środa, 27 stycznia 2016

Dzień Pamięci Holokaustu


Natan Tenenbaum

Modlitwa o wschodzie słońca


Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
Przed mocą Twoją się ukorzę
Ale chroń mnie, Panie, od pogardy
Przed nienawiścią strzeż mnie, BożeWszak Tyś jest niezmierzone dobro
Którego nie wyrażą słowa
Więc mnie od nienawiści obroń
I od pogardy mnie zachowajCo postanowisz, niech się ziści
Niechaj się wola Twoja stanie
Ale zbaw mnie od nienawiści 
I ocal mnie od pogardy Panie...
W Sztokholmie w 1997r.
Natan Tenenbaum
(ur. 27 grudnia 1940 w Witebsku) – polski satyryk, poeta i autor tekstów scenicznych żydowskiego pochodzenia.
Ukończył archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 60. XX w. pracował jako dziennikarz (w Polskim Radio oraz piśmie Fołks Sztyme). Od 1969 r. mieszka w Szwecji. 
Publikował w "Szpilkach", "Kulturze" i innych. Współpracował z Kabaretem STS, klubem Hybrydy i innymi.
Autor wiersza "Modlitwa o wschodzie słońca", do którego muzykę napisał Przemysław Gintrowski a wykonywanego przez Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Zbigniewa Łapińskiego oraz przez zespół reggae Habakuk.
W Sztokholmie prowadził kabaret polonijny Krakowskie Przedmieście. Wydał 2 zbiory wierszy. W 2004 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi, zaś w 2012 r. – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

***Oświadczenie Komitetu Obrony Demokracji (KOD)Do tych pięknych słów Przemysław Gintrowski napisał muzykę i powstała piosenka, nie, pieśń tamtych ciężkich czasów.

Niestety, spadkobiercy autora muzyki bardzo zdecydowanie zażyczyli sobie nie wykorzystywania tego utworu przez KOD w jakiejkolwiek postaci.

Zasmuciło to nas, Krzysztof Łoziński odpowiedział na tą smutną prośbę.

Patrz link:
Napisał do nas Jakub Tenenbaum.

Nie da się po prostu przepisać tych paru zdań.

"Dzień dobry -słabo pisze po polsku ale jestem starzy syn Natana Tenenbauma - autorem textu wierszu "Modlitwa ".Ojciec niestety nie rozmawia ale jak reprezentuje rozdziny Tenenbaum -my ,moja mama Kamila i brat Adam - nie mamy nic przeciwko używania textu !! Nie rozumiem history rodziny "Gintrowskiego"...musyka "nieważna"

....

Po krótkiej rozmowie Jakub napisał:

"Ojciec by na pewno był na barykadach jakby umiał"

Informacja została rozesłana wśród paru osób, ale dobre słowa rozchodzą się szerzej i dalej niż czasami powinny.

Dostaliśmy podziękowania, które publikujemy poniżej i do nich się z całego serca dołączamy:

"Panie Jakubie, jesteśmy wdzięczni Panu i całej Pana Rodzinie za wyrażenie zgody na używanie "Modlitwy". To piękny gest z Państwa strony. Będziemy dumnie śpiewać "Modlitwę" Pana wielkiego Taty podczas naszych manifestacji w obronie demokracji w naszej Ojczyźnie. Prosimy  Przekazać Panu Natanowii nasze podziękowanie i przyjazne pozdrowienia. Dziękujemy!”

Tłumaczenie na jęz.szwedzki:

Jakub, vi vill tacka dig och hela din familj för att vi fick använda "Modlitwa"/ "Bönen". Vi verkligen uppskattar din fina gest. Vi kommer med stolthet sjunga din fars "Modlitwa" under våra demonstrationer när vi försvarar demokratin i vårt land. Vänligen hälsa Natan att vi är evigt tacksamma och skicka honom våra varmaste hälsningar.


2 komentarze:

 1. Gościem dzisiejszego programu w TVP Info "Studio Wschód" był Minister Kultury FR Pan Władimir Medinski. Wspominam o tym dlatego, ponieważ cały program redaktor Przełomiec był jednym wielkim atakiem, pełnym złośliwości, uszczypliwości i zwykłego chamstwa w stosunku do Pana Ministra i Rosji. Przykro było tego słuchać, że dziennikarz o tak niskiej kulturze osobistej i zwykłych uprzedzeniach może pracować w TVP, prowadzić program i przeprowadzać wywiady. Pan Minister był bardzo zażenowany,(pewnie nie spodziewał się takiej agresji) a wyzłośliwiająca się redaktorka nerwowo uśmiechnięta, że znów udało jej się "dokopać Rosjanom".I to w takim dniu.
  Aż brak słów, aby wyrazić oburzenie na to wszystko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się oburzeniu. Zaraz poszukam w internecie tego wywiadu i odsłucham. Red. Marysia Przełomiec, osobiście mi znana, byłam z nią na wyjeździe studyjnym do Rosji, rzetelnością dziennikarską nie grzeszy a i chamstwo czasami wdziera się w jej programy. Doświadczyłam tego z autopsji.
   Współczuję panu ministrowi Medinskiemu, ale udzielając wywiadów naszej TVP na takie szykany trzeba być przygotowanym, bo ciężka rusofobia poparta werbalną agresją i elementarnym brakiem kultury - jest w polskiej publicznej telewizji normą. Niestety.

   Usuń