sobota, 2 czerwca 2018

Niemiecki koordynator w Moskwie i Petersburgu


Niemieckie służby dyplomatyczne poinformowały, że Dirk Wiese (SPD), koordynator ds. współpracy społecznej z Rosją, Centralną Azją i państwami partnerstwa wschodniego przy rządzie federalnym Niemiec - od 30 maja przebywa w Rosji – w Moskwie i Petersburgu, jego wizyta potrwa do 3 czerwca.
Deputowany do Bundestagu, socjalista Dirk Wiese, prawnik z wykształcenia, został koordynatorem przy rządzie RFN - 18 kwietnia tego roku. Wcześniej był parlamentarnym sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii (wiceministrem).
W związku z podróżą do Rosji, złożył specjalne oświadczenie, które opinii publicznej przekazuje niemiecki MSZ:
„Potrzebna jest nam bliższa współpraca w kontaktach społecznych i przy wymianie socjalnej między obu naszymi krajami, a szczególnie między młodymi pokoleniami.  Tylko, tak jesteśmy w stanie pokonać wszelkie uprzedzenia i tworzyć wysepki współpracy. Potrzebujemy uczciwego dialogu, zwłaszcza w trudnych czasach”.
Znaczną część swojej podróży Dirk Wiese poświęci spotkaniom z rosyjskimi obywatelami, zajmującymi się działalnością na rzecz promowania praw człowieka, wolności słowa i publikacji, oraz podobnych aktywności społeczeństwa rosyjskiego.
Program zawiera także rozmowy w rosyjskim MSZ na temat niemiecko-rosyjskich stosunków bilateralnych. Ponadto, zaplanowano spotkanie z przedstawicielami niemieckiego biznesu i Niemiecko-Rosyjskiej Izby handlowej w Moskwie.
W Sankt-Petersburgu Dirk Wiese weźmie udział w okrągłym stole, zorganizowanym we współpracy z niemieckimi fundacjami politycznymi i Fundacją im. SeppaHerberga Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (German Football Association’s Sepp Herberger Foundation) w celu odpowiedzi na pytanie: jak społeczeństwa rosyjskie i niemieckie rozwiązują problemy niepełnosprawności w sporcie na najwyższym poziomie i w życiu codziennym. Weźmie też udział w meczu piłki nożnej reprezentacji Niemiec i Rosji osób niepełnosprawnych (niewidomych).
Inf. na podst. noty  MSZ RFN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz