06 maja 2020

Bałkany Zachodnie – polem walki UE z Rosją

Nie traćcie z oczu geopolitycznych konsekwencji pandemii COVID-19. Bałkany Zachodnie nie mogą wpaść w rosyjską pułapkę dezinformacji. Region ma lepszą przyszłość z UE ”, powiedział Michael Gahler, niemiecki poseł do PE, rzecznik grupy  chadeków (EPP) do spraw zagranicznych w parlamencie Europejskim, przed dzisiejszym (6 maja br.)  szczytem UE-Bałkany Zachodnie, który odbywa się w formie wideokonferencji.
Michael Gahler,MEP
 „Europejczycy muszą przekształcić ten kryzys w szansę i wspólnie złagodzić skutki pandemii”, kontynuował Gahler. UE planuje pomóc Bałkanom Zachodnim w wysokości 3,3 miliarda euro w walce z COVID-19 w regionie.

W tych trudnych czasach bardzo ważne jest, abyśmy stali obok całych Bałkanów Zachodnich. Solidarność jest teraz kluczem. Pakiet finansowy dla regionu, aby zaradzić wybuchowi COVID-19 i jego konsekwencjom, o którym zapowiedział komisarz Olivér Várhelyi, jest zdecydowanie pozytywnym przykładem rozwojem solidarności”, powiedziała węgierska eurodeputowana Kinga Gál, która wynegocjowała raport parlamentarny na temat Bałkanów Zachodnich w imieniu grupy EPP.
Kinga Gál,MEP
Dzisiaj przywódcy UE potwierdzą również plan rozpoczęcia rozmów o członkostwie w UE. „Bardzo ważne jest, aby wzmocnić perspektywę rozszerzenia UE dla tych krajów. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną jest krokiem we właściwym kierunku”, podkreślała eurodeputowana Gál.

Czas na jedność. Rozpoczęcie formalnych rozmów w sprawie przystąpienia do UE polega na obronie naszego stylu życia i wpływów na świecie. UE jest wiarygodnym i przejrzystym partnerem ”, powiedział Gahler.

Chadecy z PE docenili rolę chorwackiego premiera Andreja Plenkovicia, którego kraj sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie. „Osobiste zaangażowanie premiera Plenkovića przyczyniło się do umieszczenia Bałkanów Zachodnich wśród priorytetów UE” – uważa Kinga Gal.
Donald Tusk, szczyt UE-Bałkany Zachodnie, Sofia, 2018

17 maja 2018 r. w Sofii odbył się szczyt Unia Europejska – Bałkany Zachodnie. Spotkanie służyło potwierdzeniu zaangażowania UE na rzecz rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich. Zachodni ekonomiści uważają przystąpienie tych krajów do UE za prawdopodobnie, zwłaszcza, jak zaznaczają, że stanowiłoby ono przeciwwagę dla rosyjskiej i chińskiej obecności w regionie.
Inf.EPP PE 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz