niedziela, 22 lutego 2015

Stoczniowa ekspansjaGOSPODARKA MORSKA
PRZEMYSŁ STOCZNIOWY
NIEMCY / ROSJA

Stocznia Nordic Yards w Wismarze
Niemiecka grupa stoczniowa Nordic Yards, która posiada trzy stocznie tuż za polską granicą – w Rostoku, Wismarze i Stralsundzie rozważa ekspansję na wschód i podejmie próbę zbudowania nowych stocznie w Rosji. Rozważane są dwie lokalizacje – na Dalekim Wschodzie i nad Bałtykiem.

W miniony piątek, prezes Nordic Yards, Rosjanin Witalij Jusufow, piastujący to stanowisko od 6 lat, stwierdził niemieckim mediom, że rozważa „możliwość serwowania usług stoczniowych w Rosji, bowiem istnieje tam pewna tendencja lokalizowania produkcji. Branie udziału w tym procesie jest dla nas korzystne. Musimy udowodnić, że nasze usługi możemy wykonywać w Rosji. Będziemy tam pracować nie tylko w ramach partnerstwa, ale także podejmiemy próbę zbudowania tam własnego zakładu produkcyjnego”.

Dr Witalij Jusufow, kryty dok, Wismar
Od 10 lat  Nordic Yards buduje statki dla żeglugi arktycznej wspólnie z rosyjską firma MMC Norilsk Nicel. Niemiecka grupa stocznia nadal będzie wspierać tę współpracę, ma też zamiar utworzyć wspólne przedsiębiorstwo z rosyjską korporacją stoczniową - OSC (Obiedunionnaja Sudostroitielnaja Korporacja).

Rosjanie praktycznie uratowali niemieckie stocznie nadbałtyckie od  likwidacji. Zmniejszyli zatrudnienie i zapewnili stały portfel zamówień.  O ratowanie stoczni Meklemburgi  zabiegała osobiście kanclerz Merkel u Władimira Putina, łącznie z wyjazdami do Soczi na spotkania w tej sprawie z prezydentem Rosji.

Stocznie Nordic Yards wyspecjalizowały się w budowie statków pełnomorskich pracujących w zalodzonych akwenach i lodołamaczy, przede wszystkim dla kontrahenta rosyjskiego.   


2 komentarze:

 1. Donald Tusk na czele kieszonkowych mocarstw - Litwy, Słowacji, Gruzji i Mołdawii - podczas marszu w Kijowie.
  Niemiecki Gauck sie gdzieś schował w tłumie, nie było go widać.
  W polskich mediach wielkie zadęcie , a w zachodnich kompletna cisza. Tam nikt sie nie zainteresował kijowskim marszem godności.
  Dziwne to.
  Tusk zapowiedział starania o dalsze sankcje , a B. Komorowski obiecał wielką pomoc dla Ukrainy i ubolewał ze niektóre kraje EU zadeklarowaly juz teraz 'NIESTETY" ! ze nie wyślą broni na Ukrainę.
  Wydaje sie ze najwyzszy czas aby nasz prezydent zacząl myslec o tym jak pomoc sobie samemu. Jego konkurent Duda obiecał ze z likwiduje wymóg wieku 67 lat do wieku emerytalnego. Do B. Komorowskiego to jeszcze nie dotarło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. UE olała rocznicę Poroszenki, poza Polską rzecz jasna i wyszło, co wyszło - wielki Poroszenko oraz jego gwardia honorowa - po prawej Komorowski, po lewej Tusk, gdzieś obok idiota z PiS jako wiceszef PE.
   Wypowiedzi Komorowskiego, więcej niż żenujące. On myśli że z Tuskiem grają I skrzypce w UE. Tylko przed kim? Przed Litwą, Gruzja, Mołdawią i Słowacja na dokładkę?
   Kto JUŻ zadeklarował że broni nie pośle ? Ano - RFN, Wlk. Brytania, Belgia, Węgry, Francja, nawet Słowacja oficjalnie odmówiła wysłania broni.

   Usuń