sobota, 21 kwietnia 2018

Rosja: czas na wnioski


Jeśli Zachód jest przekonany, że rakietowa awantura Amerykanów i ich sojuszników w Syrii przejdzie bez echa, to się sromotnie myli. Władimir Putin, jako rasowy dżudoka, starannie analizuje sytuację i wybiera optymalne rozwiązanie. Także opinia, że jest autokratą i decyzje przyjmuje bez konsultacji, jest niezgodna z prawdą.
Od lewej: Siergiej Szojgu, Władimir Putin, Walery Gierasimow
Wczoraj odbył ważną naradę z szefem resortu obrony, ministrem Siergiejem Szojgu i jego pierwszym zastępcą, szefem sztabu generalnego Walerym Giersimowym. Poza omówieniem efektów manewrów, jakie przeprowadzono na wschodzie Rosji i zapowiedzią cyklu spotkań przedstawicieli wojska z kompleksem wojskowo-przemysłowym w połowie maja w Soczi, tematem tego spotkania były kwestie syryjskie.
Ale nim spotkał się z generalicją i ustalono wspólnie stosowne wytyczne, dzień wcześniej Władimir Putin omawiał te sprawy z Radą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.  Wszystkie sprawy bezpieczeństwa – wewnątrzkrajowego i zewnętrznego Rosji - są omawiane w tym gronie. 
Poza premierem (Dimitrijem Miedwiediewem) szefami MO (Siergiejem Szojgu) , MSW (Władimirem Kołokolciewem) i MSZ (Siergiejem Ławrowem), w skład Rady wchodzą szefowie obu izb rosyjskiego parlamentu – przewodnicząca Rady Federacji (izba wyższa) – Walentyna Matwiejko i przewodniczący Dumy Państwowej (izba niższa) Wiaczesław Wołodin, oraz dyrektor rosyjskiego wywiadu (SWR) – Siergiej Naryszkin i szef kancelarii prezydenta FR – Anton Waino.
Prezydent Putin przedstawił im efekt rozmów z przywódcami państw, jakie odbył po ataku na Syrię. Omówiono też działania przeciwpożarowe i przeciwpowodziowe w kontekście zarządzaniem katastrofami, zapoznano się także z raportem szefa ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych (Władimira Puszkowa) dot. podjętych środków zapobiegania pożarom i powodziom.
Równolegle na podobne tematy dyskutował prezydent Rosji z rządem na spotkaniu, w Polsce nazywanym -„gabinetowym”.
Jakie środki podejmie Rosja w Syrii, czas pokaże. Na pewno będą one starannie przemyślane i optymalne dla obrony Syrii przed atakami ze strony USA i ich koalicjantów. 
Należy też przypuszczać, że Rosja ograniczy jeszcze bardziej relacje rosyjsko-amerykańskie i będzie nadal stosowała retorsje wobec USA, w myśl porzekadła: ”Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie” lub biblijnej sentencji „oko za oko, ząb za ząb”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz