poniedziałek, 12 listopada 2012

Święto Niepodległości w Szczecinie

          Wczoraj w Polsce obchodzono Święto Niepodległości, 94 rocznicę powrotu polskiej państwowości na mapy świata - generalnie w dwóch nurtach, oficjalnym, organizowanym przez państwo i samorządy lokalne oraz opozycyjnym - narodowo-patriotycznym, przy   akompaniamencie lewicy i antyfaszystów.
         Media generalnie  uległy pasji śledzenia awantur i skoncentrowały się na warszawskiej demonstracji nurtu narodowo-patriotycznego. 
         Spokojną, pouczającą, preferująca uczciwy stosunek do własnej historii  manifestacji zorganizowanej pod patronatem i z osobistym udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - media skwitowały niewielkimi newsami.Chociaż taki przemarsz prezydenta w kilkutysięcznym tłumie ulicami stolicy był ewenementem w skali Europy. 
          Ważniejsze dla mediów  były bijatyki, awantury, zatrzymani czy zdecydowana reakcja policji na to, co "narodowcy" zaproponowali warszawskiej ulicy.  
          Do przeciętnego telewidza w Polsce i na świecie docierał obraz  wielotysięcznej warszawskiej manifestacji "narodowców", zdominowanej przez rozwydrzony tłum pacyfikowany silami policji.
          Dziwne też obyczaje zaobserwowałam ze strony PiS, przynajmniej w Szczecinie. Europoseł Marek Gróbarczyk, b. minister ds. żeglugi - na swoim facebook'u wykasował komentarz z albumikiem zdjęć z obchodów "oficjalnych" w mieście..Nie dopuścił by na jego stronie FB mogły być prezentowane różne formy obchodzenia Święta Niepodległości w Szczecinie. I tu też odbiorca informacji z FB posła Parlamentu Europejskiego otrzyma zakłamany przekaz tego, co się w mieście działo.
         Jeżeli ktokolwiek zechciał by natomiast z lokalnych stron Gazety Wyborczej (na internetowym portalu gazety) poczytać i obejrzeć zdjęcia z wczorajszych obchodów - ma przekierowanie od razu na str. 2 z przekazem pochodu zorganizowanego pod egidą  PiS. Na str. 1 - mógłby zobaczyć jak  bawili się szczecinianie na obchodach zorganizowanych przez władze miasta i regionu. Taka mała manipulacja "krasnoludków". Gazeta Wyborcza po jakimś czasie uporządkowała swoje strony w internecie.

         Szczecinianie jednak najbardziej zainteresowali się "oficjalnym" nurtem obchodów Święta Niepodległości i tłumnie przybyli na Wały Chrobrego.

          O tym jak bawili się szczecinianie  i jakie dla nich atrakcje przygotowały władze miasta i regionu - w fotoreportażu ( zdjęcia są opisane, wystarczy w nie  po prostu kliknąć, zdjęcie sia powiększa a obok pojawi się opis) :

          Dla wielu szczecinian było to radosne, rodzinne święto. I bardzo ....biało-czerwone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz