.

W 2014 roku wiedzieliśmy, o co walczymy i przed czym. Teraz naprawdę myślimy o przyszłości przynajmniej o pokolenie do przodu (...). Musimy podać jasne definicje pojęć, wyjaśnić naukowo nasze wspólne stanowisko ”, powiedział Puszilin.

Denis Puszilin ogłosił gotowość republiki do przeprowadzenia drugiego referendum w sprawie samostanowienia. „Władze DRL są gotowe do ułatwienia obecności międzynarodowych obserwatorów w referendum”, poinformowała agencja RIA Nowosti[3]    [3] , cytując słowa Puszilina.

 „Fakt, że mówimy o gotowości republiki do ponownego włączenia mechanizmu demokracji bezpośredniej, był w istocie sygnałem dla społeczności światowej: nie straciliśmy, a jedynie wzmocniliśmy naszą wiarę w wolność, humanitaryzm i prawa człowieka, jesteśmy gotowi ponownie pokazać nasze pragnienie tych ideałów i wartości, dla których ludzie wyszli na ulice w 2014 roku”, powiedział Puszilin.

Natalia Nikonorowa, szefowa MSZ Donieckiej Republiki Ludowej, zwróciła się do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ z propozycją przeprowadzenia referendum uznawanego na arenie międzynarodowej, by poznać życzenia mieszkańców Donbasu. 2 grudnia 2020 r. odbyło się na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami DRL i LPR. Denis Puszilin zapewnił, że władze DRL są gotowe pomóc każdemu międzynarodowemu obserwatorowi w takim referendum.

Dla przypomnienia — 11 maja 2014 r. odbyło się w powszechnym głosowaniu referendum w sprawie samostanowienia Donieckiej Republiki Ludowej, po którym władze DRL ogłosiły suwerenność i chęć przystąpienia do Rosji.

Konflikt zbrojny w Donbasie, a szerzej — wojna domowa w na Ukrainie — trwa już ponad sześć lat. W kwietniu 2014 r. władze ukraińskie rozpoczęły operację wojskową przeciwko Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, które po zmianie rządu centralnego na Ukrainie wprowadzającego m.in. zakaz używania języka rosyjskiego, którym od wieków posługuje się ludność na wschodzie i południu Ukrainy, w większości będąca etnicznymi Rosjanami, zbuntowały się i głosiły niepodległość.

Ukraina zarzuca Rosji okupowanie części Donbasu i wspieranie separatyzmu. Strona rosyjska odrzuca te roszczenia.



[1] В Донецке начался форум «Русский Донбасс»”, Lenta.ru, 28.01.2021, patrz: https://lenta.ru/news/2021/01/28/rus/

[2] ] “В Донецке проводят форум "Русский Донбасс", куда приехала руководитель Russia Today Симоньян”, strana.ue, 28.01.2021, patrz: https://strana.ua/news/314434-v-donetske-na-forume-28-janvarja-predstavljajut-doktrinu-russkij-donbass.html

[3] Пушилин заявил о готовности провести в "ДНР" новый референдум”, strana.ue, 20.02.2021, patrz: https://strana.ua/news/312935-pushilin-zajavil-chto-dnr-hotovy-provesti-referendum-o-samoopredelenii.html

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz