piątek, 17 maja 2013

Rozmówki eksperckieO Rosji w Polsce rozmawiają, kreują jej wizerunek w opinii publicznej i polskiej polityce zagranicznej – ludzie o przedziwnych poglądach. Często siebie nazywając ekspertami od spraw wschodnich, b. ZRRR czy Rosji. Poziom ich rozmów może wywoływać u normalnego, cywilizowanego i średnio orientującego się w polityce człowieka – szok. Jest więcej niż żenujący niski. To czysta kompromitacja.

Pozwolę sobie przytoczyć  publiczną rozmowę, która toczyła się niedawno w gronie internetowej społeczności Twittera, po ukazaniu się mego felietonu „Patriotyzm lingwistyczny ministra Sikorskiego” na polskojęzycznych stronach redakcji internetowej „Głosu Rosji”.


Bohaterowie dyskusji:

 •       Radek Sikorski – przedstawia się jako polityk. Obecny minister spraw zagranicznych.  
 •       Piotr A. Maciążek – przedstawia się jako „publicysta specjalizujący się w polityce wschodniej RP, energetyce i obszarze postsowieckim. Obecnie redaktor Defence24.pl- pierwszego polskiego serwisu poruszającego kompleksowo kwestie bezpieczeństwa. Twórca internetowego portalu “Polityka Wschodnia”. Współpracuje/współpracował z Instytutem Jagiellońskim, Fundacją Amicus Europae [1]. Komentator spraw wschodnich na łamach prasy, telewizji  i radia, również w mediach rosyjskich i litewskich[2].

  CV Piotra Maciążka  zostało nieco zmienione po tej „dyskusji” (14 maja 2013), wcześniej przedstawiał się jako …”ekspert zespołu analiz fundacji prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego “Amicus Europae[3] 
 •       Sławomir Dębski – przedstawia się (po angielsku) jako dyrektor CPRDiP (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia). Były szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W Twitterze, jak zaznaczył: „Tu, w moim własnym imieniu reprezentującej tylko moje własne poglądy”. Trocschozoidalna uwaga. Bo albo Sławomir Dębski występuje w Twitterze prywatnie i nie ujawnia piastowanego stanowiska w instytucji rządowej, albo ujawnia, jak wyżej i wtedy występuje jako osoba publiczna.I każde słowo nie jest wypowiedziane czy napisane przez osobę prywatną, ale przez dyrektora określonej instytucji.


Po ukazaniu się na łamach redakcji internetowej najstarszego rosyjskiego medium, państwowego radia „Głos Rosji” mego felietonu - Piotr Maciążek przesłał, raniutko 13 maja br. link do niego - szefowi polskiej dyplomacji i dyrektorowi państwowej instytucji, jakim jest Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, z następującym komentarzem:

P. Maciążek do R. Sikorskiego i S. Dębskiego - Się panu dostało. Znaczy ich zabolało. "Patriotyzm lingwistyczny Sikorskiego" http://polish.ruvr.ru/2013_05_13/Patriotyzm-lingwistyczny-Ministra-Sikorskiego/ …

Zainteresował mnie ten doznany ból, ale nie wiedziałam kim są ci ONI, więc skierowałam  pytanie następnego dnia do zainteresowanych:

Z. Bąbczyńska-Jelonek do P. Maciążka, R. Sikorskiego i S. Debskiego: -  ich, to znaczy kogo zabolało? Rosjan, mnie? Kpiny z "patriotyzmu lingwistycznego" Radka S.?

Reakcja i odpowiedź przeszła moje oczekiwania, przyznam, że byłam nieco zszokowana werbalną agresją odpowiadającego. Stanowiska piastowane rozmówcow, pozwalały oczekiwać na merytoryczne argumenty a nie epitety.

P.A. Maciążek do Z. Jelonek i wiadomości  R. Sikorskiego oraz S. Dębskiego - Cytując rosyjskiego klasyka spełnia pani rolę "pożytecznego idioty".

S. Dębski do P.A. Maciążka i R. Sikorskiego - Panie Piotrze! Tego unikajmy! Każdy może się mylić. Pani Z. Jelonek także! Spierajmy się bez epitetów!

P.A. Maciążek do Sł. Dębskiego i wiadomości  R. Sikorskiego oraz mojej: - Nie mam zamiaru w ogóle dyskutować z kimś kto na kremlowskim serwisie koryguje własnego ministra SZ.

P.A. Maciążek do Sł. Dębskiego i wiadomości R. Sikorskiego oraz mojej: - Bez względu na to czy jest to Z. Jelonek czy Andrzej Rozenek [4].

S. Dębski do P.A. Maciążka i wiadomości R. Sikorskiego oraz mojej: - I to jest postawa, którą w pełni rozumiem i stosuję. Pozdrawiam.

Ponieważ zachowanie panów Pawła Maciążka a zwłaszcza Sławomira Dębskiego, człowieka odpowiedzialnego za kreowanie stosunków polsko-rosyjskich z ramienia polskiego rządu - wywołało moje ogromne zdumienie, skomentowałam to krótko:

Z. Bąbczyńska-Jelonek do P.A. Maciążka - Nie wiedziałam, że idiota (pożyteczny) to ktoś z własnym zdaniem a obelga służy za merytoryczną odpowiedź. Ciekawe.

Po czym wszystkim trzem panom, łącznie z ministrem Sikorskim przesłałam link do uzupełnienia moich opinii nt „lingwistycznego patriotyzmu” ministra Radosława Sikorskiego: http://sophico21.blogspot.com/2013/05/patriotyzmu-lingwistycznego-ministra.html#comment-form


Następnego dnia,15 maja późnym wieczorem, Gazeta Wyborcza zaanonsowała wywiad  z ministrem Sikorskim m.in. na temat uprawianej przez Polskę i polskie MSZ tzw. polityki wschodniej. Pojawi się jutro w wydaniu świątecznym Gazety Wyborczej.


Przytaczam te „dialogi eksperckie” prowadzone na żenującym poziomie - nie bez przyczyny.

W łonie Unii Europejskiej toczy się dyskusja na temat polityki zagranicznej Wspólnoty. Jednocześnie ze strony naszych wschodnich sąsiadów granicznych napływają coraz częściej wysoce krytyczne uwagi pod jej adresem, wiele słów krytycznych także od adresem Polski. W naszym kraju natomiast coraz częściej słychać opinie, że o stanowisko unijnej dyplomacji, które obecnie piastuje brytyjska Catherine Ashton -  chce się ubiegać Radosław Sikorski.

Unia Europejska jest przede wszystkim wspólnotą gospodarczą, ukierunkowaną na rozwój handlu, generalnie na osi równoleżnikowej Wschód-Zachód, czyli: UE - Rosja. Gremia biznesowe UE, zwłaszcza wielkich eksporterów, jak RFN, mają za złe polsko-niemieckiemu  tandemowi ministrów spraw zagranicznych kreowanie antyrosyjskiej polityki w UE. Rosja natomiast nie kryje krytycznych uwag, że UE wsadza tendencyjnie klina między Wspólnotę Państw Niepodległych.

Rosjanie podjęli w Berlinie indywidualne rozmowy z Guido Westerwellem po warszawskim spotkaniu szefów dyplomacji Polski i Niemiec z szefem dyplomacji Rosji[5], ministra Sikorskiego nieco ignorując.

Tacy ludzie jak minister Radosław Sikorski,czy dyrektor Sławomir Dębski odpowiadają przed rządem i polskim społeczeństwem za poprawienie relacji  polsko-rosyjskich.

A robią wszystko, by te relacje i stosunki bilateralne pogorszyć. Przy czym prezentują publicznie skrajne stanowiska wobec Rosji. Bardzo hermetyczne, niejako autystyczne. Bez szans na kompromisy i kreatywne rozmowy. 
Przy takim podejściu szefa polskiej dyplomacji i dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Porozumienia i Dialogu do naszego wschodniego sąsiada, do jego legalnych władz i organów państwa, przy takim kreowaniu Rosji w oczach opinii publicznej, jak to czyni ekspert b. prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego – o jakiejkolwiek poprawie stosunków  czy o konstruktywnym dialogu z Rosją – nie ma mowy.
Ci panowie "eksperci" nie tylko prezentują siebie jako mitomanów czy konformistów, nie tylko narażają na szwank prestiż naszego kraju, ale też ośmieszają  polskie organy rządowe i instytucje, jakie reprezentują.

***
Niebawem, w najbliższych dniach przedstawię opinie zachodnich ekspertów, przede wszystkim niemieckich oraz rosyjskich,  nt. polityki zagranicznej UE.
[1] Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego prezydenta RP.

[2] Polityka Wschodnia - http://politykawschodnia.pl/index.php/tworca-polityki-wschodniej/

[3] Anons wyszukarki „Google”

[4] Andrzej Rozenek – poseł Sejmu RP obecnej kadencji z ramienia lewicowego ugrupowania politycznego  „Ruch Palikota”.


[5]Głos Rosji: Rosja czeka od UE przechodzenia od słów do czynów,  16.05.2013, patrz: http://polish.ruvr.ru/2013_05_16/Rosja-czeka-od-UE-przechodzenia-od-slow-do-czynow/

4 komentarze:

 1. Długo można by wymieniać gafy i głupoty jakie wygaduje chory z nienawiści do Rosjan minister Sikorski. Jednak przy dystyngowanym, dostojnym, eleganckim, mądrym, bardzo męskim i przystojnym Ministrze Ławrowie ,polski Radek wygląda śmiesznie i żałośnie. Ot taki polski, prawicowy patriota o małym móżdżku...

  OdpowiedzUsuń
 2. Minister Ławrow, przede wszystkim jest szalenie kompetentny, na dodatek bardzo inteligentny z ogromnym doświadczeniem dyplomatycznym. Rosjanie, odkąd pamiętam mieli doskonalych szefow dyplomacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń