18 stycznia 2021

Ambiwalencja niemiecko-rosyjska. Polemika z Fiodorem Łukjanowem

 Niedawno, na portalu rosyjskiego radia Sputnik Polska (koncernu medialnego MIA Rossija Siegodnia) ukazał się wywiad z Fiodorem Łukjanowem[1], politologiem, szefem Rady ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej, redaktorem naczelnym czasopisma „Rosja w globalnej polityce”, dla wielu Rosjan - autorytetem w sprawach międzynarodowych relacji. 

W rozmowie z red. Leonidem Swiridowem, omawiając stosunki niemiecko-rosyjskie na kanwie polskiego sporu o Nord Stream 2, Fiodor Łukjanow stwierdził, m.in.: „Teraz wydaje się, że zaszły takie zmiany, a dlaczego, to przedmiot osobnej, ciekawej analizy. Być może istnieją obiektywne przyczyny: zwrot energetyczny w Niemczech, zamiar zajęcia określonego miejsca w UE. Ale jesienią 2020 roku, kiedy miała miejsce sprawa z Nawalnym, Moskwa nie zrozumiała najważniejszej rzeczy: po co to wszystko było Niemcom potrzebne? Biorąc pod uwagę, że w rzeczywistości Berlin nie był zobowiązany do angażowania się w tę sprawę”
Fiodor Łukjanow

Przyznam, że nieco zdębiałam czytając te słowa. Ekspert, wzięty politolog i nie dostrzega istoty polityki zagranicznej Niemiec wobec Rosji, która, notabene, nie zmieniła się specjalnie od wieków?! Dziwne.

Poza tym nie znoszę, gdy ktoś używa takich określeń, jak „Moskwa nie zrozumiała...”, bo nie wiem, co się kryje pod pojęciem „Moskwa”. Moskwa, to, kto: rezydent Kremla, rosyjski MSZ, deputowani z komisji ds. zagranicznych rosyjskiego parlamentu, członkowie komisji przy prezydencie FR, Rada Bezpieczeństwa Narodowego FR? Kto?! A może sam Siergiej Ławrow, w co trudno uwierzyć?!

Owa mityczna „Moskwa” jest używana, jako atrybut, gdy nie do końca wiadomo, co powiedzieć w dyskusjach czy wywiadach. Uniwersalne słowo – wytrych.

Ale wróćmy do polemiki z tezami Fiodora Łukjanowa, w której stan relacji niemiecko-rosyjskich potraktuję nieco szerzej.

O CO, RZECZYWIŚCIE NIEMCOM CHODZI

Niewątpliwie Niemcy korzystają z dobrodziejstw Rosji na różne sposoby, traktując Rosję nieco imperialnie. Inwestują sporo w Rosję w celu osiągania dla siebie wymiernych korzyści. Według danych Banku Rosji niemieckie inwestycje bezpośrednie od sześciu lat są stabilne, z niewielką cechą wzrostu. W 2014r. wynosiły 19,18 mld euro, a w 2019r. wynosiły - 21,13 mld euro. Volkswagen dostarcza samochody i nadwozia z rosyjskich fabryk do Czech, Słowacji i Meksyku. Siemens produkuje sprzęt AGD w Rosji dla krajów bałtyckich i krajów WNP. Bosch produkuje narzędzia elektryczne, które trafiają na rynki Europy Zachodniej i Wschodniej.

Niemcy jednocześnie usiłują przejąć prymat w kreowaniu relacji europejskich i światowych ze wschodnim mocarstwem, tak w łonie Unii Europejskiej, jak i NATO.

Angażują się, przy tym, w przedziwne czasem awantury, jak m.in. w realizację polityki wschodniej (Partnerstwo Wschodnie), wymyślonej via Radek Sikorski w USA, ze skutkiem wojny domowej na Ukrainie; aktywnie i z dużym zaangażowaniem wspierają swoimi siłami wojskowymi wielkie manewry NATO u granic Rosji, czy, jak wspomina red. Łukjanow, „ratują” rosyjskiego opozycjonistę, Andrieja Nawalnego w berlińskiej klinice, z której dobrodziejstw korzystała wcześniej Julia Timoszenko, jedna z bohaterek „pomarańczowej” rewolucji na Ukrainie.

Ale, gdy występuje zagrożenie interesów niemieckich w Rosji, czy z Rosją, władze niemieckie jednoznacznie stają w ich obronie, nawet wchodząc w jawny konflikt z USA, jak mamy to w przypadku gazociąg Nord Steram 2.

(...)

Dalszy ciąg polemiki z Fiodorem Łukjanowem dot. relacji niemiecko- rosyjskich,obejmującej kolejne rozdziały: „Rosjanin – nie przeszkadza”, „Rosja – przeszkadza (omówienie  raportu NATO 2030), „Realna wojna z Rosją”, „Casus Nawalnego”, „Niemcy contra Rosja”, „Polityczny gazociąg” i „Rosja to widzi” - ze względu na jej wielkość, można przeczytać na mojej stronie na portalu VKontakt, pod linkiem:

https://vk.com/@sophico43-ambiwalencja-niemiecko-rosyjska-polemika-z-fiodorem-ukjanowe

Życzę udanej lektury.



[1] L. Swiridow: „Fiodor Łukjanow: Moskwa przyzwyczaiła się już do tego, że stosunki polityczne z Polską nie istnieją”, portal Sputnik Polska, 4.01.2021, patrz: https://pl.sputniknews.com/opinie/2021010413614194-polska-rosja-stosunki-usa-biden-sputnik/

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz