08 października 2020

COVID 19 zbiera śmiertelne żniwo - bp senior JAN SZAREK

 


8 października 2020r.

w cieszyńskim szpitalu

zmarł w wieku 84 lat

zarażony wirusem COVID 19

biskup senior

JAN SZAREK

zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego,

prezes Polskiej Rady Ekumenicznej,

prezes Diakonii Polskiej

Rodzinie, Bliskim, Przyjaciołom

oraz całej naszej Wspólnocie luterańskiej

składam wyrazy głębokiego współczucia.

 

Miałam przyjemność znać Księdza Biskupa, bywał w Szczecinie wizytując parafię Świętej Trójcy, do której należę.

Zapamiętałam Go jako człowieka mądrego, wrażliwego, o głębokim sercu. Był dla mnie zawsze i będzie nadal wzorem prawdziwego chrześcijanina. Na zawsze zostanie w życzliwej pamięci.

Bp Jan Szarek urodził się 13 lutego 1936 w Bielsku. Studiował teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, którą ukończył w 1960. Został ordynowany na duchownego przez ks. bpa Andrzeja Wantułę 25 września 1960 w Kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej.

Następnie został wikariuszem parafii w Nawiadach, w latach 1962–1970 pracował na parafii w Giżycku, a później w latach 1970–1975 jako wikariusz diecezjalny w Bielsku-Białej, gdzie w 1975 został wybrany na drugiego proboszcza. W 1979 powierzono mu funkcję Konseniora diecezji cieszyńskiej, a w 1980 został wybrany Seniorem Diecezji.

Powołał do życia pierwszą ewangelicką księgarnię “Logos” w Cieszynie, pod jego kierownictwem wybudowany został Ośrodek Wydawniczy „Augustana”, otwarty w 1992 roku. Jako przewodniczący Diecezjalnej Komisji Ewangelizacyjnej, a od 1985 roku przewodniczący Synodalnej Komisji Ewangelizacyjnej, był współorganizatorem dorocznych Tygodni Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie. W latach osiemdziesiątych był także wiceprzewodniczącym Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

6 stycznia 1991 Synod Kościoła wybrał go Biskupem Kościoła.

3 maja 1991 w Warszawie został konsekrowany na biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce; zastąpił na tym urzędzie ks. bpa Janusza Narzyńskiego. Co było jednoznaczne z objęciem także stanowiska Prezesa Synodu Kościoła i Prezesa Konsystorza. Akt konsekracji i wprowadzenia w urząd miał miejsce 3 maja 1991 roku w kościele Świętej Trójcy w Warszawie.

W 1993 został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej na pięcioletnią kadencję. W 1996 wybrano go ponownie na to stanowisko. 

Kilka lat temu w rozmowie z „Wyborczą” mówił o gestach pojednania pomiędzy kościołami. - Taki moment to konkretny znak pojednania na Śląsku. Dotyczył on kościoła ewangelickiego w Siemianowicach Śląskich. Po 1945 r. ta świątynia została nam bezprawnie przez władze zabrana i przekazana katolikom. Przez 50 lat starań nie odzyskaliśmy jej. Z okazji Wielkiego Jubileuszu z propozycją rozmów w tej bolesnej sprawie wystąpiłem do abpa Damiana Zimonia. Nasza propozycja spotkała się z wielką jego życzliwością. Osobiście dopomógł nam odzyskać ten kościół jako znak pojednania i współpracy ekumenicznej na Śląsku. To było wielkie wydarzenie - mówił.

Trzykrotnie spotykał się z przebywającym w Polsce papieżem Janem Pawłem II w Warszawie (1991), Wrocławiu (1997) i Drohiczynie (1999).

Jako przedstawiciel Kościoła w Polsce uczestniczył w Walnych Zgromadzeniach Światowej Federacji Luterańskiej oraz Światowej Rady Kościołów. Przez całe życie związany z tzw. ruchem społecznościowym w polskim luteranizmie, którego jednym z czołowych prekursorów był ks. Karol Kulisz.

W marcu 2000 Synod wybrał go na pierwszego prezesa Diakonii Kościoła. Stanowisko to pełnił do 2005, kiedy to zastąpił go bp Ryszard Bogusz.

W 2001 otrzymał tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Biskup Jan Szarek był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodą „Zwiastuna Ewangelickiego” im. ks. Leopolda Otto.

W 2016 roku bp Szarek został uhonorowany Śląskim Szmaragdem „za umiejętność odczytywania znaków czasu i konkretne oraz skuteczne podejmowanie wyzwań; za budowanie mostów pojednania między narodami, chrześcijanami i religiami oraz za przeprowadzenie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w trudnym okresie przemian na drogę spokojnego rozwoju i działania”.

Osierocił: syna ks. Piotra Szarka, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej św.Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej oraz córkę Ewę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz