18 lipca 2019

Rozmowy rosyjsko-ukraińskie


W. Miedwiedczuk (Ukraina) i W. Putin (Rosja), Petersburg, 18.07.2019
Polskie media nie zwróciły szczególnej uwagi na spotkanie Władimira Putina z Wiktorem Miedwiedczukiem, szefem rady politycznej ukraińskiej partii „Platforma opozycyjna - Za życie”, jakie miało miejsce dzisiaj (18 lipca) w Petersburgu.
Rozmowa odbywa się w towarzystwie prezydenta Białorusi – Aleksandera Łukaszenki.

Po rozmowie telefonicznej prezydenta Władimira Putina z prezydentem Ukrainy Władimirem Zielenskim, przyszła pora na kontakty bezpośrednie. 
Nieco wcześniej liderzy opozycyjnej partii z Ukrainy spotkali się w Moskwie z szefem rosyjskiej partii „Jedna Rosja” - Dymitrem Miedwiediewem.
,
SPOTKANIE W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

Wiktor Miedwiedczuk dzień wcześniej (17 lipca) był w Strasburgu z wizytą w Parlamencie Europejskim. Z relacji, jaką składał prezydentowi Putinowi, wynika, że na prośbę swojej partii przedstawił w PE - plan dla swego kraju, w tym: kwestie pokojowego rozwiązania konfliktu i zaprzestania działań wojennych, które opierają się całkowicie na porozumieniach mińskich, zatwierdzonych przez ONZ.
Było to bardzo interesujące spotkanie (...),bardzo ważne jest to, że w spotkaniu uczestniczyli nowo wybrani posłowie do PE z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Bułgarii i Słowacji. I na tym spotkaniu, na którym zadawano mi wiele pytań, przedstawiłem te powody, które mogą naprawdę zmienić sytuację na lepszą i wreszcie w pełni wdrożyć porozumienia z Mińska”, informował Władimira Putina Wiktor Miedwiedczuk. 
Polaków na tym spotkaniu, jak wynika z jego wypowiedzi 
nie było, a najbardziej w PE gardłują o Ukrainie i o sankcjach dla Rosji. 
Czy nie zostali zaproszeni, a może nie chcieli przyjść – tego nie wiem.

Jak zaznaczył ukraiński polityk, jednym z zadań partyjnych „Platformy Opozycyjnej – Za Życie” - jest powrót Donbasu na Ukrainę, jako powrót rosyjskojęzycznych ludzi, a nie terytoriów.
Z wypowiedzi szefa rady politycznej tej partii wynika, że podczas spotkania w Parlamencie Europejskim padło wiele pytań o stosunki między Rosją a Ukrainą w okresie pokojowego porozumienia, i były one połączone „z pragnieniem i determinacją tych ludzi, by pomóc w zaprowadzeniu pokoju na Ukrainie, by walki na południowym wschodzie mego kraju się skończyły. To zainteresowanie było szczere, a nie sztuczne”, stwierdził. Jego zdaniem „była to szczera i owocna rozmowa”.
W rozmowach ukraińskich w Parlamencie Europejskim, istotnym było to, zdaniem Wiktora, Miedwiedczuka, że „deputowani do Parlamentu Europejskiego zauważyli, iż nastąpił moment, w którym skończył się monopol >partii wojny<, będącej we władzy pana Poroszenki (...).Monopol  ten został zakończony, ponieważ wczoraj członkowie Parlamentu Europejskiego poznali punkt widzenia innej części Ukrainy, punkt widzenia >partii pokoju<,  widzenia tego, jak działać dzisiaj, by sprawy pokoju naprawdę ruszyły do przodu”. 
Jak przyznał, reakcje nowych posłów PE, zwłaszcza francuskich i brytyjskich, mocno go zaskoczyły, bowiem okazało się, że w PE jest wielu ludzi, którzy nie tylko znają sytuację na Ukrainie, ale wskazywali na fakty historyczne, których nie znają nawet wszyscy obywatele Ukrainy. To wg niego, pozytywne zjawisko, sprzyjające procesom przywrócenia pokoju na Ukrainie.
,
PARTYJNE PLANY I NEGOCJACJE

Z rozmowy Wiktora Miedwiedczuka z Władimirem Putinem wynika, że jego „siła polityczna nawiązuje dialog” dot. m.in.: „przywróceniu stosunków gospodarczych z Federacją Rosyjską”, o czym rozmawiano nie tak dawno na dwóch spotkaniach z Dymitrem Miedwiediewem oraz na spotkaniu z kierownictwem Dumy Państwowej i z kierownictwem Gazpromu. Na tym ostatnim spotkaniu „osiągnięto porozumienie i propozycję strony rosyjskiej, w przypadku dostaw bezpośrednich, obniżki cen gazu o 25%”. Jak podkreśla, „Jest to opcja, która dzisiaj poprawi sytuację w kraju, jaka rozwinęła się w stawkach mieszkaniowych i lokali użytkowych”.
Przypomniał przy okazji o trudnościach wynikających z działań radykalnych narodowców i narodowych demokratów na Ukrainie, którzy tym pomysłom się sprzeciwiają. Nie mniej jednak, partia postanowiła kontynuować swoją prace w tym kierunku, bez zważania na trudności, bo jej zdaniem, przywrócenie poprawnych stosunków gospodarczych z Rosją jest bardzo ważne dla Ukrainy.

Wiktor Miedwiedczuk bardzo pozytywnie odebrał telefon prezydenta Zielenskiego do Władimira Putina. Ta rozmowa została przyjęta  „z inspiracją i nadzieją”, przez jego partię i  wielu ludzi na Ukrainie. Bowiem, jak zaznaczył, „wg badań socjologicznych, 70 % obywateli Ukrainy wierzy, że dla pokoju, uwolnienia ukraińskich obywateli w Rosji i naturalnie, dla wzajemnego uwolnienia obywateli Rosji, którzy są na Ukrainie - potrzebujemy bezpośredniego dialogu, potrzebujemy bezpośrednich negocjacji”.
I te 70 % jest za podjęciem przez prezydenta Zielenskiego negocjacji z rosyjskim prezydentem a 55% procent - za podjęciem przez prezydenta Zielenskiego negocjacji z przedstawicielami Doniecka i Ługańska. „Jest to również ważna postawa, ponieważ obecnie, około 80 %t ludzi chce pokoju, chce zaprzestania działań wojennych”.

Władimir Putin z zadowoleniem przyjął reakcję w Parlamencie Europejskim na wizytę Wiktora Miedwiedczuka i jego rozmowy. „Myślę, że włączenie europejskich partnerów - a są w jakiś sposób zaangażowani w to, od pierwszych kroków, nawet niestety, od pierwszych kroków konfliktu, które doprowadziły do  ​​tego, co widzimy teraz w Donbasie - włączenie europejskich partnerów, to bardzo pozytywna sprawa. I cieszymy się z tego pod każdym względem”, stwierdził rosyjski prezydent.
Podkreślił przy tym, że propozycje składane w imieniu „Platformy Opozycyjnej – Za Życie” opierają się na porozumieniach mińskich, co cieszy podwójnie. Rosja będzie wspierać oczywiście „wszelkie siły polityczne, które idą w tym kierunku”.
,
RELACJE ROSYJSKO-UKRAIŃSKIE 

Władimir Putin zaznaczył, że kwestia pełnego przywrócenia stosunków rosyjsko-ukraińskich jest również dla Rosji niezwykle ważna i ze swej strony, Rosja będzie współpracować z każdą siłą polityczną, w tym „z waszą siłą polityczną”, w celu przywrócenia pełnych form stosunków między Rosją a Ukrainą. Dotyczy to również kwestii rozwiązywania problemów w Donbasie, dotyczy to stosunków dwustronnych w sferze gospodarczej. 
Zapewnił też, że rząd przedstawi mu swoje uzgodnienia ze spotkań, o których wspominał Wiktor Miedwiedczuk. „Myślę, że wszystko, o czym rozmawialiście z przewodniczącym rządu Federacji Rosyjskiej, z przedstawicielami bloków gospodarczych i energetycznych, jest całkowicie możliwe do zrealizowania”, stwierdził Władimir Putin. 
W. Putin (Rosja , W. Miedwiedczuk (Ukraina) i A. Łukaszenko (Białoruś),  Petersburg, 18.07.2019

Rosyjski prezydent na zakończenie spotkania przypomniał, że szalenie ważne jest pełne porozumienie na południowym wschodzie Ukrainy, w Donbasie. A ono może nastąpić „tylko w przypadku bezpośredniego kontaktu oficjalnych władz Kijowa z przedstawicielami tych republik”. Przypomniał też, że ani jeden konflikt na świecie we współczesnej historii nie zakończył się bez bezpośrednich negocjacji stron konfliktu. „Z naszej strony zrobimy również wszystko, co w naszej mocy, aby proces ten przebiegał w wymaganym tempie i wymaganej jakości”, zadeklarował rosyjski prezydent.

Władimir Putin wyraził też wdzięczność za wysiłki poczynione w ostatnich latach na rzecz uwolnienia osób przetrzymywanych po obu stronach. „Myślę, że takie działania humanitarne będą zawsze mile widziane przez wszystkich, ponieważ w trakcie tego typu pracy - dotyka ona konkretnych ludzi, ich losu i jest pozytywnie rozstrzygnięcie. Nic nie jest ważniejsze z punktu widzenia funkcjonowania jakichkolwiek sił politycznych, od pracy, która prowadzi do pozytywnych rezultatów w losach konkretnych ludzi, poszczególnych rodzin. Myślę, że za to ludzie zawsze będą wyrażać szczere słowa wdzięczności”, stwierdził Władimir Putin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz